1. Հայտին ներկայացվող պահանջները
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր ստանալու համար անհրաժեշտ է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ՝ Գրասենյակ) ներկայացնել արդյունաբերական դիզայնի հայտ:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է վերաբերել մեկ կամ մի քանի արդյունաբերական դիզայնի, պայմանով, որ դրանք վերաբերում են ԱԴՄԴ մեկ դասին, բացառությամբ զարդանախշերի։
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը ներառում է՝
1) դիմում՝ արտոնագիր ստանալու մասին.
2) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հայտատուին.
3) հայտում ներառված իրի կամ մի քանի իրերի արտաքին տեսքն ամբողջությամբ բացահայտող և վերարտադրման հնարավորություն ունեցող լուսանկարը (լուսանկարները) կամ գրաֆիկական պատկերը (պատկերները).
4) արտադրանքի նշումը, որում արդյունաբերական դիզայնը կարող է մարմնավորվել կամ օգտագործվել:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է ներառել՝
1) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հեղինակին (հեղինակներին)։ Հայտում նշվելուց հեղինակի հրաժարվելու դեպքում՝ հայտատուի հայտարարությունն այն մասին, որ հեղինակը հրաժարվել է որպես այդպիսին հայտում նշված լինելուց.
2) տեղեկություններ, որոնք անհատականացնում են արտոնագրային հավատարմատարին կամ հայտատուի այլ ներկայացուցչին (ներկայացուցչի առկայության դեպքում).
3) տեղեկություններ խնդրարկվող առաջնության մասին (համապատասխան դեպքում).
4) ԱԴՄԴ ցուցիչը՝ Լոկառնոյի համաձայնագրին համապատասխան.
5) խնդրանք՝ արդյունաբերական դիզայնի հայտի հրապարակումը հետաձգելու մասին «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտին կցվում են՝
1) լիազորագիրը՝ հայտը արտոնագրային հավատարմատարի կամ այլ ներկայացուցչի միջոցով ներկայացնելու դեպքում.
2) արդյունաբերական դիզայնի նկարագրությունը՝ հայտատուի ցանկությամբ.
3) արդյունաբերական դիզայնի առաջնությունը հաստատող փաստաթուղթը՝ առաջնություն խնդրարկելու դեպքում.
4) օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը, համապատասխան դեպքում նաև նվազեցված դրույքաչափով վճարման հիմքերը` համաձայն «Պետական տուրքի մասին» օրենքի 28-րդ հոդվածի։
2. Հայտի լեզուն
«Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-3-րդ մասերի համաձայն արտոնագիր ստանալու մասին դիմումը ներկայացվում է հայերեն:
Հայտի մյուս փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել նաև այլ լեզվով։ Այս դեպքում հայտատուն պարտավոր է Գրասենյակ ներկայացնել դրանց հայերեն թարգմանությունը՝ հայտը ներկայացնելու օրվանից հետո` եռամսյա ժամկետում:
3. Հայտի ներկայացման ձևերը
Հայտը և մյուս փաստաթղթերը Գրասենյակ ներկայացվում են առձեռն կամ փոստային առաքմամբ, կամ հայտերի ընդունման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով (էլեկտրոնային եղանակով)՝ այցելելով Գրասենյակի www.aipo.am կայքը։
4. Հայտի փորձաքննությունը
Գրասենյակը ստուգում է հայտի և դրա առարկա հանդիսացող արդյունաբերական դիզայնի համապատասխանությունը «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջներին: Այդ նպատակով Գրասենյակը անցկացնում է հայտի ձևական (սահմանվում է հայտի ներկայացման թվականը), նախնական և ըստ էության փորձաքննություններ:
Հայտի ձևական փորձաքննության ընթացքում Գրասենյակը հայտի ներկայացման թվականը սահմանում է հայտի ստացման թվականով և հայտին տալիս է գրանցման հերթական համար, եթե այն պարունակում է առնվազն`
1) հիշատակում (դիմում) այն մասին, որ խնդրարկվում է արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր.
2) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս նույնականացնել հայտատուին.
3) հայտում ներառված իրի կամ մի քանի իրերի կամ դրանց մի մասի արտաքին տեսքը բացահայտող լուսանկարը (լուսանկարները) կամ գրաֆիկական պատկերը (պատկերները).
4) օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը։
Միջազգային հայտի ներկայացման թվականը սահմանվում է Հաագայի համաձայնագրին համապատասխան:
Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիային կից արձանագրության 17-րդ հոդվածի համաձայն փոխակերպված հայտի ներկայացման թվականը սահմանվում է տվյալ հոդվածին համապատասխան։
5. Հայտի նախնական փորձաքննությունը
Հայտի ներկայացման թվականը սահմանելուց հետո Գրասենյակը տասն աշխատանքային օրվա ընթացքում անցկացնում է հայտի նախնական փորձաքննություն:
Եթե նախնական փորձաքննության ընթացքում պարզվում է, որ հայտում կամ լրացուցիչ նյութերում առկա են բացակայող կամ սահմանված պահանջներին չհամապատասխանող մասեր կամ փաստաթղթեր, ապա Գրասենյակը հայտատուին ուղարկում է հարցում՝ ուղղված կամ բացակայող մասերը կամ փաստաթղթերը հարցումն ուղարկելու օրվանից՝ երկամսյա ժամկետում, ներկայացնելու առաջարկությամբ։ Այս դեպքում նախնական փորձաքննության համար սահմանված ժամկետի ընթացքը կասեցվում է մինչև հարցման պատասխանի ստացումը, բայց ոչ ավելի, քան հարցման պատասխանի ներկայացման ժամկետի ավարտը։
Հայտը ներկայացնելու թվականից երկամսյա ժամկետում իր նախաձեռնությամբ կամ հարցման հիման վրա հայտատուն կարող է, լրացուցիչ նյութեր ներկայացնելով, ուղղումներ կամ ճշգրտումներ կատարել հայտի նյութերում՝ չփոփոխելով ներկայացված արդյունաբերական դիզայնի էությունը։
6. Արդյունաբերական դիզայնի հայտի հրապարակումը
Եթե Գրասենյակը համարում է, որ հայտի փաստաթղթերն ու լրացուցիչ նյութերն իրենց բովանդակությամբ և ձևով համապատասխանում են «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջներին, ապա որոշում է կայացնում 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտը հրապարակել «Արդյունաբերական սեփականություն» պաշտոնական տեղեկագրում:
Հայտատուի դիմումի համաձայն՝ օրենքով սահմանված (10000 դրամ) պետական տուրքի վճարման պայմանով հայտի նախատեսված հրապարակումը կարող է հետաձգվել ոչ ավելի, քան մինչև հայտը ներկայացնելու թվականից վեց ամիս լրանալը։
7. Երրորդ անձանց առարկությունները
Հայտի հրապարակման թվականից երկամսյա ժամկետում ցանկացած շահագրգիռ անձ կարող է արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր տալու դեմ Գրասենյակ գրավոր հիմնավորված առարկություն ներկայացնել հետևյալ հիմքերով՝
1) արդյունաբերական դիզայնը չի համապատասխանում «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին կամ հակասում է հասարակության շահերին կամ բարոյականության սկզբունքներին.
2) արդյունաբերական դիզայնը ներառում է հեղինակային իրավունքով պահպանվող օբյեկտ, եթե այդ իրավունքները ձեռք են բերվել մինչև տվյալ արդյունաբերական դիզայնի հայտի ներկայացման թվականը կամ առաջնության թվականը (եթե այդպիսին կա) կամ ավելի վաղ առաջնության թվական ունեցող արդյունաբերական սեփականության ցանկացած այլ պահպանվող օբյեկտ` առանց իրավատիրոջ թույլտվության.
3) հայտատուն, «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ և 19-րդ հոդվածների համաձայն, հայտ ներկայացնելու իրավասություն ունեցող անձ չէ:
Առարկությունը համարվում է ներկայացված, եթե դրան կցված է օրենքով սահմանված (10000 դրամ) պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը։
Առարկության քննարկման արդյունքներով Գրասենյակը կայացնում է հետևյալ որոշումներից մեկը`
1) առարկությունն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բավարարելու, եթե հայտարկված բոլոր արդյունաբերական դիզայնները կամ դրանց մի մասը արտոնագիր տալու ենթակա չեն.
2) առարկությունը մերժելու մասին։
8. Արդյունաբերական դիզայնի ըստ էության փորձաքննությունը
Գրասենյակը հայտի հրապարակման օրվանից հետո` եռամսյա ժամկետում, անցկացնում է հայտի ըստ էության փորձաքննություն՝ ստուգելու համար արդյունաբերական դիզայնի համապատասխանությունը «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահպանունակության պայմաններին (նորություն և ինքնատիպություն)։
Արդյունաբերական դիզայնի պահպանունակության պայմաններն ստուգվում են՝ հաշվի առնելով առնվազն անմիջականորեն Գրասենյակի տրամադրության տակ եղած տեղեկատվությունը։
9. Արտոնագիր տալու վերաբերյալ որոշումները
Արդյունաբերական դիզայնի ըստ էության փորձաքննության արդյունքով, հաշվի առնելով առարկության քննարկման արդյունքներով ընդունված որոշումները, Գրասենյակը որոշում է կայացնում`
1) արտոնագիր տալու մասին, եթե պարզվել է, որ արդյունաբերական դիզայնը համապատասխանում է պահպանունակության պայմաններին, կամ
2) արտոնագիր տալը մերժելու մասին` «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածով նախատեսված` արտոնագիր տալը մերժելու մասին հիմքերով:
10. Արտոնագիր տալը և դրա մասին տեղեկություններ հրապարակելը
Արտոնագիր տալու մասին որոշման հիման վրա որոշումը հայտատուին ուղարկելու օրվանից եռամսյա ժամկետում, կամ օրենքով նախատեսված ավելի ուշ ժամկետում արտոնագիր տալու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման դեպքում Գրասենյակն արդյունաբերական դիզայնը գրանցում է արդյունաբերական դիզայնի պետական գրանցամատյանում և տալիս է արտոնագիր:
Եթե արտոնագիրը խնդրարկվում է մի քանի անձանց անունով, ապա նրանց բոլորին միասին տրվում է մեկ արտոնագիր: Ընդ որում, համապատասխան պետական տուրքի վճարման դեպքում արտոնագրատերերից յուրաքանչյուրին կարող է տրվել արտոնագրի պատճենը:
Արտոնագիր տալու թվական համարվում է Գրասենյակի՝ «Արդյունաբերական սեփականություն» պաշտոնական տեղեկագրում արտոնագիր տալու մասին տեղեկությունների հրապարակման թվականը:

Порядок получения патента
Для получения патента на промышленный дизайн необходимо подать заявку на промышленный дизайн в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения (далее - Офис).
Заявка на промышленный дизайн может касаться одного или нескольких промышленных дизайнов, при условии, что они относятся к одному классу МКПД, за исключением узоров.
Заявка на на промышленный дизайн должна включать в себя:
1) заявление о получении патента;
2) информацию, позволяющую идентифицировать заявителя;
3) фотографию (фотографии) или графическое изображение (изображения), полностью выявляющее внешний вид изделия или нескольких изделий, включенных в заявление и имеющих возможность воспроизведения;
4) указание продукции, в котором промышленный дизайн может воплощаться или использоваться.
Заявка на промышленный дизайн может включать в себя:
1) сведения, которые позволяют идентифицировать автора (авторов). В случае отказа автора быть указанным в заявке — заявление заявителя о том, что автор отказался быть упомянутым в заявке в качестве такового;
2) сведения, которые идентифицируют патентного поверенного или иного представителя заявителя (при наличии представителя);
3) сведения об испрашиваемом приоритете (в соответствующем случае);
4) показатель МКПД в соответствии с Локарнским соглашением;
5) просьбу о продлении опубликования заявки на промышленный дизайн — согласно части 2 статьи 44 Закона РА «О промышленном дизайне».
К заявке на промышленный дизайн прилагаются:
1) доверенность — в случае представления заявки через патентного поверенного или иного представителя;
2) описание промышленного дизайна — по желанию заявителя;
3) документ, подтверждающий приоритет промышленного дизайна, — в случае испрашивания приоритета;
4) квитанция об уплате установленной законом государственной пошлины, в соответствующем случае также основания уплаты по сниженным ставкам — согласно статье 28 Закона "О государственной пошлине".
Заявка на получение патента в соответствии с частью 2-3 статьи 42 Закона РА «О промышленном дизайне» подается на армянском языке.
Прочие документы заявки могут подаваться также на других языках. В этом случае заявитель обязан подавать в Офис их перевод на армянский язык — в трехмесячный срок после дня представления заявки.
Заявление и другие документы подаются в Офис вручную или по почте либо через электронную систему подачи заявок (в электронном виде), посетив веб-сайт Офиса.
Офис согласно Порядку проверяет соответствие заявки и являющегося ее предметом промышленного дизайна требованиям, установленным Законом РА «О промышленном дизайне». С этой целью Офис проводит формальную (определяется дата подачи заявки) и предварительную экспертизу и экспертизу, по существу.
Во время формальной экспертизы заявки Офис определяет дату подачи заявки по дате получения заявки, присваивает заявке порядковый регистрационный номер, если он содержит как минимум:
1) упоминание (заявка) о подаче заявки на патент на промышленный дизайн;
3) фотографию (фотографии) или графическое изображение (изображения), полностью выявляющее внешний вид изделия или нескольких изделий, включенных в заявление;
4) квитанция об уплате установленной законом государственной пошлины.
Дата подачи международной заявки определяется в соответствии с Гаагским соглашением.
Дата подачи преобразованной заявки в соответствии со статьей 17 Протокола к Евразийской патентной конвенции определяется в соответствии с этой статьей.
После установления даты представления заявки Офис в течении десяти рабочих дней проводит предварительную экспертизу заявки.
Если в процессе предварительной экспертизы устанавливается, что в заявке или дополнительных материалах имеются отсутствующие или не соответствующие установленным Порядком требованиям части или документы, Офис отправляет заявителю запрос — с предложением представить исправленные или недостающие части или документы в двухмесячный срок со дня отправления запроса. В этом случае установленный срок приостанавливается — до получения ответа на запрос, но не более чем до завершения срока представления ответа на запрос.
Заявитель в двухмесячный срок с даты представления заявки может по своей инициативе или на основании запроса произвести исправления или уточнения в материалах заявки, представив дополнительные материалы, не меняя сущности представленного промышленного дизайна.
Если Офис считает, что документы заявки и дополнительные материалы по своему содержанию соответствуют требованиям, установленным Законом РА «О промышленном дизайне», то принимает решение о публикации заявки в Официальном бюллетене "Промышленная собственность" в течении 15 рабочих дней.
По заявлению заявителя публикация заявки может быть отложена не более чем на шесть месяцев со дня подачи заявки при условии уплаты государственной пошлины (10 000 драмов РА).
Любое заинтересованное лицо может в двухмесячный срок с даты опубликования заявки представить в письменной форме в Офис обоснованное возражение против выдачи патента на промышленный дизайн на следующих основаниях:
1) промышленный дизайн не соответствует требованиям, установленным статьей 11 Закона РА «О промышленном дизайне», или противоречит интересам общества или принципам морали;
2) промышленный дизайн включает в себя объект, охраняемый авторским правом, если эти права приобретены до даты представления заявки на данный промышленный дизайн или даты приоритета (если таковая имеется) или любой другой охраняемый объект промышленной собственности с более ранней датой приоритета — без разрешения правообладателя;
3) заявитель согласно статьям 18 и 19 Закона РА «О промышленном дизайне» не является лицом, правомочным на представление заявки.
Возражение считается представленным, если к нему прилагается квитанция об уплате установленной законом государственной пошлины (10 000 драмов РА).
По результатам рассмотрения возражения Офис выносит одно из следующих решений:
1) удовлетворить полностью или частично возражение, если все заявленные промышленные дизайны или их часть не подлежат выдаче патента;
2) об отклонении возражения.
Офис в трехмесячный срок со дня опубликования заявки проводит экспертизу по существу промышленного дизайна — для проверки соответствия промышленного дизайна условиям охраны, установленным Законом РА «О промышленном дизайне» (новизна-оригинальность).
Условия охраноспособности промышленного дизайна проверяются, учитывая как минимум информацию, имеющуюся непосредственно в распоряжении Офиса.
По результату экспертизы по существу промышленного дизайна, учитывая решения, принятые по итогам обсуждения возражения, Офис принимает решение:
1) о выдаче патента, если выясняется, что промышленный дизайн соответствует условиям охраноспособности или
2) об отклонении выдачи патента на основаниях об отклонении выдачи патента, предусмотренных статьей 28 Закона РА «О промышленном дизайне».
Офис в трехмесячный срок со дня отправления решения на основании решения о выдаче патента или в случае уплаты государственной пошлины, установленной законом за выдачу патента в более поздний срок, предусмотренный законом, регистрирует промышленный дизайн в государственном реестре промышленного дизайна и выдает патент.
Если патент испрашивается на имя нескольких лиц, то всем им выдается один патент. При этом, в случае уплаты соответствующей государственной пошлины, каждому из патентообладателей может быть выдана копия патента.
Датой выдачи патента считается дата опубликования в официальном бюллетене "Промышленная собственность" Офиса сведений о выдаче патента.