1. Հայտին ներկայացվող պահանջները
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր ստանալու համար անհրաժեշտ է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ՝ Գրասենյակ) ներկայացնել արդյունաբերական դիզայնի հայտ:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է վերաբերել մեկ կամ մի քանի արդյունաբերական դիզայնի, պայմանով, որ դրանք վերաբերում են ԱԴՄԴ մեկ դասին, բացառությամբ զարդանախշերի։
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը ներառում է՝
1) դիմում՝ արտոնագիր ստանալու մասին.
2) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հայտատուին.
3) հայտում ներառված իրի կամ մի քանի իրերի արտաքին տեսքն ամբողջությամբ բացահայտող և վերարտադրման հնարավորություն ունեցող լուսանկարը (լուսանկարները) կամ գրաֆիկական պատկերը (պատկերները).
4) արտադրանքի նշումը, որում արդյունաբերական դիզայնը կարող է մարմնավորվել կամ օգտագործվել:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է ներառել՝
1) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հեղինակին (հեղինակներին)։ Հայտում նշվելուց հեղինակի հրաժարվելու դեպքում՝ հայտատուի հայտարարությունն այն մասին, որ հեղինակը հրաժարվել է որպես այդպիսին հայտում նշված լինելուց.
2) տեղեկություններ, որոնք անհատականացնում են արտոնագրային հավատարմատարին կամ հայտատուի այլ ներկայացուցչին (ներկայացուցչի առկայության դեպքում).
3) տեղեկություններ խնդրարկվող առաջնության մասին (համապատասխան դեպքում).
4) ԱԴՄԴ ցուցիչը՝ Լոկառնոյի համաձայնագրին համապատասխան.
5) խնդրանք՝ արդյունաբերական դիզայնի հայտի հրապարակումը հետաձգելու մասին «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտին կցվում են՝
1) լիազորագիրը՝ հայտը արտոնագրային հավատարմատարի կամ այլ ներկայացուցչի միջոցով ներկայացնելու դեպքում.
2) արդյունաբերական դիզայնի նկարագրությունը՝ հայտատուի ցանկությամբ.
3) արդյունաբերական դիզայնի առաջնությունը հաստատող փաստաթուղթը՝ առաջնություն խնդրարկելու դեպքում.
4) օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը, համապատասխան դեպքում նաև նվազեցված դրույքաչափով վճարման հիմքերը` համաձայն «Պետական տուրքի մասին» օրենքի 28-րդ հոդվածի։
2. Հայտի լեզուն
«Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-3-րդ մասերի համաձայն արտոնագիր ստանալու մասին դիմումը ներկայացվում է հայերեն:
Հայտի մյուս փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել նաև այլ լեզվով։ Այս դեպքում հայտատուն պարտավոր է Գրասենյակ ներկայացնել դրանց հայերեն թարգմանությունը՝ հայտը ներկայացնելու օրվանից հետո` եռամսյա ժամկետում:
3. Հայտի ներկայացման ձևերը
Հայտը և մյուս փաստաթղթերը Գրասենյակ ներկայացվում են առձեռն կամ փոստային առաքմամբ, կամ հայտերի ընդունման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով (էլեկտրոնային եղանակով)՝ այցելելով Գրասենյակի www.aipo.am կայքը։
4. Հայտի փորձաքննությունը
Գրասենյակը ստուգում է հայտի և դրա առարկա հանդիսացող արդյունաբերական դիզայնի համապատասխանությունը «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջներին: Այդ նպատակով Գրասենյակը անցկացնում է հայտի ձևական (սահմանվում է հայտի ներկայացման թվականը), նախնական և ըստ էության փորձաքննություններ:
Հայտի ձևական փորձաքննության ընթացքում Գրասենյակը հայտի ներկայացման թվականը սահմանում է հայտի ստացման թվականով և հայտին տալիս է գրանցման հերթական համար, եթե այն պարունակում է առնվազն`
1) հիշատակում (դիմում) այն մասին, որ խնդրարկվում է արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր.
2) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս նույնականացնել հայտատուին.
3) հայտում ներառված իրի կամ մի քանի իրերի կամ դրանց մի մասի արտաքին տեսքը բացահայտող լուսանկարը (լուսանկարները) կամ գրաֆիկական պատկերը (պատկերները).
4) օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը։
Միջազգային հայտի ներկայացման թվականը սահմանվում է Հաագայի համաձայնագրին համապատասխան:
Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիային կից արձանագրության 17-րդ հոդվածի համաձայն փոխակերպված հայտի ներկայացման թվականը սահմանվում է տվյալ հոդվածին համապատասխան։
5. Հայտի նախնական փորձաքննությունը
Հայտի ներկայացման թվականը սահմանելուց հետո Գրասենյակը տասն աշխատանքային օրվա ընթացքում անցկացնում է հայտի նախնական փորձաքննություն:
Եթե նախնական փորձաքննության ընթացքում պարզվում է, որ հայտում կամ լրացուցիչ նյութերում առկա են բացակայող կամ սահմանված պահանջներին չհամապատասխանող մասեր կամ փաստաթղթեր, ապա Գրասենյակը հայտատուին ուղարկում է հարցում՝ ուղղված կամ բացակայող մասերը կամ փաստաթղթերը հարցումն ուղարկելու օրվանից՝ երկամսյա ժամկետում, ներկայացնելու առաջարկությամբ։ Այս դեպքում նախնական փորձաքննության համար սահմանված ժամկետի ընթացքը կասեցվում է մինչև հարցման պատասխանի ստացումը, բայց ոչ ավելի, քան հարցման պատասխանի ներկայացման ժամկետի ավարտը։
Հայտը ներկայացնելու թվականից երկամսյա ժամկետում իր նախաձեռնությամբ կամ հարցման հիման վրա հայտատուն կարող է, լրացուցիչ նյութեր ներկայացնելով, ուղղումներ կամ ճշգրտումներ կատարել հայտի նյութերում՝ չփոփոխելով ներկայացված արդյունաբերական դիզայնի էությունը։
6. Արդյունաբերական դիզայնի հայտի հրապարակումը
Եթե Գրասենյակը համարում է, որ հայտի փաստաթղթերն ու լրացուցիչ նյութերն իրենց բովանդակությամբ և ձևով համապատասխանում են «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջներին, ապա որոշում է կայացնում 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտը հրապարակել «Արդյունաբերական սեփականություն» պաշտոնական տեղեկագրում:
Հայտատուի դիմումի համաձայն՝ օրենքով սահմանված (10000 դրամ) պետական տուրքի վճարման պայմանով հայտի նախատեսված հրապարակումը կարող է հետաձգվել ոչ ավելի, քան մինչև հայտը ներկայացնելու թվականից վեց ամիս լրանալը։
7. Երրորդ անձանց առարկությունները
Հայտի հրապարակման թվականից երկամսյա ժամկետում ցանկացած շահագրգիռ անձ կարող է արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր տալու դեմ Գրասենյակ գրավոր հիմնավորված առարկություն ներկայացնել հետևյալ հիմքերով՝
1) արդյունաբերական դիզայնը չի համապատասխանում «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին կամ հակասում է հասարակության շահերին կամ բարոյականության սկզբունքներին.
2) արդյունաբերական դիզայնը ներառում է հեղինակային իրավունքով պահպանվող օբյեկտ, եթե այդ իրավունքները ձեռք են բերվել մինչև տվյալ արդյունաբերական դիզայնի հայտի ներկայացման թվականը կամ առաջնության թվականը (եթե այդպիսին կա) կամ ավելի վաղ առաջնության թվական ունեցող արդյունաբերական սեփականության ցանկացած այլ պահպանվող օբյեկտ` առանց իրավատիրոջ թույլտվության.
3) հայտատուն, «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ և 19-րդ հոդվածների համաձայն, հայտ ներկայացնելու իրավասություն ունեցող անձ չէ:
Առարկությունը համարվում է ներկայացված, եթե դրան կցված է օրենքով սահմանված (10000 դրամ) պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը։
Առարկության քննարկման արդյունքներով Գրասենյակը կայացնում է հետևյալ որոշումներից մեկը`
1) առարկությունն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բավարարելու, եթե հայտարկված բոլոր արդյունաբերական դիզայնները կամ դրանց մի մասը արտոնագիր տալու ենթակա չեն.
2) առարկությունը մերժելու մասին։
8. Արդյունաբերական դիզայնի ըստ էության փորձաքննությունը
Գրասենյակը հայտի հրապարակման օրվանից հետո` եռամսյա ժամկետում, անցկացնում է հայտի ըստ էության փորձաքննություն՝ ստուգելու համար արդյունաբերական դիզայնի համապատասխանությունը «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահպանունակության պայմաններին (նորություն և ինքնատիպություն)։
Արդյունաբերական դիզայնի պահպանունակության պայմաններն ստուգվում են՝ հաշվի առնելով առնվազն անմիջականորեն Գրասենյակի տրամադրության տակ եղած տեղեկատվությունը։
9. Արտոնագիր տալու վերաբերյալ որոշումները
Արդյունաբերական դիզայնի ըստ էության փորձաքննության արդյունքով, հաշվի առնելով առարկության քննարկման արդյունքներով ընդունված որոշումները, Գրասենյակը որոշում է կայացնում`
1) արտոնագիր տալու մասին, եթե պարզվել է, որ արդյունաբերական դիզայնը համապատասխանում է պահպանունակության պայմաններին, կամ
2) արտոնագիր տալը մերժելու մասին` «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածով նախատեսված` արտոնագիր տալը մերժելու մասին հիմքերով:
10. Արտոնագիր տալը և դրա մասին տեղեկություններ հրապարակելը
Արտոնագիր տալու մասին որոշման հիման վրա որոշումը հայտատուին ուղարկելու օրվանից եռամսյա ժամկետում, կամ օրենքով նախատեսված ավելի ուշ ժամկետում արտոնագիր տալու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման դեպքում Գրասենյակն արդյունաբերական դիզայնը գրանցում է արդյունաբերական դիզայնի պետական գրանցամատյանում և տալիս է արտոնագիր:
Եթե արտոնագիրը խնդրարկվում է մի քանի անձանց անունով, ապա նրանց բոլորին միասին տրվում է մեկ արտոնագիր: Ընդ որում, համապատասխան պետական տուրքի վճարման դեպքում արտոնագրատերերից յուրաքանչյուրին կարող է տրվել արտոնագրի պատճենը:
Արտոնագիր տալու թվական համարվում է Գրասենյակի՝ «Արդյունաբերական սեփականություն» պաշտոնական տեղեկագրում արտոնագիր տալու մասին տեղեկությունների հրապարակման թվականը:

In order to obtain an industrial design patent, an industrial design application shall be filed at the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia (hereinafter referred to as the Office).
An industrial design application may relate to one or more industrial designs, provided that they relate to one class, with the exception of ornaments.
Industrial design application includes:
1) application for obtaining a patent;
2) information that allows to identify the applicant;
3) Photo (s) or graphic image (s) that fully reproduce the appearance of the item or several items included in the application;
4) the designation of the product in which the industrial design may be embodied or used.
An industrial design application may include:
1) information that allows the author (s) to be identified and in case the author refuses to be mentioned in the application, the applicant's statement that the author has refused to be mentioned as such in the application.
2) information that allows to identify the patent attorney or other representative of the applicant (if any);
3) information on the requested priority (if applicable);
4) classification index according to the Locarno Agreement.
5) request to postpone the publication of the industrial design application in accordance with Article 44 (2) of the Law of RA on Industrial Design.
The following documents are attached to the industrial design application:
1) the power of attorney in case of filing the application through a patent attorney or other representative;
2) description of the industrial design;
3) the document confirming the priority of the industrial design, in case of requesting a priority;
4) receipt of the state fee payment defined by law, and in case the state fee is paid at a reduced rate, the grounds for discount according to the Article 28 of the Law on State Duty.
According to the Article 42 (2-3) of the Law of RA on Industrial Design, the application for obtaining a patent is submitted in Armenian language.
Other application documents may be submitted in another language. In this case, the applicant is obliged to submit their Armenian translations to the Office within three months after the application filing.
Application and other documents are submitted to the Office by hand or by postal delivery, or through the electronic application system (electronically) by visiting the Office's website www.aipo.am.
The Office checks the compliance of the industrial design with the requirements of the Law of RA on Industrial Design. For this purpose, the Office conducts the formal examination (the date of the application filing is defined), preliminary and substantive examinations.
During the formal examination of the application, the Office determines the date of the application filing by the date of receipt of the application, gives the application a serial registration number, if it contains at least:
1) note (application) that an industrial design patent is being applied for;
3) a photo (s) or a graphic image (s) revealing the appearance of the item or several items included in the application or a part of them;
4) receipt of state fee payment defined by law.
The date of the international application filing is determined according to the Hague Agreement.
After setting the application filing date, the Office conducts a preliminary examination of the application within ten working days.
If during the preliminary examination it is found that there are missing parts or documents in the application or additional materials, which do not meet the requirements, the Office sends a request to the applicant with a proposal to submit the missing parts or documents within two months from the date of sending the request. In this case, the deadline for the preliminary examination is suspended until the response is received, but not longer than the deadline for the submission of the response.
Within two months from the date of filing the application, on its own initiative or upon request, the applicant may, by submitting additional materials, make corrections in the materials of the application, without changing the essence of the submitted industrial design.
If the Office considers that the application documents and additional materials in their content comply with the requirements set by the Law of RA on Industrial Design, the Office makes a decision to publish the application in the Official Bulletin of Industrial Property within 15 working days.
According to the applicant's application, based on the payment of the state fee defined by law (10000 AMD), the publication of the application may be postponed for no more than six months from the date of the application filing.
Within two months from the date of publication of the application, any interested party may file a written objection to the granting of an industrial design patent to the Office on the following grounds:
1) Industrial design does not comply with the requirements set in Article 11 of the Law of RA on Industrial Design or contradicts the public interest or the principles of ethics;
2) industrial design includes an object protected by copyright, if those rights have been acquired before the date of submission of the application for the given industrial design or the date of priority (if any) or any other protected object of industrial property with priority date without the permission of the rightholder;
3)According to the Articles 18 and 19 of the Law of RA on Industrial Design, the applicant is not a person entitled to submit an application.
The objection is considered submitted if the receipt of the state fee payment (10000 AMD) is attached to it.
Based on the results of the discussion of the objection, the Office makes one of the following decisions:
1) to satisfy the objection in whole or partially, if all or some of the declared industrial designs are not subject to patenting;
2) to reject the objection.
8. Substantive examination of industrial design
Within three months after the publication of the application, the Office conducts a substantive examination of the application to verify the compliance of the industrial design with the provisions of the Law of RA on Industrial Design (novelty and originality).
The patentability of the industrial design is checked, taking into account at least the information directly available to the Office.
Based on the results of substantive examination of the industrial design, taking into account the decisions made as a result of the discussion of the objection, the Office shall make a decision:
1) to issue a patent, if the industrial design meets the requirements of patentability,
2) to refuse to grant a patent based on the grounds for refusing to grant a patent provided by the Article 28 of the Law of RA on Industrial Design.
10. Granting a patent for industrial design and publishing information about it
Based on the decision on granting the patent, the Office shall register the industrial design in the State Register of Industrial Designs and issue the patent within three months from the date of sending the decision to the applicant. If the patent is filed on behalf of several persons, all of them are granted one patent together. Moreover, in case of paying of the relevant state fee, a copy of the patent may be given to each of the persons.
The date of the patent granting is the date of publication o f the patent information in the official bulletin of the Office "Industrial Pro