2025 թ․ դեկտեմբերի 15-ին առցանց անցկացվել է EU4IP նախագծի ղեկավար կոմիտեի երկրորդ նախագծային նիստը (PSC)։ Նիստի ընթացքում մասնակիցներին հնարավորություն տրվեց վերանայել առաջին աշխատանքային պլանի (WP1) արդյունքները, ինչպես նաև քննարկել և հաստատել երկրորդ աշխատանքային պլանի (WP2) առաջնահերթությունները։ Նիստին մասնակցել են Գրասենյակի ղեկավարը և ներկայացուցիչը։
Հայաստանի Հանրապետության Մտավոր սեփականության գրասենյակը վերջերս վերսկսել է համագործակցությունը Եվրոպական միության Մտավոր սեփականության գրասենյակի (EUIPO) հետ՝ միանալով EU4IP ծրագրին։ Ծրագրի հիմնական նպատակը շահառու երկրներում՝ Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում, մտավոր սեփականության իրավունքների արդյունավետ իրավակիրառման խթանումն է, ինչպես նաև գրանցման և պաշտպանության համակարգերի կատարելագործումը։
Հայաստանի մասնակցությունը նիստին առանձնակի կարևորություն ուներ։ Քննարկման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրականացնել երկրորդ աշխատանքային պլանով նախատեսված բոլոր միջոցառումները՝ հաշվի առնելով 2025 թ․-ի նոյեմբերին EUIPO-ի ներկայացուցիչների կողմից Հայաստան իրականացված փաստահավաք առաքելության ընթացքում վերհանված ոլորտային խնդիրները և առաջնահերթությունները։

Второе заседание Руководящего комитета проекта EU4IP (PSC) состоялось в онлайн-формате 15 декабря 2025 года. В ходе заседания члены PSC рассмотрели результаты Первого рабочего плана (WP1), а также обсудили и утвердили приоритеты Второго рабочего плана (WP2). В заседании приняли участие Руководитель и представитель Офиса.
Офис интеллектуальной собственности Республики Армения недавно возобновил сотрудничество с Офисом интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO) присоединившись к проекту EU4IP. Основной целью проекта является содействие обеспечению эффективной правоприменительной практики, а также совершенствование системы регистрации и защиты прав интеллектуальной собственности в странах-бенефициарах - Армении, Молдове и Украине.
Участие Армении в заседании имело особое значение. В ходе обсуждения стороны договорились реализовать все мероприятия, предусмотренные Вторым рабочим планом, с учётом потребностей и приоритетов сферы, выявленных в ходе ознакомительной миссии представителями EUIPO в Армению в ноябре 2025 года.