2026 թվականի մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում կայացել է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) ապրանքային նշանների, արդյունաբերական դիզայնների և աշխարհագրական նշումների վերաբերյալ օրենքի մշտական հանձնաժողովի 49-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցել Է Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի աշխատակիցը:
Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են ապրանքային նշանների գրանցման ընթացակարգերը, հանրահայտ ապրանքային նշանների, աշխարհագրական նշումների, երկրների անվանումների և արդյունաբերական դիզայնների իրավական պաhպանության հարցերը։ Քննարկվել են նաև ոլորտի արդիական հարցերը, ներկայացվել են անդամ պետությունների փորձը և նախաձեռնությունները, ինչպես նաև ձևավորվել են միջազգային մակարդակում իրավական կարգավորումների զարգացման հնարավոր ուղղությունները։
Միջոցառման շրջանակներում ՀՀ ներկայացուցիչը մի շարք ոչ ֆորմալ հանդիպումներ է ունեցել այլ երկրների պատվիրակների հետ՝ քննարկելով մտավոր սեփականության գործիքակազմի օգտագործումը, ազգային փորձը, օրենսդրական զարգացումները և գործնական մոտեցումները ապրանքային նշանների գրանցման ընթացակարգերի կատարելագործման, հանրահայտ ապրանքային նշանների և աշխարհագրական նշումների պահպանության, ինչպես նաև արդյունաբերական դիզայնների իրավական կարգավորման միջազգային մոտեցումների զարգացման ուղղությամբ։

С 30 марта по 2 апреля 2026 года в городе Женева Швейцарской Конфедерации состоялась 49-я сессия Постоянного комитета по законодательству в области товарных знаков, промышленных образцов и географических указаний Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) с участием представителя Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения.
В ходе сессии были обсуждены такие темы, как процедуры регистрации товарных знаков, правовая охрана общеизвестных товарных знаков, географических указаний, наименований стран, а также промышленных образцов. Также были рассмотрены актуальные вопросы в данной сфере, представлены опыт и инициативы государств-членов, а также определены возможные направления развития правового регулирования на международном уровне.
В рамках мероприятия представитель Республики Армения провёл ряд неформальных встреч с делегатами других стран, в ходе которых обсуждались использование инструментов интеллектуальной собственности, национальный опыт, законодательные развития и практические подходы к совершенствованию процедур регистрации товарных знаков, охране общеизвестных товарных знаков и географических указаний, а также развитию международных подходов к правовому регулированию промышленных образцов.