Ինչպե՞ս անցկացնել որոնում միջազգային ընթացակարգով իրավական պահպանություն ստացած կամ ներկայացված ապրանքային նշանների հիմնապաշարում։ Որոնում անցկացնելու համար այցելում եք Madrid Monitor կամ Global Brand Database՝ կայքերը և լրացնում ենք միայն լատինատառ։
Madrid Monitor՝ https://www3.wipo.int/madrid/monitor/en/, հիմնապաշարում լրացվում է “Trademark” դաշտը, օրինակ՝ asus, միաժամանակ կարող են լրացվել նաև “Nice” դաշտը, եթե ձեզ հայտնի է ապրանքների և ծառայությունների դասը, օրինակ՝ 09 և “Designation” դաշտը, (նշվում է երկրի երկտառ ծածկագիրը ըստ ՄՍՀԿ ST-3 ստանդարտի (Հայաստանի Հանրապետության երկտառ ծածկագիրն է՝ AM)):
Global Brand Database հիմնապաշարում լրացվում է “Brand” դաշտի “Trademark” ենթադաշտը օրինակ՝ asus, միաժամանակ կարող են լրացվել նաև “Class” դաշտի “Goods/Services Class (Nice)” ենթադաշտը, եթե ձեզ հայտնի է ապրանքների և ծառայությունների դասը օրինակ՝ 09 և “Country” դաշտի “Designation” ենթադաշտը (նշվում է երկրի երկտառ ծածկագիրը ըստ ՄՍՀԿ ST-3 ստանդարտի (Հայաստանի Հանրապետության երկտառ ծածկագիրն է՝ AM)):

How do you search the database of trademarks that have received legal protection or have been filed under international procedure? To search, you visit the Madrid Monitor or Global Brand Database websites and fill in only Latin letters.
Madrid Monitor: https://www3.wipo.int/madrid/monitor/en/, in the framework, fill in the "Trademark" field, for example, Asus, and also fill in the "Nice" field if you know the class of goods and services, for example, 09 and the "Designation" field, (the two-letter country code according to the WIPO ST-3 standard is indicated (the two-letter code of the Republic of Armenia is AM)).
In the Global Brand Database framework, the "Trademark" subfield of the "Brand" field is filled in, for example, Asus, and the "Goods/Services Class (Nice)" subfield of the "Class" field can also be filled in, if you know the class of goods and services, for example, 09 and The "Designation" subfield of the "Country" field (the two-letter code of the country according to the WIPO ST-3 standard is indicated (the two-letter code of the Republic of Armenia is AM)).