Ժնևում (Շվեյցարիայի Համադաշնության) 2023թ.-ի մարտի 13-ից 17-ը տեղի ունեցավ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների հարցերով մշտական կոմիտեի 43-րդ նիստը: Նիստին մասնակցեց Մտավոր սեփականության գրասենյակի (ՄՍԳ) ղեկավարը: Նիստի ընթացքում քննարկվել են «Հեռարձակող կազմակերպությունների իրավունքների վերաբերյալ» պայմանագրի նախագծի դրույթները, ինչպես նաև հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների սահմանափակումներին և բացառություններին վերաբերող հարցեր:
Այցի շրջանակներում նախապես պայմանավորվածության համաձայն Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) Ակադեմիայի և Մտավոր սեփականության գրասենյակի (ՄՍԳ) միջև կնքվեց Համաձայնագիր Հայաստանի Հանրապետությունում մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոն ստեղծելու մասին:
Ուսումնական կենտրոնում կվերապատրաստվեն մոտ 30 ՄՍ ոլորտի մասնագետներ: ՄՍՀԿ-ն կտրամադրի ուսումնական նյութեր դասընթացները կազմակերպելու, անցկացնելու համար: ՄՍՀԿ-ն կտրամադրի նաև դասավանդողների մի ամբողջ խումբ, որոնք ծրագրի իրականացման 2 տարիների ընթացքում կվերապատրաստեն ուսումնական կենտրոնի ուսումնառուներին (վերապատրաստվողներին):
Ուսումնական դասընթացները հաջողությամբ ավարտած մասնագետները հետագայում մտավոր սեփականության ոլորտում դասավանդելու հնարավորություն կունենան:

43-я сессия Постоянного комитета по авторскому праву и смежным правам Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) прошла в Женеве (Швейцарская Конфедерация) с 13 по 17 марта 2023 года. Во встрече приняла участие руководитель Офиса интеллектуальной собственности (ОИС). В ходе заседания были обсуждены положения проекта договора «О вещательных организациях», а также вопросы, касающиеся ограничений и исключений авторского права и смежных прав.
В рамках визита по предварительной договоренности было подписано Соглашение между Офисом интеллектуальной собственности (ОИС) и Академией Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) о создании национального учебного центра интеллектуальной собственности в Республике Армения.
Около 30 ИС специалистов пройдут обучение в образовательном центре. ВОИС предоставит учебные материалы для организации и проведения курсов. ВОИС также предоставит целую группу преподавателей, которые будут обучать стажеров учебного центра в течение 2-х лет реализации проекта.
Специалисты, успешно прошедшие курсы повышения квалификации, получат возможность преподавать в сфере интеллектуальной собственности.