Մարտի 23-ից 27-ը Հայաստանի Հանրապետություն էր ժամանել Եվրասիական արտոնագրային կազմակերպության (ԵԱԱԿ) պատվիրակությունը՝ նախագահ Գրիգորի Իվլիևի գլխավորությամբ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանի հետ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ընթացիկ հարցեր, այդ թվում՝ ԵԱԱԿ Վարչական խորհրդի առաջիկա նիստին առնչվող նախապատրաստական աշխատանքները, Սանկտ Պետերբուրգում 2023թ.-ին կայանալիք միջազգային իրավական ֆորումին և Երիտասարդ գյուտարարների եվրասիական ֆորումին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությանը վերաբերող հարցեր։
ԵԱԱԿ նախագահ Գրիգորի Իվլիևը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության հետ կառուցողական երկխոսությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը։ Այդ համագործակցությունը հիմնված է մի շարք նախագծերի իրականացման վրա՝ պաշտպանելով ԵԱԱԿ անդամ երկրների և նրանց գերատեսչությունների շահերը:
Այցի ընթացքում ԵԱԱԿ նախագահը հանդիպել է նաև Հայաստանի Հանրապետության եվրասիական արտոնագրային հավատարմատարների հետ։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել «Եվրասիական արտոնագրային հավատարմատարների կազմակերպության» ստեղծման նախաձեռնությանը, որը կդառնա համայնքի պրոֆեսիոնալ ներկայացուցիչների և ԵԱԱԿ-ի միջև աշխատանքային երկխոսության ապահովման, ինչպես նաև եվրասիական արտոնագրային հավատարմատարների վերապատրաստման և որակավորման բարձրացման, կարծիքների փոխանակման հարթակ։ Եվրասիական արտոնագրային հավատարմատարների համաժողովը նախատեսվում է անցկացնել 2023 թվականի ապրիլի 26-ին՝ Մտավոր սեփականության միջազգային օրը։

С 23 по 27 марта в Республику Армения прибыла делегация Евразийской патентной организации (ЕАПО) во главе с Президентом Григорием Ивлиевым.
В ходе встречи с руководителем Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики РА Кристине Амбарян стороны обсудили текущие вопросы, в том числе подготовку к предстоящему заседанию Административного совета ЕАПО, вопросы, связанные с участием Республики Армения в Международном юридическом форуме, который пройдет в Санкт-Петербурге в 2023 году, и Евразийском форуме молодых изобретателей.
Президент ЕАПО Григорий Ивлиев подчеркнул важность конструктивного диалога и взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Армения. Это сотрудничество основано на реализации ряда проектов, защищающих интересы стран-членов ЕАПО и их ведомств.
В ходе визита Президент ЕАПО также встретился с евразийскими патентными поверенными Республики Армения. Стороны выразили готовность поддержать инициативу создания «Организации евразийских патентных поверенных», которая станет площадкой для обеспечения рабочего диалога между профессиональными представителями сообщества и ЕАПО, а также для обучения, повышения квалификации и обмена мнениями евразийских патентных поверенных. Конференцию евразийских патентных поверенных планируется провести 26 апреля 2023 года, в Международный день интеллектуальной собственности.