2023 թվականի հուլիսի 23-28-ը Վրաստանի Հանրապետության Բաթումի քաղաքում կայացավ «Վրաստանն ընդդեմ կոնտրաֆակտ ապրանքի» խորագրով 7-րդ միջազգային կոնֆերանսը, մտավոր սեփականության հարցերով մասնագետ-փորձագետների աշխատանքային խմբի հանդիպումները և Անդրկասպյան երկրների մտավոր սեփականության հարցերով ֆորումը, որին մասնակցել են գրասենյակի աշխատակիցները, Հայաստանի Հանրապետության Մաքսային ծառայության և Ոստիկանության ներկայացուցիչները:
Երկօրյա կոնֆերանսի ընթացքում միջազգային կառույցների խոսնակները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները կոնտրաֆակտ ապրանքների և թվային կեղծարարության ոլորտի գլոբալ մարտահրավերների վերաբերյալ, անցկացվել են պանելային քննարկումներ տարածաշրջանի ոլորտային թարմացումների վերաբերյալ:
Մտավոր սեփականության հարցերով մասնագետ-փորձագետների աշխատանքային խմբի հանդիպումներին որոշվել է մասնակից երկրներում ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնց ընդհանուր նպատակն է լինելու բարելավել առևտուրը, ներդրումները և տնտեսական աճը Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանում՝ մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կիրարկման միջոցով:
Անդրկասպյան երկրների մտավոր սեփականության հարցերով ֆորումին քննարկվել են տարածաշրջանային մարտահրավերները և Մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կիրարկման առաջընթացը:

On July 23-28, 2023 the 7th international conference entitled "Georgia against Counterfeit Goods", the meetings of the working group of intellectual property specialists and the Trans-Caspian countries’ intellectual property forum were held in the city of Batumi, Republic of Georgia, in which the Office employees, representatives from the Customs Service and the Police of the Republic of Armenia took part.
During the two-day conference, speakers of international organizations presented their observations on the global challenges of counterfeit goods and digital counterfeiting, panel discussions were held on regional updates.
At the meetings of the Working Group of Intellectual Property Specialists, it was decided to establish working groups in the participating countries, the common goal of which will be to improve trade, investment and economic growth in the Eastern European region through the protection and enforcement of intellectual property rights.
During the Trans-Caspian Intellectual Property Forum regional challenges and progress in the protection and enforcement of IP rights were discussed.