2023 թվականի դեկտեմբերի 5-ից 7-ը ք. Մոսկվայում տեղի ունեցավ Եվրասիական արտոնագրային կազմակերպության Վարչական խորհրդի 43-րդ (30-րդ հերթական) նիստը, որին մասնակցել է Վարչական խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության լիազոր ներկայացուցիչ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Ք. Համբարյանը:
Նիստի ընթացքում ընդունվել են հետևյալ հիմնական որոշումները.
1. Որոշում է կայացվել 2024 թվականի հունվարի 1-ից ճշգրտել եվրասիական արտոնագրերի տրամադրման հայտերի առնչությամբ կատարվող իրավական նշանակալի և այլ գործողությունների համար տուրքերի չափերը:
2. Հաստատվել են Արտոնագրային հրահանգում կատարվող փոփոխությունները և լրացումները, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2024 թվականի հունվարի 1-ից.
3. Հաստատվել է Եվրասիական դեղագործական գրանցամատյանի կանոնակարգը:
4. Ինչպես նաև Եվրասիական արտոնագրային կազմակերպության անդամ պետությունների գերատեսչությունները սահմանել են ՏՏ համագործակցության առաջնահերթ ոլորտները, մասնավորապես՝ տեղեկատվության փոխանակում արդյունաբերական սեփականության գրանցամատյաններից, այդ թվում՝ CISPATENT նախագծի զարգացման շրջանակներում, արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաների օգտագործումը մտավոր սեփականության ոլորտում, էլեկտրոնային փոխգործակցության բարելավում եվրասիական արտոնագրային ընթացակարգում և այլն։

С 5 по 7 декабря 2023 г. В Москве состоялось 43-е (30-е очередное) заседание Административного совета Евразийской патентной организации, на котором присутствовал уполномоченный представитель Республики Армения в Административном совете, руководитель офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения К. Амбарян.
В ходе заседания были приняты следующие основные решения.
1. Принято решение о корректировке с 1 января 2024 г. размеров пошлин за юридически значимые и иные действия, совершаемые в отношении заявок на выдачу евразийских патентов и евразийских патентов;
2. Утверждены изменения и дополнения в Патентную инструкцию, которые будут введены в действие с 1 января 2024 г.;
3. Утверждено Положение о Евразийском фармацевтическом реестре;
4. Кроме того, ведомства государств ЕАПО выделили приоритетные направления ИТ-сотрудничества, в частности: обмен информацией из реестров промышленной собственности, в том числе в рамках развития проекта CISPATENT, использование технологий искусственного интеллекта в области ИС, совершенствование электронного взаимодействия по евразийской патентной процедуре и др.