Զեկույցով հանդես է եկել Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը՝ ներկայացնելով գրասենյակի հիմնական գործառույթները՝ արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների հայտերի ընդունումն ու փորձաքննության անցկացումը, պետական գրանցումը, արտոնագրերի և վկայագրերի հանձնումն ու նշված օբյեկտների պետական գրանցամատյանների վարումը, ֆրանչայզինգի, լիցենզային պայմանագրերի և իրավունքների փոխանցման պայմանագրերի գրանցումը:
Վարչապետին է ներկայացվել նաև 2021-2023 թվականների գյուտերի, արդյունաբերական դիզայնների, ապրանքային նշանների գրանցման հայտերի վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Նշվել է, որ նախորդ տարիների համեմատ աճել է ազգային ընթացակարգով ստացված ապրանքային նշանների գրանցման հայտերի, ինչպես նաև միջազգային ընթացակարգով (Մադրիդյան համակարգ) Հայաստանի Հանրապետության նշմամբ ստացված ապրանքային նշանների միջազգային հայտերի քանակը:

Руководитель Офиса интеллектуальной собственности Кристине Амбарян выступила с докладом, представив основные функции ведомства: прием заявок и экспертиза объектов промышленной собственности, государственная регистрация, выдача патентов и сертификатов и ведение государственных реестров указанных объектов, регистрация франчайзинга, лицензионных договоров и договоров о передаче прав.
Премьер-министру также была представлена информация о заявках на регистрацию изобретений, промышленных дизайнов и товарных знаков за 2021-2023 годы. Было отмечено, что по сравнению с предыдущими годами увеличилось количество заявок на регистрацию товарных знаков, полученных по национальной процедуре, а также количество международных заявок на регистрацию товарных знаков, полученных по международной процедуре (Мадридская система).