Այն կազմակերպվել է Եվրասիական արտոնագրային կազմակերպության (ԵԱԱԿ) և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի հետ համատեղ՝ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) աջակցությամբ։
Աշխատաժողովը համախմբել է տարբեր ոլորտների փորձագետների և շահագրգիռ կողմերի՝ քննարկելու արտոնագրերի փորձաքննության և մտավոր սեփականության իրավունքների հրատապ խնդիրները: Աշխատաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը, ինչին հաջորդեցին պատվավոր հյուրերի՝ Եվրասիական արտոնագրային գերատեսչության (ԵԱԱԳ) նախագահ Գրիգորի Իվլիևի և մյուս պաշտոնատար անձանց ելույթները։
Աշխատաժողովի օրակարգն ընդգրկում էր թեմաների լայն շրջանակ՝ սկսած համակարգչային գյուտերի և արհեստական ինտելեկտի տարրերով գյուտերի փորձաքննությունից մինչև դեղագործական գյուտերի արտոնագրման և գրաֆիկական ինտերֆեյսի պահպանության հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև կլոր-սեղան քննարկում՝ նվիրված պահպանված ապրանքային նշանների և հեղինակային իրավունքի օբյեկտների տարրեր պարունակող դիզայնների փորձաքննությանը:
Համագործակցությունն ամրապնդելու և ավելի խորացնելու նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և Ռուսաստանի Դաշնության մտավոր սեփականության դաշնային ծառայության միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր:
Այցելության շրջանակներում Ռուսաստանի Դաշնության մտավոր սեփականության դաշնային ծառայության (Ռոսպատենտ) ղեկավար Յուրի Զուբովը պաշտոնական հանդիպում ունեցավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության փոխնախարար Ռաֆայել Գևորգյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացումները:

Семинар был организован при содействии Евразийской патентной организации (ЕАПО) и Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения, с поддержкой Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС).
Семинар объединил экспертов и заинтересованных лиц из различных сфер для обсуждения насущных вопросов патентной экспертизы и прав интеллектуальной собственности. На открытии семинара с приветственной речью выступили Кристине Амбарян, руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения, после которой последовали выступления почетных гостей, включая г-на Григория Ивлиева, Президента Евразийского патентного ведомства (ЕАПВ), и других должностных лиц.
Программа семинара затрагивала широкий спектр тем, начиная от экспертизы компьютерных изобретений и изобретений с элементами искусственного интеллекта, до вопросов патентования фармацевтических изобретений и защиты графических интерфейсов, включая круглый стол, посвященный экспертизе дизайнов с элементами охраняемых товарных знаков и объектов авторского права.
В целях укрепления и углубления сотрудничества между Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения и Федеральной службой по интеллектуальной собственности Российской Федерации подписан меморандум о взаимопонимании.
В рамках визита руководитель Федеральной службы по интеллектуальной собственности Российской Федерации (Роспатент) Юрий Зубов провел официальную встречу с заместителем министра экономики Республики Армения Рафаэлем Геворкяном, в ходе которой были рассмотрены события в сфере интеллектуальной собственности.