2024 թ. հունիսի 17-18-ը ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագիրը (CLDP), համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության գրասենյակի հետ, ք. Երևանում կազմակերպել է պետական-մասնավոր կլոր սեղան-քննարկում՝ ուղղված մտավոր սեփականության իրավունքների (ՄՍԻ) պաշտպանության և կիրարկման բարելավմանը։ Միջոցառմանը ներգրավված էին Հայաստանի կառավարության և բիզնեսի ներկայացուցիչներ, փաստաբաններ և ՄՍԻ սեփականատերեր՝ ստեղծելով հարթակ միջազգային և տարածաշրջանային փորձագետների հետ Հայաստանում ՄՍԻ առջև ծառացած ընթացիկ մարտահրավերների մասին երկխոսության համար:
Կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում պետական պաշտոնյաները, բիզնեսի ներկայացուցիչները և ՄՍԻ սեփականատերերը փոխանակեցին իրենց տեսակետները գործող իրավական և կարգավորող դաշտի և կիրարկման մարտահրավերների վերաբերյալ: Միջազգային փորձագետները իրենց ներդրումն ունեցան՝ ներկայացնելով ՄՍԻ-ի գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումները և լավագույն փորձը՝ ընդգծելով ՄՍԻ-ի, հանրային առողջության և անվտանգության և տնտեսական աճի միջև կապը:
Կլոր սեղանը-քննարկումը նպատակ ունի խթանել ՄՍ ոլորտում հիմնական շահագրգիռ կողմերի միջև համակարգումը և համագործակցությունը, ինչպես նաև կլոր սեղանի նպատակն է մշակել առաջարկությունների մի շարք Հայաստանի ՄՍ պաշտպանության համակարգի բարեփոխման համար։ Իրականացման դեպքում այս առաջարկությունները կօժանդակեն Հայաստանի կառավարության ջանքերին՝ բարելավելու ՄՍ պաշտպանության ազգային համակարգը՝ ամրապնդելով իրավական և կարգավորող դաշտը և բարելավելով ինստիտուցիոնալ կարողությունները:

On June 17-18, 2024, the Commercial Law Development Program (CLDP) of the U.S. Department of Commerce, in collaboration with the Intellectual Property Office of the Republic of Armenia, organized a Public-Private Roundtable in Yerevan, Armenia, focused on improving the protection and enforcement of intellectual property rights (IPR). The event gathered representatives from the Armenian government, business leaders, attorneys, and IPR holders, providing a platform for dialogue with international and regional experts about the current challenges facing IPR in Armenia.
During the roundtable, government officials, business leaders, and IPR holders discussed their views on the existing legal and regulatory framework and the enforcement challenges they encountered. International experts contributed by presenting on global and regional IPR developments and best practices, and they emphasized the connections between IPR, public health and safety, and economic growth.
The roundtable seeks to boost coordination and cooperation among key stakeholders in the IP field. Additionally, it aims to produce a set of recommendations for reforming Armenia’s IP protection system. If implemented, these recommendations will support the Armenian government's efforts to enhance the national IP protection system by strengthening the legal and regulatory framework and improving institutional capacity.