2024 թ. հունիսի 17-18-ը ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագիրը (CLDP), համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության գրասենյակի հետ, ք. Երևանում կազմակերպել է պետական-մասնավոր կլոր սեղան-քննարկում՝ ուղղված մտավոր սեփականության իրավունքների (ՄՍԻ) պաշտպանության և կիրարկման բարելավմանը։ Միջոցառմանը ներգրավված էին Հայաստանի կառավարության և բիզնեսի ներկայացուցիչներ, փաստաբաններ և ՄՍԻ սեփականատերեր՝ ստեղծելով հարթակ միջազգային և տարածաշրջանային փորձագետների հետ Հայաստանում ՄՍԻ առջև ծառացած ընթացիկ մարտահրավերների մասին երկխոսության համար:
Կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում պետական պաշտոնյաները, բիզնեսի ներկայացուցիչները և ՄՍԻ սեփականատերերը փոխանակեցին իրենց տեսակետները գործող իրավական և կարգավորող դաշտի և կիրարկման մարտահրավերների վերաբերյալ: Միջազգային փորձագետները իրենց ներդրումն ունեցան՝ ներկայացնելով ՄՍԻ-ի գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումները և լավագույն փորձը՝ ընդգծելով ՄՍԻ-ի, հանրային առողջության և անվտանգության և տնտեսական աճի միջև կապը:
Կլոր սեղանը-քննարկումը նպատակ ունի խթանել ՄՍ ոլորտում հիմնական շահագրգիռ կողմերի միջև համակարգումը և համագործակցությունը, ինչպես նաև կլոր սեղանի նպատակն է մշակել առաջարկությունների մի շարք Հայաստանի ՄՍ պաշտպանության համակարգի բարեփոխման համար։ Իրականացման դեպքում այս առաջարկությունները կօժանդակեն Հայաստանի կառավարության ջանքերին՝ բարելավելու ՄՍ պաշտպանության ազգային համակարգը՝ ամրապնդելով իրավական և կարգավորող դաշտը և բարելավելով ինստիտուցիոնալ կարողությունները:

17-18 июня 2024 года Программа развития коммерческого права (CLDP) министерства торговли США в сотрудничестве с Офисом интеллектуальной собственности Республики Армения организовала в Ереване круглый стол по вопросам улучшения защиты и соблюдения прав интеллектуальной собственности (ПИС). Мероприятие собрало представителей правительства Армении, бизнес-лидеров, юристов и держателей прав ИС, предоставив платформу для диалога с международными и региональными экспертами о текущих проблемах, стоящих перед ПИС в Армении.
Во время круглого стола правительственные представители, бизнес-лидеры и держатели прав ИС обсуждали свои взгляды на существующую правовую и регуляторную базу, а также на трудности с соблюдением прав. Международные эксперты внесли свой вклад, представив информацию о глобальных и региональных разработках и передовых практиках в области ПИС, подчеркнув связи между ПИС, общественным здоровьем и безопасностью и экономическим ростом.
Круглый стол стремится усилить координацию и сотрудничество между ключевыми заинтересованными сторонами в области ИС. Кроме того, цель круглого стола - выработка набора рекомендаций по реформированию системы защиты ИС в Армении. Если эти рекомендации будут реализованы, они поддержат усилия правительства Армении по укреплению национальной системы защиты ИС путем совершенствования правовой и регуляторной базы и улучшения институционального потенциала.