Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) համաժողովների 65-րդ հանդիպումների շրջանակում ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրենը ս․ թ․ հուլիսի 8-ին երկկողմ հանդիպում ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության հետ։
Հանդիպմանը ներկա էին ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դարեն Թանգը, Տարածաշրջանային և ազգային զարգացման ոլորտի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հասան Քլայբը, Անցումային և զարգացած երկրների բաժնի տնօրեն Հաբիբ Ասանը, ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը և Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՄՍ զարգացման ռազմավարության մշակման հարցերը: Դարեն Թանգն առաջարկեց ՄՍՀԿ աջակցությունը Մտավոր սեփականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման հարցում:
Դ․ Թանգը հաստատեց Հ. Քլայբի մասնակցությունը Մտավոր սեփականության գրասենյակի և ՄՍՀԿ հետ համատեղ կազմակերպվող «Աշխարհագրական նշումների պահպանությունը» խորագրով միջոցառմանը, որը նախատեսվում է անցկացնել Երևանում 2024 թ. նոյեմբերին:
ՄՍ գրասենյակի ղեկավարը ներկայացրեց ՄՍՀԿ և Հայաստանի Հանրապետության հետ համագործակցության զարգացումները, մասնավորապես նշելով, որ 2023 թվականից երկու տարի ժամկետով թվով 25 մասնագետներ վերապատրաստվում են ՄՍՀԿ ակադեմիայի կողմից՝ առցանց անցկացվող դասընթացների միջոցով: Այս առումով կարևորեց հայերեն լեզվով համապատասխան ուսումնական նյութերի մշակման հարցը:
Քննարկվեցին նաև ՄՍ իրավունքների պաշտպանության հետ կապված խնդիրները: Դ. Թանգն առաջարկեց վերապատրաստումներ անցկացնել ՀՀ իրավապահ մարմինների այն ներկայացուցիչների շրջանակում, ովքեր պատասխանատու են ՄՍ իրավունքների խախտումների կանխման համար: Վերապատրաստումներ կկազմակերպվեն նաև դատավորների համար:
ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրենը ՄՍՀԿ անվերապահ աջակցությունը հայտնեց բարձրացված բոլոր խնդիրներին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ դեսպանը մեկ անգամ ևս վերահաստատեց գլխավոր տնօրենի Հայաստանի Հանրապետություն այցելելու հրավերը։

8 июля 2024 г. в рамках конференций 65-го заседания Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) Генеральный директор ВОИС провел двустороннюю встречу с делегацией Республики Армения.
На встрече присутствовали Генеральный директор ВОИС Дарен Танг, заместитель генерального директора по региональному и национальному развитию Хасан Клейб, директор отдела стран с переходной и развитой экономикой Хабиб Асан, посол Республики Армения Андраник Оганесян и руководитель Офиса интеллектуальной собственности Кристине Амбарян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы разработки стратегии развития интеллектуальной собственности. Даррен Танг предложил поддержку ВОИС в реализации мер в рамках Стратегии в области интеллектуальной собственности.
Д.Танг подтвердил участие Х.Клейба в мероприятии «Охрана географических указаний», организованном совместно с Офисом интеллектуальной собственности и ВОИС, которое планируется провести в Ереване в ноябре 2024 года.
Глава Офиса ИС представила развитие сотрудничества между ВОИС и Республикой Армения. В частности, она отметила, что в течение двух лет с 2023 г. Академия ВОИС обучает 25 специалистов посредством онлайн-курсов. В этой связи она подчеркнула вопрос разработки соответствующих учебных материалов на армянском языке.
Обсуждались также вопросы, связанные с защитой прав интеллектуальной собственности. Д.Танг предложил провести обучение среди представителей правоохранительных органов РА, ответственных за предотвращение нарушений прав интеллектуальной собственности. Также будут организованы подготовки для судей.
Генеральный директор ВОИС выразил безоговорочную поддержку ВОИС всем поднятым вопросам.
В завершение встречи посол Армении еще раз подтвердил приглашение генерального директора посетить Республику Армения.