2024 թ. սեպտեմբերի 9-10-ը Եվրասիական արտոնագրային կազմակերպության (ԵԱԱԿ) գլխամասում, Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում տեղի ունեցավ ԵԱԱԿ վարչական խորհրդի 45-րդ հերթական նիստը, որին մասնակցում էին Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիայի անդամ երկրների լիազոր ներկայացուցիչները։
Խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկվել են ԵԱԱԿ-ի 2025 թ. բյուջեի նախագծի քննարկման, իրավական նշանակություն ունեցող գործողությունների համար ԵԱԱԿ-ի տուրքերի վերաբերյալ կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու, Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիայի արտոնագրային ուղեցույցի մեջ փոփոխություններ կատարելու և այլ համապատասխան հարցեր:
Վարչական խորհրդի շրջանակներում տեղի է ունեցել Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիայի ստորագրման 30-ամյակի տոնակատարության արարողությունը, ինչպես նաև մտավոր սեփականության իրավական պահպանության և պաշտպանության հարցերով միջպետական խորհրդի 14-րդ նիստը:
Նիստին տեսակոնֆերանսի ձևաչափով մասնակցել է ՀՀ Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը։

С 9-го по 10-е сентября 2024 года в штаб-квартире Евразийской патентной организации (ЕАПО) в городе Москва, Российской Федерации состоялось 45-е очередное заседание административного совета ЕАПО, в работе которого приняли участие полномочные представители государств-участников Евразийской патентной конвенции (ЕАПК).
На заседании Совета были обсуждены вопросы о рассмотрении проекта бюджета ЕАПО на 2025 год, внесение изменений в Положение о пошлинах ЕАПО за юридически значимые действия, внесение изменений в патентную инструкцию к Евразийской патентной конвенции (ЕАПК) и другие соответствующие вопросы.
В рамках Административного совета состоялась церемония празднования 30-летия подписания ЕАПК, а также 14-е заседание Межгосударственного совета по вопросам правовой охраны и защиты интеллектуальной собственности (МГСИС).
В заседании в формате видеоконференцсвязи, приняла участие руководитель Офиса интеллектуальной собственности Республики Армения Кристине Амбарян.