2024թ. սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և «Հայաստանի ամերիկյան համալսարան» հիմնադրամի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր Հայաստանի Հանրապետությունում մտավոր սեփականության ուսումնական ծրագիր հիմնադրելու նպատակով:
Մտավոր սեփականության ուսումնական ծրագիրը մեկնարկել է 2023թ. Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) և ՄՍ Գրասենյակի միջև կնքված ՀՀ-ում մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոն հիմնադրելու մասին համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում և գործելու է ՀԱՀ Շարունակական կրթության բաժնի շրջանակում։
Ուսումնական ծրագրի նպատակն է տրամադրել/իրականացնել մասնագիտական ուսուցում մտավոր սեփականության վերաբերյալ, ապահովել մտավոր սեփականության որակյալ մասնագետների պատրաստումը, բարելավել ՀՀ-ում մտավոր սեփականության վերաբերյալ կրթությունն ու ընդլայնել դրա նկատմամբ հետաքրքրության շրջանակը՝ մասնավորապես երիտասարդների շրջանում, բարձրացնել մտավոր սեփականության ոլորտի վերաբերյալ իրազեկման մակարդակը:

On September 25, 2024, a memorandum of cooperation was signed between the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the RA and the "American University of Armenia" Foundation to establish an Intellectual Property Training Program in the Republic of Armenia.
The Intellectual Property Training Program started in 2023 within the framework of the cooperation agreement between the World Intellectual Property Organization (WIPO) and the IP Office on establishing a national training center for intellectual property in RA. It will operate within the framework of the AUA Extension Department of the Republic of Armenia.
The program aims to provide/implement professional training on intellectual property, to ensure the training of qualified intellectual property professionals, to improve education on intellectual property in the RA and to expand the scope of interest in it, particularly among young people, and to increase the level of awareness of the field of intellectual property.