2024թ. սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և «Հայաստանի ամերիկյան համալսարան» հիմնադրամի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր Հայաստանի Հանրապետությունում մտավոր սեփականության ուսումնական ծրագիր հիմնադրելու նպատակով:
Մտավոր սեփականության ուսումնական ծրագիրը մեկնարկել է 2023թ. Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) և ՄՍ Գրասենյակի միջև կնքված ՀՀ-ում մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոն հիմնադրելու մասին համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում և գործելու է ՀԱՀ Շարունակական կրթության բաժնի շրջանակում։
Ուսումնական ծրագրի նպատակն է տրամադրել/իրականացնել մասնագիտական ուսուցում մտավոր սեփականության վերաբերյալ, ապահովել մտավոր սեփականության որակյալ մասնագետների պատրաստումը, բարելավել ՀՀ-ում մտավոր սեփականության վերաբերյալ կրթությունն ու ընդլայնել դրա նկատմամբ հետաքրքրության շրջանակը՝ մասնավորապես երիտասարդների շրջանում, բարձրացնել մտավոր սեփականության ոլորտի վերաբերյալ իրազեկման մակարդակը:

25 сентября 2024 года между Офисом интеллектуальной собственности министерства экономики РА и Фондом «Американский университет Армении» был подписан меморандум о сотрудничестве с целью создания учебной программы по интеллектуальной собственности в Республике Армения.
Учебная программа по интеллектуальной собственности была запущена в 2023 году в рамках соглашения о сотрудничестве между Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) и Офисом ИС о создании в РА национального учебного центра по интеллектуальной собственности, который будет действовать в рамках Департамента непрерывного образования АУА Республики Армения.
Целью учебной программы является обеспечение/внедрение профессиональной подготовки в области интеллектуальной собственности, обеспечение подготовки квалифицированных специалистов в области интеллектуальной собственности, улучшение образования в области интеллектуальной собственности в РА и расширение сферы интереса к ней, особенно среди молодежи и поднятие уровня осведомленности в сфере интеллектуальной собственности.