2024թ. նոյեմբերի 7-ին Երևան քաղաքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակը Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) հետ համատեղ և «Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի» աջակցությամբ անցկացրել է «Մտավոր սեփականությունը՝ որպես հայկական գինեգործության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ» ծրագրի մեկնարկին նվիրված աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովին ներկա են գտնվել ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հասան Քլայբի գլխավորած պատվիրակությունը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սևակ Միքայելյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, «Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի» ներկայացուցիչը և ոլորտին առնչվող հյուրեր:
Աշխատաժողովի ընթացքում տրվել է «Մտավոր սեփականությունը՝ որպես հայկական գինեգործության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ» ծրագրի մեկնարկը, ներկայացվել են Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության արդյունաբերությունը և հեռանկարները, ինչպես նաև քննարկվել է մտավոր սեփականության դերը հայկական գինեգործության ինքնության, բրենդինգի և հեղինակության ոլորտում:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է գինի արտադրողների շրջանում գիտելիքների, հմտությունների և մտավոր սեփականության կիրառման մակարդակի բարձրացումը, արտադրանքի արժեքի ավելացումը և մրցունակության բարձրացումը։

7 ноября 2024 года Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики РА совместно со Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) и при поддержке «Фонда виноградарства и виноделия Армении» провел семинар, посвященный запуску проекта «Интеллектуальная собственность как движущая сила устойчивой армянской винодельческой промышленности».
В семинаре приняли участие ВОИС делегация, возглавляемая заместителем генерального директора Гасаном Клайбом, заместитель министра экономики РА Севак Микаелян, руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики РА Кристине Амбарян, председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян, представитель «Фонда виноградарства и виноделия Армении» и гости, связанные со сферой.
В ходе семинара запустился проект «Интеллектуальная собственность как движущая сила устойчивой армянской винодельческой промышленности», были представлены виноградарская и винодельческая отрасль и перспективы Армении, а также обсуждалась роль интеллектуальной собственности в сфере идентичности, брендинга и репутации армянского виноделия.
Основная цель проекта – повышение уровня знаний, навыков и применения интеллектуальной собственности среди производителей вина, повышение ценности продукта и повышение конкурентоспособности.