2025 թվականի հունվարի 28-29-ը Եվրոպական միության մտավոր սեփականության կենտրոնական գրասենյակում (EUIPO) հիբրիդային ձևաչափով կայացավ Աշխարհագրական նշումների (GI) վերաբերյալ համաժողովը, որը կրում էր «Պաշտպանելով մեր ժառանգությունը, կերտելով մեր ապագան» խորագիրը:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ԵՄ մտավոր սեփականության գրասենյակի կողմից՝ Եվրոպական հանձնաժողովի հետ համագործակցությամբ: Համաժողովի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց արհեստագործական, արդյունաբերական, ինչպես նաև գյուղատնտեսական ապրանքների աշխարհագրական նշումների ոլորտում վերջին զարգացումներին, մարտահրավերներին և հնարավորություններին:
Հիմնվելով ԵՄ մտավոր սեփականության գրասենյակի և ՀՀ Մտավոր սեփականության գրասենյակի (ՄՍ) միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի վրա և նպատակ ունենալով խթանել ԵՄ-ում աշխարհագրական նշումների ընդհանուր ըմբռնումը և գործառնական շրջանակը, ՄՍ գրասենյակի ներկայացուցիչները հրավիրված էին մասնակցելու այս նշանակալից իրադարձությանը առցանց:

С 28 по 29 января 2025 года в Ведомстве по интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO) в гибридном формате прошла конференция по географическим указаниям (ГУ) под названием «Сохраняя наше наследие, развивая наше будущее».
Мероприятие было организовано Ведомством по интеллектуальной собственности Европейского Союза в сотрудничестве с Европейской комиссией. На конференции обсуждались последние события, проблемы и возможности в области географических указаний как для ремесленных и промышленных, так и для сельскохозяйственных продуктов.
В соответствии с Меморандумом о взаимопонимании, подписанным между Ведомством по интеллектуальной собственности Европейского Союза и Офисом интеллектуальной собственности Республики Армения, а также с целью содействия общему пониманию и операционным рамкам в области географических указаний в Европейском Союзе, представители Офисa интеллектуальной собственности Республики Армения приняли участие в этом значимом мероприятии в режиме онлайн.