2025 թ. մարտի 10-12-ը կայացավ Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիքի՝ Թայեքսի (TAIEX) կողմից կազմակերպվող «Ստեղծագործական կենտրոնների կառուցվածքի և գործունեության մասին» թեմայով ուսումնական այցը Ֆինլանդիա, որի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի աշխատակիցները այցելել են Հելսինկի քաղաքում գտնվող ամենամեծ մշակութային կենտրոն հանդիսացող «Kaapeli» գործարանը:
Ուսումնական այցի շրջանակներում Գրասենյակի աշխատակիցները այցելել են նաև Հելսինկիի «Oodi» կենտրոնական գրադարան, որտեղ տեղակայված են գերժամանակակից արհեստանոցներ հագեցած այնպիսի սարքավորումներով, ինչպիսիք են լազերային և 3D տպիչներ, կարի մեքենաներ և այլ գործիքներ, որոնք կարող են օգտակար լինել արդյունաբերական դիզայնների ստեղծման և բրենդինգի զարգացման հետ կապված գործունեության համար։
Ուսումնական այցի շնորհիվ Գրասենյակի աշխատակիցները համապարփակ պատկերացում կազմեցին ինչպես ստեղծագործական կենտրոնների կառուցվածքի և գործունեության, մտավոր սեփականության ոլորտի ստեղծագործական տարրերին աջակցող հանրային քաղաքականության մշակման հետ կապված մի շարք հարցերի վերաբերյալ, այնպես էլ արվեստի և մշակույթի հետ առնչություն ունեցող արդյունաբերական դիզայնների, իրավական պահպանության ենթակա ապրանքային նշանների և արդյունաբերական դիզայնների կրեատիվ և ինքնատիպ լուծումների մասին:

On March 10-12, 2025, a study visit on the topic “On Structures and Policies of Creative Hubs” organized by the European Commission's Technical Assistance and Information Exchange Instrument (TAIEX) took place in Finland, during which employees of the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia visited the “Kaapeli” factory, the largest cultural center in Helsinki.
As part of the study visit, the Office's employees also visited the Helsinki “Oodi” Central Library, which houses state-of-the-art workshops equipped with equipment such as laser and 3D printers, sewing machines, and other tools that can be useful for activities related to the creation of industrial designs and branding development.
Thanks to the study visit, the Office's employees gained a comprehensive understanding of the structure and activities of creative centers, a number of issues related to the development of public policy supporting creative elements in the intellectual property sector, as well as creative and original solutions for industrial designs related to art and culture, trademarks subject to legal protection, and industrial designs.