2025 թ. մարտի 10-12-ը կայացավ Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիքի՝ Թայեքսի (TAIEX) կողմից կազմակերպվող «Ստեղծագործական կենտրոնների կառուցվածքի և գործունեության մասին» թեմայով ուսումնական այցը Ֆինլանդիա, որի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի աշխատակիցները այցելել են Հելսինկի քաղաքում գտնվող ամենամեծ մշակութային կենտրոն հանդիսացող «Kaapeli» գործարանը:
Ուսումնական այցի շրջանակներում Գրասենյակի աշխատակիցները այցելել են նաև Հելսինկիի «Oodi» կենտրոնական գրադարան, որտեղ տեղակայված են գերժամանակակից արհեստանոցներ հագեցած այնպիսի սարքավորումներով, ինչպիսիք են լազերային և 3D տպիչներ, կարի մեքենաներ և այլ գործիքներ, որոնք կարող են օգտակար լինել արդյունաբերական դիզայնների ստեղծման և բրենդինգի զարգացման հետ կապված գործունեության համար։
Ուսումնական այցի շնորհիվ Գրասենյակի աշխատակիցները համապարփակ պատկերացում կազմեցին ինչպես ստեղծագործական կենտրոնների կառուցվածքի և գործունեության, մտավոր սեփականության ոլորտի ստեղծագործական տարրերին աջակցող հանրային քաղաքականության մշակման հետ կապված մի շարք հարցերի վերաբերյալ, այնպես էլ արվեստի և մշակույթի հետ առնչություն ունեցող արդյունաբերական դիզայնների, իրավական պահպանության ենթակա ապրանքային նշանների և արդյունաբերական դիզայնների կրեատիվ և ինքնատիպ լուծումների մասին:

10-12 марта 2025 года состоялся ознакомительный визит в Финляндию на тему «О структурах и деятельности креативных центров», организованный Инструментом технической поддержки и обмена информацией Европейской комиссии (TAIEX), в ходе которого сотрудники Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения посетили фабрику «Kaapeli» , которая является крупнейшим культурным центром в Хельсинки.
В рамках ознакомительного визита сотрудники Офиса также посетили Центральную библиотеку Хельсинки «Oodi», в которой находятся современные мастерские, оснащенные таким оборудованием, как лазерные и 3D-принтеры, швейные машинки и другие инструменты, которые могут быть полезны для деятельности, связанной с созданием промышленных образцов и разработкой брендов.
Благодаря ознакомительной поездке сотрудники Офиса получили комплексное представление о структуре и деятельности креативных центров, о ряде вопросов, связанных с разработкой государственной политики для поддержки творческих элементов в сфере интеллектуальной собственности, а также креативных и оригинальных решений в области промышленных образцов, связанных с искусством и культурой, товарными знаками, подлежащими правовой охране.