2025թ. մայիսի 13-ից 15-ը Մարոկկոյի Թագավորության Մարաքեշ քաղաքում տեղի ունեցավ «TRIPS@30. Հասանելիության ճգնաժամը» թեմայով Մտավոր սեփականության և դեղամիջոցների հասանելիության մասին համաշխարհային երրորդ գագաթնաժողովը, որին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ներկայացուցիչը:
Գագաթնաժողովը կազմակերպվում է «Միջազգային բուժման պատրաստվածության կոալիցիա» հասարակական կազմակերպության (International Treatment Preparedness Coalition (ITPC) NGO) և «Դարձնենք դեղամիջոցները մատչելի» (Make Medicines Affordable (MMA)) արշավի ներկայացուցիչների կողմից:
Գագաթնաժողովի օրակարգում քննարկվեցին մտավոր սեփականության իրավունքների՝ առևտրին առնչվող հայեցակետերի մասին համաձայնագրի (TRIPS)` 30 տարվա ընթացքում կիրառման փորձը, դրա շրջանակներում իրականացված իրավական բարեփոխումները, ինչպես նաև հանրային առողջապահության նպատակներով դեղերի հասանելիության ապահովման հնարավորություններն ու մարտահրավերները։ Միջոցառման ընթացքում ՀՀ ներկայացուցիչը հանդես եկավ զեկույցով՝ անդրադառնալով «Արտոնագրերի մասին» ՀՀ օրենքի վերջին փոփոխություններին, որոնք նպատակ ունեն բարելավել կենսական նշանակություն ունեցող դեղերի հասանելիությունը։
Գագաթնաժողովը կարևոր հարթակ էր միջազգային փորձի փոխանակման և համագործակցության ամրապնդման համար։ Հանդիպման արդյունքներով վերհանվեցին համաշխարհային մակարդակով առկա մարտահրավերները՝ ֆինանսական ճգնաժամ, ռազմական հակամարտություններ, շրջակա միջավայրի խնդիրներ և առաջարկվեցին քայլեր՝ ուղղված համապարփակ իրավական բարեփոխումների մշակմանը միջազգային, տարածաշրջանային և ազգային մակարդակներում։

С 13 по 15 мая 2025 года в городе Марракеш, Королевство Марокко, состоялся Третий глобальный саммит по вопросам интеллектуальной собственности и доступности лекарств под названием «TRIPS@30: Кризис доступности».
В саммите принялa участие сотрудник Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения. Мероприятие было организовано Международной коалицией по обеспечению готовности к лечению (International Treatment Preparedness Coalition (ITPC)) и представителями кампании «Сделаем лекарства доступными» (Make Medicines Affordable) (MMA).
В повестку саммита вошли обсуждения опыта применения Соглашения по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (TRIPS) за 30 лет, проведённых в его рамках правовых реформ, а также возможностей и вызовов в обеспечении доступа к лекарствам в целях охраны общественного здоровья.
В ходе мероприятия сотрудник Офиса выступила с докладом, в котором представила недавние изменения в Законе Республики Армения «О патентах», направленные на улучшение доступа к жизненно важным лекарственным средствам.
Саммит стал важной площадкой для обмена международным опытом и укрепления сотрудничества. По итогам обсуждений были выявлены глобальные вызовы - финансовые кризисы, вооружённые конфликты и экологические проблемы, и предложены шаги для разработки комплексных правовых реформ на международном, региональном и национальном уровнях.