2025 թ. մայիսի 12-23-ը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում տեղի ունեցավ «Գյուտերի արտոնագրման Եվրասիական համակարգ. մեխանիկայի և ֆիզիկայի բնագավառում գյուտերի փորձաքննության գործնական հարցեր: Համակարգչային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտում լուծումների արտոնագրաունակությունը» խորագրով Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիային (ԵԱԿ) միացած պետությունների արտոնագրային գործակալությունների փորձագետ-մասնագետների ամենամյա վերապատրաստման դասընթացը, որին մասնակցեցին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի աշխատակիցները:
Գործնական ուղղվածությամբ ուսումնական դասընթացի ընթացքում քննարկվել են «Գյուտերի արտոնագրման Եվրասիական համակարգ», «Գյուտերի փորձաքննության գործնական հարցեր մեխանիկայի և ֆիզիկայի բնագավառում» և «Արտոնագրաունակության որոշումը համակարգչային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության բնագավառում» թեմաները:
Այս թեմաների քննարկման շրջանակներում մտավոր սեփականության գրասենյակի ներկայացուցիչները հանդես են եկել «Գյուտերի փորձաքննությունը Հայաստանում, գործնական օրինակներ» վերնագրով ելույթով (սահիկաշարով), ինչպես նաև մասնակցել են աշխատանքային փորձի փոխանակմանը վերաբերող կլոր-սեղան քննարկմանը: Առաջարկություններ արվեցին մտավոր սեփականությանը վերաբերող լավագույն փորձն ընդլայնել և ներդնել եվրասիական տարածաշրջանի ազգային արտոնագրային գրասենյակներում, մեծացնել շփումները գործնական շրջանակներում՝ գյուտերի փորձաքննության բնագավառում։

В период с 12 по 23 мая 2025 года в городе Москва, Российская Федерация, состоялась ежегодная стажировка специалистов-экспертов патентных ведомств государств-участников Евразийской патентной конвенции (ЕАПК) по теме «Евразийская система патентования изобретений: практические вопросы экспертизы изобретений в области механики и физики. Патентоспособность решений в области компьютерных технологий и искусственного интеллекта», которая была организована Евразийским патентным ведомством (ЕАПВ.) В обучении приняли участие сотрудники Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения.
В ходе практико-ориентированном обучении были рассмотрены темы «Патентование изобретений в Евразийской системе», «Практические вопросы экспертизы изобретений в области механики и физики» и «Определение патентоспособности в области компьютерных технологий и искусственного интеллекта».
В рамках обсуждения представители Офиса интеллектуальной собственности выступили с докладом (презентацией) на тему «Экспертиза изобретений в Армении, практические примеры», а также приняли участие в круглом столе, посвящённом обмену опытом работы. Были сделаны предложения по расширению и внедрению лучшей практики в области интеллектуальной собственности в национальных патентных ведомствах евразийского региона, а также по увеличению деловых контактов в практической сфере экспертизы изобретений.