2025թ. մայիսի 30-ից հունիսի 5-ը Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում կայացավ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) Մտավոր սեփականության և գենետիկական ռեսուրսների, ավանդական գիտելիքների և բանահյուսության միջկառավարական հանձնաժողովի (IGC/51) 51-րդ նստաշրջանը:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից նստաշրջանին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ներկայացուցիչը՝ ակտիվ մասնակցելով քննարկումներին, որոնք նպատակ ունեին ամրապնդել միջազգային համագործակցությունը ավանդական գիտելիքների և գենետիկական ռեսուրսների պահպանության ոլորտում։ Միջոցառման շրջանակում ՀՀ ներկայացուցիչը մի շարք ոչ ֆորմալ հանդիպումներ է ունեցել այլ երկրների պատվիրակների հետ՝ քննարկելով ՄՍ գործիքակազմի կիրառման հնարավորությունները ավանդական գիտելիքների ու գենետիկական ռեսուրսների պաշտպանության գործում։
Հանձնաժողովի նիստերի արդյունքում որոշում է կայացվել երկարաձգել հանձնաժողովի գործունեությունը ևս երկու տարով։ Քննարկվել են նաև «Մտավոր սեփականության և գենետիկական ռեսուրսների, ինչպես նաև գենետիկական ռեսուրսների հետ կապված ավանդական գիտելիքների մասին» ՄՍՀԿ պայմանագրի փոփոխվող հոդվածները, որոնք ներկայացվելու են հաստատման 2025թ. հուլիսին կայանալիք Գլխավոր համաժողովի հանդիպումներին։

С 30 мая по 5 июня 2025 года в городе Женева, Швейцарская Конфедерация, состоялась 51-я сессия Межправительственного комитета по интеллектуальной собственности, генетическим ресурсам, традиционным знаниям и фольклору (IGC/51) Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС).
От имени Республики Армения в сессии приняла участие представительница Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения. Она активно участвовала в обсуждениях, направленных на укрепление международного сотрудничества в сфере охраны традиционных знаний и генетических ресурсов. В рамках мероприятия представительница армянской стороны провела ряд неформальных встреч с делегациями других стран, в ходе которых обсуждались возможности применения инструментов интеллектуальной собственности для защиты традиционных знаний и генетических ресурсов.
По итогам заседаний Комитета было принято решение о продлении мандата Комитета ещё на два года. Также были рассмотрены поправки к проекту Договора ВОИС «Об интеллектуальной собственности, генетических ресурсах и связанных с ними традиционных знаниях», которые будут представлены на утверждение в рамках заседаний Генеральной Ассамблеи в июле 2025 года.