Հունիսի 16-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում մեկնարկել է «Մտավոր սեփականության վերջին զարգացումները և ուսուցման առաջադեմ մեթոդաբանությունները» խորագրով երկրորդ հնգօրյա վերապատրաստման դասընթացը՝ նախատեսված Հայաստանի մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի ապագա դասընթացավարների համար:
Դասընթացը կազմակերպել են ՀՀ ԷՆ մտավոր սեփականության գրասենյակը, Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության ակադեմիան և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժինը համատեղ։
ՀՀ մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի հիմնադրումը մեկնարկել է 2023 թ․ աշնանը՝ ՄՍՀԿ ակադեմիայի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև կնքված հուշագրի հիման վրա: Մեկնարկից ի վեր ՄՍՀԿ ակադեմիայի դասախոսական կազմի կողմից անցկացվել է պլանավորված երկու վերապատրաստման դասընթացներից առաջինը՝ հեռավար ձևաչափով:
2024 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և «Հայաստանի ամերիկյան համալսարան» հիմնադրամի միջև համագործակցության մասին ստորագրված հուշագրի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մտավոր սեփականության ուսումնական կենտրոն ստեղծելու նպատակով, մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնը կգործի Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
Վերապատրաստման դասընթացին կմասնակցեն մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի շահառու մասնակիցները, ովքեր դասընթացից հետո կորակավորվեն որպես մտավոր սեփականության առարկայի դասընթացավարներ և կկարողանան դասավանդել ինչպես մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնում, այնպես էլ այլ ուսումնական հաստատություններում։

On June 16, the second five-day training course titled “Recent Developments in Intellectual Property and Advanced Teaching Methodologies” commenced at the American University of Armenia. The course is designed for future instructors of Armenia’s National Intellectual Property Training Center.
The training is jointly organized by the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, the WIPO Academy, and the Extension Department of the American University of Armenia.
The establishment of the National Intellectual Property Training Center of the Republic of Armenia began in the fall of 2023 based on the memorandum signed between the WIPO Academy and the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia. Since the start, the first of the planned two training courses has been conducted by the teaching staff of the WIPO Academy in a distance learning format. On September 25, 2024, based on the memorandum signed between the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the American University of Armenia Foundation for the purpose of establishing an intellectual property training center in the Republic of Armenia, the National Intellectual Property Training Center will operate at the American University of Armenia The training course will be attended by the beneficiaries of the National Intellectual Property Training Center, who will be certified as experts in the field of intellectual property after the course..