Հունիսի 16-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում մեկնարկել է «Մտավոր սեփականության վերջին զարգացումները և ուսուցման առաջադեմ մեթոդաբանությունները» խորագրով երկրորդ հնգօրյա վերապատրաստման դասընթացը՝ նախատեսված Հայաստանի մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի ապագա դասընթացավարների համար:
Դասընթացը կազմակերպել են ՀՀ ԷՆ մտավոր սեփականության գրասենյակը, Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության ակադեմիան և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժինը համատեղ։
ՀՀ մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի հիմնադրումը մեկնարկել է 2023 թ․ աշնանը՝ ՄՍՀԿ ակադեմիայի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև կնքված հուշագրի հիման վրա: Մեկնարկից ի վեր ՄՍՀԿ ակադեմիայի դասախոսական կազմի կողմից անցկացվել է պլանավորված երկու վերապատրաստման դասընթացներից առաջինը՝ հեռավար ձևաչափով:
2024 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և «Հայաստանի ամերիկյան համալսարան» հիմնադրամի միջև համագործակցության մասին ստորագրված հուշագրի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մտավոր սեփականության ուսումնական կենտրոն ստեղծելու նպատակով, մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնը կգործի Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
Վերապատրաստման դասընթացին կմասնակցեն մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի շահառու մասնակիցները, ովքեր դասընթացից հետո կորակավորվեն որպես մտավոր սեփականության առարկայի դասընթացավարներ և կկարողանան դասավանդել ինչպես մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնում, այնպես էլ այլ ուսումնական հաստատություններում։

16 июня в Американском университете Армении стартовал второй пятидневный курс повышения квалификации по теме «Последние развития в сфере интеллектуальной собственности и передовые методы обучения», предназначенный для будущих преподавателей Национального учебного центра интеллектуальной собственности Армении. Курс организован Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики РА совместно с Академией Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) и Отделом непрерывного образования Американского университета Армении. Создание Национального учебного центра интеллектуальной собственности Армении началось осенью 2023 года на основании меморандума, подписанного между Академией ВОИС и Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики РА. С момента запуска программы, преподавательский состав Академии ВОИС провёл первый из запланированных двух курсов повышения квалификации в дистанционном формате.
На основании подписанного 25 сентября 2024 года меморандума о сотрудничестве с целью создания учебного центра интеллектуальной собственности в Республике Армения между Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики РА и Фондом «Американский университет Армении», национальный учебный центр интеллектуальной собственности будет функционировать в Американском университете Армении. В курсе примут участие бенефициары Национального учебного центра интеллектуальной собственности, которые после завершения обучения получат квалификацию преподавателей по предмету интеллектуальной собственности и смогут вести преподавательскую деятельность как в самом центре, так и в других учебных заведениях.