2025 թվականի հուլիսի 9-ին, Ժնևում Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) 66-րդ Վեհաժողովների շրջանակում, հանդիսավորությամբ բացվեց Հայաստանի տաղավարը, որի նպատակն էր միջազգային հարթակում ընդգծել երկրի մշակութային և ստեղծարար ներուժը։
Բացման արարողությանը մասնակցում էին ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դերեն Թանգը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ՄՍՀԿ անդամ պետությունների պատվիրակներ, Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, մի շարք օտարերկրյա դեսպաններ, ինչպես նաև մշակութային և դիվանագիտական համայնքի այլ ներկայացուցիչներ։
Բացման խոսքերով հանդես եկան ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դերեն Թանգը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Տաղավարում ներկայացված են հայկական ավանդական արհեստների լավագույն նմուշները՝ ասեղնագործություն, գորգագործություն, կավագործություն, մանրանկարչություն, ինչպես նաև ժողովրդական արվեստի այլ տեսակներ, որոնք ներկայացնում են սերունդների միջև ստեղծագործական ժառանգության պահպանման և փոխանցման կենդանի գործընթացը։
Ցուցադրության շրջանակում կազմակերպվել էր նաև հայկական ավանդական երաժշտության և պարի ներկայացում, ինչը հավելյալ շունչ էր հաղորդում ազգային տաղավարին՝ թույլ տալով այցելուներին ամբողջական պատկերացում կազմել հայկական մշակութային ինքնության մասին։ Միջոցառման հյուրերը հնարավորություն ունեցան համտեսելու հայկական խոհանոցի ավանդական ուտեստներ։
Հայաստանի տաղավարը կգործի ՄՍՀԿ համաժողովների ամբողջ ընթացքում՝ դառնալով մշակութային երկխոսության, համագործակցության և ազգային ինքնության արժևորման հարթակ։

On July 9, 2025, within the framework of the 66th Assemblies of the World Intellectual Property Organization (WIPO) held in Geneva, the Armenian national pavilion was officially inaugurated. The aim of the pavilion is to highlight Armenia’s cultural and creative potential on the international stage.
The opening ceremony was attended by WIPO Director General Daren Tang, Minister of Economy of the Republic of Armenia Gevorg Papoyan, delegations from WIPO member states, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Swiss Confederation Hasmik Tolmajyan, several foreign ambassadors, as well as representatives of the cultural and diplomatic communities.
Opening remarks were delivered by WIPO Director General Daren Tang and Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan.
The pavilion showcases the finest examples of traditional Armenian crafts - including embroidery, carpet weaving, pottery, miniature painting, and other forms of folk art - representing the living process of preserving and transmitting creative heritage across generations.
As part of the exhibition, a performance of traditional Armenian music and dance was also organized, adding a vibrant dimension to the national pavilion and allowing visitors to gain a fuller understanding of Armenian cultural identity. Guests of the event also had the opportunity to taste traditional dishes of Armenian cuisine.
The Armenian pavilion will remain open throughout the WIPO Assemblies, serving as a platform for cultural dialogue, collaboration, and the appreciation of national identity.