2025 թվականի հուլիսի 9-ին, Ժնևում Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) 66-րդ Վեհաժողովների շրջանակում, հանդիսավորությամբ բացվեց Հայաստանի տաղավարը, որի նպատակն էր միջազգային հարթակում ընդգծել երկրի մշակութային և ստեղծարար ներուժը։
Բացման արարողությանը մասնակցում էին ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դերեն Թանգը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ՄՍՀԿ անդամ պետությունների պատվիրակներ, Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, մի շարք օտարերկրյա դեսպաններ, ինչպես նաև մշակութային և դիվանագիտական համայնքի այլ ներկայացուցիչներ։
Բացման խոսքերով հանդես եկան ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դերեն Թանգը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Տաղավարում ներկայացված են հայկական ավանդական արհեստների լավագույն նմուշները՝ ասեղնագործություն, գորգագործություն, կավագործություն, մանրանկարչություն, ինչպես նաև ժողովրդական արվեստի այլ տեսակներ, որոնք ներկայացնում են սերունդների միջև ստեղծագործական ժառանգության պահպանման և փոխանցման կենդանի գործընթացը։
Ցուցադրության շրջանակում կազմակերպվել էր նաև հայկական ավանդական երաժշտության և պարի ներկայացում, ինչը հավելյալ շունչ էր հաղորդում ազգային տաղավարին՝ թույլ տալով այցելուներին ամբողջական պատկերացում կազմել հայկական մշակութային ինքնության մասին։ Միջոցառման հյուրերը հնարավորություն ունեցան համտեսելու հայկական խոհանոցի ավանդական ուտեստներ։
Հայաստանի տաղավարը կգործի ՄՍՀԿ համաժողովների ամբողջ ընթացքում՝ դառնալով մշակութային երկխոսության, համագործակցության և ազգային ինքնության արժևորման հարթակ։

9 июля 2025 года в Женеве, в рамках 66-й серии Ассамблей Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС), состоялось торжественное открытие павильона Армении, целью которого является подчеркнуть культурный и творческий потенциал страны на международной арене.
В церемонии открытия приняли участие Генеральный директор ВОИС Дарен Тан, министр экономики Республики Армения Геворг Папоян, делегации государств – членов ВОИС, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Швейцарской Конфедерации Асмик Толмаджян, ряд иностранных дипломатов, а также представители культурных и дипломатических кругов.
С приветственными речами выступили Генеральный директор ВОИС Дарен Тан и министр экономики Республики Армения Геворг Папоян.
В павильоне представлены лучшие образцы традиционных армянских ремесел – вышивка, ковроткачество, гончарное дело, миниатюра, а также другие виды народного искусства, отражающие живой процесс сохранения и передачи творческого наследия от поколения к поколению.
В рамках экспозиции также была организована презентация армянской традиционной музыки и танца, что придало павильону особую атмосферу и позволило посетителям более полно прочувствовать армянскую культурную идентичность. Гостям мероприятия также была предоставлена возможность продегустировать блюда армянской кухни.
Павильон Армении будет действовать на протяжении всей серии конференций ВОИС, став платформой для культурного диалога, сотрудничества и продвижения национальной идентичности.