2025թ. հուլիսի 10-ին Ժնևում՝ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) Գլխավոր վեհաժողովների շրջանակում, տեղի ունեցավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (EUIPO) պատվիրակությունների պաշտոնական հանդիպումը։
Կողմերը քննարկեցին համագործակցության խորացման ուղիները՝ ընդգծելով իրավական կարգավորումների արդիականացման, փորձի փոխանակման և կարողությունների զարգացման կարևորությունը։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև 2024–2027 թվականներին իրականացվող EUIPO-ի աջակցության ծրագրին, որի նպատակն է ամրապնդել գործընկեր երկրների կարողությունները մտավոր սեփականության ոլորտում։ Ծրագիրը ներառում է՝ ուսուցողական այցեր և վերապատրաստումներ, փորձի փոխանակման հարթակներ, օրենսդրական խորհրդատվություն, ինստիտուցիոնալ համագործակցություն։
EUIPO-ն բարձր գնահատեց ՀՀ Մտավոր սեփականության գրասենյակի նախաձեռնողականությունն ու ներգրավվածությունը ծրագրում և առաջարկեց մեկնարկել համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ կազմակերպելով համատեղ աշխատաժողով Երևանում։
Կողմերը վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը՝ խորացնել համագործակցությունը և համատեղ քայլերով նպաստել մտավոր սեփականության ոլորտի ամրապնդմանը։

10 июля 2025 года в Женеве, в рамках Генеральных ассамблей Всемирной организации интеллектуальной собственности (WIPO), состоялась официальная встреча делегаций Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения и Ведомствa по интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO).
Стороны обсудили пути углубления сотрудничества, подчеркнув важность актуализации правового регулирования, обмена опытом и развития потенциала. В ходе встречи также было рассмотрено осуществляемое в 2024–2027 годах программа поддержки EUIPO, направленная на укрепление потенциала стран-партнёров в сфере интеллектуальной собственности. Программа включает учебные визиты и обучение, платформы для обмена опытом, законодательные консультации и институциональное сотрудничество.
EUIPO высоко оценило инициативность и вовлечённость Офиса интеллектуальной собственности Республики Армения в реализацию программы и предложило начать сотрудничество с Арменией посредством проведения совместного семинара в Ереване.
Стороны подтвердили свою готовность углублять сотрудничество и совместными усилиями способствовать укреплению сферы интеллектуальной собственности.