2025 թվականի հուլիսի 16-ին Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում՝ ՄՍՀԿ աշխարհագրական նշումների բաժնի ղեկավարի և Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության գրասենյակի պատվիրակության միջև, որը գլխավորում էր գրասենյակի ղեկավարը։
Քննարկման կենտրոնում էին աշխարհագրական նշումները, որոնք Հայաստանի համար մտավոր սեփականության առաջնահերթ ոլորտներից են։ Կողմերը անդրադարձան հայկական ավանդական արտադրանքների միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը, ինչպես նաև ոլորտում փորձի փոխանակման և տեխնիկական աջակցության հնարավորություններին։
Կողմերը շեշտեցին շարունակական համագործակցության կարևորությունը՝ ուղղված տեղական արտադրողների շահերի պաշտպանությանը միջազգային մակարդակով։

On July 16, 2025, a working meeting was held at the headquarters of the World Intellectual Property Organization (WIPO) between the head of the Geographical Indications Division of WIPO and the delegation of the Intellectual Property Office of the Republic of Armenia, led by the head of the office.
The focus of the discussion was on geographical indications, which are among the priority areas of intellectual property for Armenia. The parties discussed increasing the international recognition of Armenian traditional products, as well as opportunities for experience exchange and technical assistance in the field.
The parties emphasized the importance of ongoing cooperation aimed at protecting the interests of local producers at the international level.