2025թ. հուլիսի 22-ից օգոստոսի 7-ը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պեկին և Դալյան քաղաքներում կայացավ «Չինաստանի և Հայաստանի միջև թվային տնտեսության զարգացում» խորագրով սեմինար-դասընթացը, որը կազմակերպվել էր ՉԺՀ առևտրի նախարարության Միջազգային բիզնես պաշտոնյաների ակադեմիայի (AIBO) նախաձեռնությամբ։ Սեմինարն իրականացվել է Չինաստանի կառավարության կողմից՝ մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում երկկողմ համագործակցության ծրագրերի շրջանակներում:
Հայաստանի Հանրապետությունից սեմինարին մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակիցները, այդ թվում՝ Մտավոր սեփականության գրասենյակի ներկայացուցիչը: Դասընթացի շրջանակում ներկայացվել են թվային տնտեսության զարգացման ուղղությամբ Չինաստանի փորձը, միջազգային համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև թվային տեխնոլոգիաների կիրառման մեթոդները տնտեսության, առևտրի և կառավարման ոլորտներում։
Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել այցելելու Չինաստանի առաջատար տեխնոլոգիական և արտադրական կազմակերպություններ, ծանոթանալու դրանց գործունեությանը, ապրանքատեսականուն, ինչպես նաև միջազգային շուկաներում արտահանման փորձին։ Դասընթացի ծրագրում ընդգրկված էին նաև ճանաչողական այցեր մշակութային և պատմական վայրեր, թանգարաններ և արդյունաբերական կենտրոններ։
Դասընթացի արդյունքներով ընդգծվել է, որ առաջադեմ թվային տեխնոլոգիաների և նորարարական գործիքների կիրառումը կարող է զգալիորեն բարձրացնել մտավոր սեփականության պաշտպանության արդյունավետությունը, արագացնել իրավակիրառ գործընթացները և նպաստել անբարեխիղճ գործունեության բացահայտմանը։ Մասնակցության ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքներն ու փորձը զգալիորեն կնպաստեն Հայաստանում թվային տնտեսության, մասնավորապես՝ ՄՍ ոլորտին առնչվող տեխնոլոգիական կարողությունների զարգացմանը։

С 22 июля по 7 августа 2025 года в городах Пекин и Далянь (Китайская Народная Республика) состоялся семинар-тренинг на тему «Развитие цифровой экономики между Китаем и Арменией».
Семинар был организован Академией международных бизнес-чиновников (AIBO) при Министерстве коммерции КНР в рамках государственных программ Китая по двустороннему сотрудничеству в области развития человеческих ресурсов.
В мероприятии приняли участие представители Республики Армения, в том числе сотрудник Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики. В рамках программы были представлены опыт Китая в развитии цифровой экономики, возможности международного сотрудничества, а также методы применения цифровых технологий в экономике, торговле и управлении.
Участники имели возможность посетить ведущие китайские технологические и производственные предприятия, ознакомиться с их деятельностью, ассортиментом продукции, а также опытом экспорта на международные рынки. Программа включала и ознакомительные визиты в культурные и исторические места, музеи и промышленные центры.
По итогам обучения было подчеркнуто, что применение передовых цифровых технологий и инновационных инструментов может значительно повысить эффективность защиты объектов интеллектуальной собственности, ускорить процессы правоприменения и способствовать выявлению недобросовестной деятельности. Полученные в ходе участия знания и опыт будут способствовать развитию цифровой экономики в Армении, в частности укреплению технологического потенциала в сфере интеллектуальной собственности.