Հեղինակային իրավունքը հեղինակի բացառիկ անձնական ոչ գույքային և բացառիկ գույքային իրավունքներն են իր ստեղծագործության նկատմամբ։
Հեղինակային իրավունքը տարածվում է գրական և գեղարվեստական ստեղծագործությունների լայն շրջանակի վրա, ինչպիսիք են՝ գրականության, երաժշտության, գեղանկարչության, պարարվեստի, քանդակագործության, ճարտարապետության, տեսալսողական, գիտական ստեղծագործությունները, ինչպես նաև համակարգչային ծրագրերը, տվյալների բազաները և այլն:
Հեղինակի անձնական ոչ գույքային իրավունքներն անօտարելի և անփոխանցելի են, հեղինակի գույքային իրավունքներն ապահովում են հեղինակի նյութական շահերը` տալով հեղինակին բացառիկ իրավունք թույլատրելու կամ արգելելու իր ստեղծագործության կամ դրա օրինակների օգտագործումը։
Ստեղծագործության օգտագործում է համարվում ստեղծագործության վերարտադրումը, տարածումը, բնօրինակը կամ օրինակները վարձույթով տալը, փոխատվությունը, թարգմանությունը, հաղորդումը հանրությանը, հրապարակային կատարումը, հրապարակային ցուցադրումը, հեռարձակումը, վերամշակումը, վերադաշնակումը, նկարազարդումը, հարմարեցումը և այլ ձևերով վերափոխումը:
Հեղինակն իրավունք ունի ստեղծագործության օգտագործման յուրաքանչյուր ձևի դիմաց ստանալու հեղինակային վարձատրություն։ Հեղինակային վարձատրության դրույքաչափերը սահմանված են ՀՀ կառավարության որոշմամբ:
Երկրների մեծամասնությունում և Բեռնի կոնվենցիայի համաձայն` հեղինակային իրավունքն առաջանում է ստեղծագործության ստեղծման փաստով և գործող օրենքով դեռևս ենթակա չէ գրանցման:
Գույքային իրավունքները կոլեկտիվ հիմունքներով կառավարող կազմակերպությունների վերաբերյալ
Հեղինակային և հարակից իրավունքների կոլեկտիվ կառավարման կազմակերպությունները ոչ առևտրային կազմակերպություններ են, որոնք հիմնադրվում են անմիջապես հեղինակների, կատարողների, հնչյունագրեր արտադրողների և հեղինակային և հարակից իրավունքների այլ իրավատերերի կողմից: Գույքային իրավունքների կոլեկտիվ կառավարումը մի ընթացակարգ է, որը գործում է աշխարհի զարգացած երկրների մեծ մասում և այն դեպքերում, երբ հեղինակների, կատարողների, հնչյունագիր արտադրողների եւ նրանց իրավահաջորդների գույքային իրավունքների կառավարումը անհատական հիմունքներով դժվար է կամ որոշ դեպքերում նույնիսկ անհնարին, ապա այստեղ օգնության կարող են գալ գույքային իրավունքները կոլեկտիվ հիմունքներով կառավարող կազմակերպությունները: Փաստացի կոլեկտիվ կառավարման կազմակերպությունները հանդիսանում են միջնորդ իրավատերերի և օգտագործողների միջև: Գույքային իրավունքները կոլեկտիվ հիմունքներով կառավարող կազմակերպությունները իրականացնում են հետևյալ գործառույթները՝ կազմակերպությունները ստանձնում են հեղինակների և նրանց իրավահաջորդների շահերը ներկայացնելու լիազորությունները և կնքում են համապատասխան թույլտվության պայմանագրեր օգտագործողների հետ՝ կողմերի հետ համաձայնեցնելով օգտագործման և վարձատրության պայմանները, ինչպես նաև գանձում են վճարներ օգտագործողներից և բաշխում հեղինակային և հարակից իրավունքների իրավատերերի միջև:

Авторское право - это исключительные личные неимущественные и исключительные имущественные права автора на его произведение.
Авторское право распространяется на широкий круг литературных и художественных произведений, таких как литература, музыка, живопись, хореография, скульптура, архитектура, аудиовизуальные и научные произведения, а также компьютерные программы, базы данных и др.
Личные неимущественные права автора являются неотчуждаемыми и непередаваемыми, а имущественные права обеспечивают материальные интересы автора, предоставляя ему исключительное право разрешать или запрещать использование своего произведения или его экземпляров.
Использованием произведения считается: воспроизведение, распространение, сдача оригинала или копий в аренду, передача, перевод, сообщение общественности, публичное исполнение, публичный показ, вещание, переработка, аранжировка, иллюстрирование, адаптация и иные формы преобразования.
Автор имеет право получать вознаграждение за каждую форму использования своего произведения. Ставки авторского вознаграждения устанавливаются решением Правительства Республики Армения.
В большинстве стран, а также в соответствии с Бернской конвенцией, авторское право возникает с факта создания произведения и не подлежит обязательной регистрации в силу действующего законодательства.
О организациях по коллективному управлению имущественными правами
Организации по коллективному управлению авторскими и смежными правами - это некоммерческие организации, которые создаются непосредственно авторами, исполнителями, производителями фонограмм и другими правообладателями авторских и смежных прав. Коллективное управление имущественными правами - это процедура, которая действует в большинстве развитых стран. В случаях, когда индивидуальное управление имущественными правами авторов, исполнителей, производителей фонограмм и их правопреемников затруднительно или даже невозможно, на помощь приходят организации по коллективному управлению имущественными правами. Фактически такие организации выступают посредниками между правообладателями и пользователями. Они получают полномочия представлять интересы авторов и их правопреемников, заключают соответствующие лицензионные договоры с пользователями, согласовывают условия использования и вознаграждения, а также взимают платежи с пользователей и распределяют авторское и смежное вознаграждение между правообладателями.