Այս տարի առաջին անգամ նոյեմբերի 11-ին Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպությունը (ՄՍՀԿ) նշում է մտավոր սեփականության փորձագետների օրը: Այն նշանավորում է ամբողջ աշխարհում մտավոր սեփականության ոլորտի գործող փորձագետների փորձառությունը և ազդեցությունը մտավոր սեփականության ոլորտում։
Այս նախաձեռնությունը ՄՍՀԿ-ի մտավոր սեփականության փորձագետների աշխատանքի խրախուսման և աջակցման վերաբերյալ շարունակական արշավի մի մասն է, որն իրականացվում է Սաուդյան Արաբիայի թագավորության կողմից ՄՍՀԿ-ի Զարգացման և մտավոր սեփականության կոմիտեին (CDIP) առաջարկված մտավոր սեփականության փորձագետների խրախուսման և աջակցման վերաբերյալ զարգացման օրակարգի նախագծի շրջանակներում։ Հաստատվելով 2024 թ. դեկտեմբերին և մեկնարկելով 2025 թ. հունվարին՝ նախագիծը նպատակ ունի ամրապնդել և խրախուսել մտավոր սեփականության ոլորտի փորձագետների կարողությունները և ընդգծել նրանց անփոխարինելի ներդրումը մտավոր սեփականության համաշխարհային համակարգում։

В этом году Всемирная организация интеллектуальной собственности (ВОИС) впервые отмечает День эксперта в области интеллектуальной собственности 11 ноября, отмечая профессионализм и вклад экспертов по интеллектуальной собственности во всем мире.
Эта инициатива является частью продолжающейся кампании ВОИС по поощрению и поддержке работы экспертов по интеллектуальной собственности, реализуемой в рамках проекта Повестки дня в области развития «Повышение значимости роли экспертов в сфере ИС», предложенного Королевством Саудовской Аравии Комитету ВОИС по развитию и интеллектуальной собственности (КРИС). Проект, одобренный в декабре 2024 года и стартовавший в январе 2025 года, направлен на укрепление потенциала и поддержку экспертов, занятых в сфере интеллектуальной собственности и признание их существенного вклада в развитие глобальной системы интеллектуальной собственности.