2025 թ. նոյեմբերի 26-ից 27-ը Երևան քաղաքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակը Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) հետ համատեղ կազմակերպում է հեղինակային և հարակից իրավունքների կոլեկտիվ կառավարման կազմակերպությունների գործունեությանը նվիրված աշխատաժողով: Աշխատաժողովին կմասնակցեն ՄՍՀԿ ներկայացուցիչներ, ոլորտի մասնագետներ եվրոպական տարբեր երկրներից, ինչպես նաև շահագրգիռ պետական կառույցների, մասնագիտական համայնքի և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներ։
Աշխատաժողովի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել թվային դարաշրջանում հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների կոլեկտիվ կառավարման կազմակերպությունների գործունեության զարգացման մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, ինչպես նաև լիցենզավորման, հավաքագրման և բաշխման գործընթացների արդի խնդիրներն ու դրանց արդյունավետության բարձրացման հնարավոր ուղիները՝ ներկայացված գործնական օրինակների միջոցով։
Աշխատաժողովն անցկացվելու է անգլերեն լեզվով՝ համաժամանակյա հայերեն թարգմանությամբ: Աշխատաժողովին մասնակցելու համար կարող եք գրանցվել մինչև նոյեմբերի 24-ը հետևյալ հղումով:

С 26 по 27 ноября 2025 года в Ереване Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения совместно со Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) организует семинар, посвященный деятельности организаций коллективного управления авторскими и смежными правами. В семинаре примут участие представители ВОИС, специалисты из различных европейских государств, представители заинтересованных государственных ведомств и профессионального сообщества.
На семинаре будут рассмотрены вопросы и возможности развития деятельности организаций коллективного управления авторскими и смежными правами в цифровую эпоху, а также текущие вопросы процессов лицензирования, сбора и распространения и возможные пути повышения их эффективности с помощью представленных практических примеров.
Семинар пройдёт на английском языке с синхронным переводом на армянский. Зарегистрироваться для участия в работе семинара можно по ссылке в срок до 24 ноября.