2025 թ. նոյեմբերի 26-ից 27-ը Երևան քաղաքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակը Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) հետ համատեղ կազմակերպում է հեղինակային և հարակից իրավունքների կոլեկտիվ կառավարման կազմակերպությունների գործունեությանը նվիրված աշխատաժողով: Աշխատաժողովին կմասնակցեն ՄՍՀԿ ներկայացուցիչներ, ոլորտի մասնագետներ եվրոպական տարբեր երկրներից, ինչպես նաև շահագրգիռ պետական կառույցների, մասնագիտական համայնքի և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներ։
Աշխատաժողովի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել թվային դարաշրջանում հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների կոլեկտիվ կառավարման կազմակերպությունների գործունեության զարգացման մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, ինչպես նաև լիցենզավորման, հավաքագրման և բաշխման գործընթացների արդի խնդիրներն ու դրանց արդյունավետության բարձրացման հնարավոր ուղիները՝ ներկայացված գործնական օրինակների միջոցով։
Աշխատաժողովն անցկացվելու է անգլերեն լեզվով՝ համաժամանակյա հայերեն թարգմանությամբ: Աշխատաժողովին մասնակցելու համար կարող եք գրանցվել մինչև նոյեմբերի 24-ը հետևյալ հղումով:

From November 26 to 27, 2025, the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, together with the World Intellectual Property Organization (WIPO), is organizing a workshop dedicated to the activities of collective management organizations of copyright and related rights in Yerevan. The workshop will be attended by representatives of the WIPO, specialists of the field from various European countries, as well as representatives of interested state institutions, the professional community, and the public sector.
The workshop will be attended by representatives of the WIPO, specialists of the field from various European countries, as well as representatives of interested state institutions, the professional community, and the public sector.
The workshop will cover challenges and opportunities for developing the activities of collective management organizations of copyright and related rights in the digital age, as well as current issues in licensing, collection, and distribution processes and possible ways to increase their efficiency through presented practical examples.
The workshop will be held in English with simultaneous interpretation into Armenian. You can register for participation in the workshop following the link by November 24.