Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ավարտվեց IP4Apps Bootcamp միջազգային եռօրյա ինտենսիվ դասընթացը, որը կազմակերպվել էր Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ), ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և ՀՊՏՀ-ի համագործակցությամբ։
Ծրագիրն ուղղված էր երիտասարդ ծրագրավորողների և ուսանողների կարողությունների զարգացմանը՝ մտավոր սեփականության պաշտպանության և բջջային հավելվածների մշակման ոլորտներում։ Դասընթացը վարեց ՄՍՀԿ կողմից ներկայացված փորձագետ, Բարսելոնայի համալսարանի պրոֆեսոր Մալքոլմ Բեյնը:
Դասընթացի երեք օրերի ընթացքում ուսանողները մասնակցեցին ինտերակտիվ քննարկումներին, թիմային աշխատանքներին, խաղային վիկտորինաներին և իրական օրինակների ուսումնասիրությանը՝ խորացնելով իրենց գիտելիքները հեղինակային իրավունքի, ապրանքային նշանների, արտոնագրերի, արդյունաբերական դիզայնների պաշտպանության առանձնահատկությունների վերաբերյալ։ Ծրագիրն ուսանողներին հնարավորություն տվեց գնահատելու մտավոր սեփականության դերը նորարարական նախագծերում, ինչպես նաև դրա կիրառական նշանակությունը ժամանակակից թվային և բիզնես միջավայրերում։
Միջոցառման ավարտին ուսանողները ստացան ՀՊՏՀ–ՄՍՀԿ–ՄՍԳ համատեղ հավաստագրեր և հնարավորություն մասնակցելու IPplication Project մրցույթին՝ մշակելու մտավոր սեփականության թեմայով ուսուցողական հավելված։ Մրցույթի լավագույն երեք մասնակիցները կհրավիրվեն Ժնև՝ այցելելու ՄՍՀԿ կենտրոնական գրասենյակ՝ մասնակցելու թեմատիկ հանդիպումների և ծանոթանալու կազմակերպության գործունեությանը։

В Aрмянском государственном экономическом университете завершился интенсивный международный трехдневный тренинг IP4Apps Bootcamp, организованный совместно Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС), Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения и АГЭУ.
Программа была направлена на развитие навыков молодых программистов и студентов в области защиты интеллектуальной собственности и разработки мобильных приложений. Тренинг проводил профессор Малкольм Бейн из Университета Барселоны, эксперт, назначенный ВОИС.
В течение трех дней участники принимали участие в интерактивных обсуждениях, командных упражнениях, викторинах и анализе реальных кейсов, углубляя свои знания в области авторского права, товарных знаков, патентов и защиты промышленных образцов. Программа позволила студентам понять роль интеллектуальной собственности в инновационных проектах, а также её практическое значение в современной цифровой и бизнес-среде.
По завершении мероприятия участники получили совместные сертификаты АГЭУ, ВОИС и Офиса интеллектуальной собственности Армении, а также возможность участвовать в конкурсе IPplication Project, разработав образовательное приложение на тему интеллектуальной собственности. Трое лучших участников конкурса будут приглашены в Женеву для посещения центрального офиса ВОИС, участия в тематических встречах и ознакомления с деятельностью организации.