2025թ.-ի նոյեմբերի 20-ից 21-ը Իսպանիայի Թագավորության Ալիկանտե քաղաքում Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակը (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)) Եվրոպական միության հետ համատեղ անցկացրել է Հեղինակային իրավունքի վերաբերյալ համաժողով, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարը և գրասենյակի աշխատակիցները:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են հեղինակային իրավունքը թվային դարաշրջանում, մշակութային և ստեղծագործական ոլորտների ներկայացուցիչների համար նախատեսված աջակցության ծրագրերը և կրթական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հեղինակային իրավունքի առցանց խախտումների արդյունավետ լուծումները: Համաժողովի ընթացքում կայացել է EUIPO-ի Հեղինակային իրավունքի կրթական կենտրոնի պաշտոնական բացումը, որը հեղինակային իրավունքի պաշտպանության և իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնություն է:
Ալիկանտե այցելության գլխավոր նպատակներից էր ՄՍ Գրասենյակի և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարների հանդիպումը՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության ուղիները, որը ապագայում ավելի կամրապնդվի շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետության՝ վերջերս EU4IP նախագծին ընդգրկվելուն: Նախագծի նպատակն է ամրապնդել ՄՍ իրավունքները Հայաստանում:
Համաժողովի շրջանակներում համաձայնություն է ձեռք բերվել Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (EUIPO) գործադիր տնօրեն Ժոաո Նեգրաոյի հետ նրա՝ 2026թ.-ին Հայաստան այցելության շուրջ:

С 20 по 21 ноября 2025 года Офис интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO) совместно с Европейским союзом провело в Аликанте, Королевство Испания, конференцию по авторскому праву, в которой приняли участие руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения и сотрудники Офиса.
В ходе конференции были рассмотрены такие темы, как авторское право в цифровую эпоху, программы поддержки и образовательные инициативы для представителей культурного и творческого секторов, а также эффективные решения по противодействию онлайн-нарушениям авторских прав. В рамках конференции также состоялось официальное открытие Образовательного центра по авторскому праву
EUIPO - инициатива, направленная на повышение осведомлённости и защите авторских прав.
Одной из основных целей визита в Аликанте стала встреча руководителей Офиса интеллектуальной собственности Армении и Офиса интеллектуальной собственности Европейского союза для обсуждения путей двустороннего сотрудничества, которое в дальнейшем будет укрепляться благодаря недавнему присоединению Республики Армения к проекту EU4IP. Цель проекта - укрепление прав интеллектуальной собственности в Армении.
В рамках конференции была достигнута договоренность с исполнительным директором Офиса интеллектуальной собственности Европейского Союза Жоау Неграу о его визите в Армению в 2026 году.