2026 թվականի փետրվարի 6-ին կայացել է հայկական ապրանքանիշերի դիրքավորման ուղղությամբ հետևողական և պատշաճ աշխատանքներ իրականացնելու հարցերով աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին տարբեր պարենային ապրանք արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր հետաքրքրված են իրենց արտադրանքները որպես ծագման տեղանուն, աշխարհագրական նշում կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանք գրանցելու և պահպանելու հարցերով։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և ագրովերամշակման վարչության աշխատակիցները, «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հասարակական կազմակերպության նախագահը, ինչպես նաև ագրոարդյունաբերության ոլորտի մի շարք արտադրողներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են որպես ծագման տեղանուն, աշխարհագրական նշում կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանք գրանցման նպատակով կոնկրետ արտադրանքների ցանկի ներկայացման, ինչպես նաև դրանց տեխնիկական հատկորոշումների մշակման և ներկայացման հարցերը։ Աշխատանքային խմբի հանդիպումները կրում են շարունակական բնույթ։

6 февраля 2026 года состоялось очередное заседание рабочей группы по вопросам осуществления последовательных и надлежащих работ по направлению позиционирования армянских брендов. В заседании приняли участие представители компаний - производителей различных видов пищевой продукции, заинтересованых в регистрации и защите своей продукции в качестве наименований мест происхождения, географических указаний или гарантированного традиционного продукта.
Во встрече приняли участие сотрудники Офиса интеллектуальной собственности и департамента агропереработки Министерства экономики Республики Армения, председатель общественной организации «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций», а также ряд производителей агропромышленного сектора.
В ходе встречи были обсуждены вопросы представления перечня конкретных продуктов с целью их регистрации в качестве наименований мест происхождения, географических указаний или гарантированного традиционного продукта, подготовки и представления их заявочных характеристик. Заседания рабочей группы проводятся на постоянной основе.