2026 թվականի փետրվարի 26-ին կայացավ ««Հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը։
Հանդիպմանը մասնակցեցին Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության խորհրդի անդամները, Հայաստանի ճարտարապետների պալատի խորհրդի անդամները, Հայկական ռեստորանների միության ներկայացուցիչները, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի ներկայացուցիչները, «Հայհեղինակ» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները, իրավաբաններ, մի շարք պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ և ոլորտի այլ մասնագետներ։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են նախագծով առաջարկվող հիմնական հայեցակարգային մոտեցումները։ Մասնակիցները հանդես են եկել մի շարք առաջարկություններով, որոնք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն գրավոր կերպով կներկայացվեն ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակ։

26 февраля 2026 года состоялось обсуждение проекта закона «О внесении изменений в Закон Республики Армения „Об авторском праве и смежных правах“».
Во встрече приняли участие члены совета Республиканского союза работодателей Армении, члены совета Палаты архитекторов Армении, представители Ассоциации ресторанов Армении, представители фонда «Инкубатора предприятий», представители общественной организации «Армавтор», юристы, представители ряда государственных ведомств и другие специалисты отрасли.
В ходе обсуждения были представлены и рассмотрены основные концептуальные подходы, предлагаемые проектом. Участники выступили с рядом предложений, которые, согласно достигнутой договорённости, будут представлены в письменной форме в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения.