2026 թվականի մարտի 16-ից 18-ը Իսպանիայի Թագավորության Ալիկանտե քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)) կողմից իրականացվող «EU4IP» ծրագրի շահառու երկրների ներկայացուցիչների հանդիպումը, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության, Ուկրաինայի և Մոլդովայի Հանրապետության ներկայացուցիչները։
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Անուշիկ Ավետյանը։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին Հայաստանի Հանրապետության պետական այլ մարմինների ներկայացուցիչները, որոնք հանդիսանում են «EU4IP» ծրագրի շահառու:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարարը՝ ներկայացնելով մտավոր սեփականության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և կառավարության առաջնահերթությունները, այդ թվում այն, որ մտավոր սեփականության համակարգի զարգացումը կառավարության համար ռազմավարական առաջնահերթություն է՝ հաշվի առնելով դրա կարևոր դերը նորարարության, տնտեսական աճի և ստեղծարար ոլորտների զարգացման գործում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը ներկայացրել է ոլորտի ներկա իրավիճակը, իրականացվող ծրագրերը և EUIPO-ի հետ նախատեսվող հետագա համագործակցության ուղղությունները։ Ներկայացվել են նաև առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին նոր օրենքի ընդունումը, մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման ազգային ռազմավարության մշակումը, աշխարհագրական նշումների վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունները և համակարգի շարունակական թվայնացումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «EU4IP» ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին նախատեսվող միջոցառումները, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Նշենք, որ Հայաստանը միացել է «EU4IP» ծրագրին 2025 թ․-ի երկրորդ կեսին։
Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարը առանձին հանդիպում է ունեցել EUIPO-ի նախագահի հետ։ Հիմնական քննարկումները կենտրոնացած են եղել մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կիրարկման արդյունավետության բարձրացման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և միջազգային լավագույն փորձի ներդրման վրա։ Միաժամանակ ընդգծվել է «EU4IP» ծրագրի կարևորությունը՝ որպես համագործակցության, փորձի փոխանակման և համատեղ լուծումների մշակման հարթակ։
Այցի ընթացքում կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր EUIPO-ի և ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև, ինչի շնորհիվ ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը բարձրացվում է նոր մակարդակի վրա։

From March 16 to 18, 2026, in the city of Alicante, Kingdom of Spain, a meeting of representatives of the beneficiary countries of the “EU4IP” program, funded by the European Union and implemented by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO), was held, with participation from representatives of the Republic of Armenia, Ukraine, and the Republic of Moldova.
The delegation of the Republic of Armenia was headed by the Deputy Minister of Economy of the RA Anushik Avetyan. The delegation also included representatives of other state bodies of the Republic of Armenia, who are beneficiaries of the “EU4IP” program.
The meeting opened with a speech by the Deputy Minister of Economy of the RA, who presented ongoing reforms in the field of intellectual property and the government’s priorities, including emphasizing that the development of the intellectual property system is a strategic priority for the government, given its important role in promoting innovation, economic growth, and the development of creative industries.
The Head of the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the RA Kristine Hambaryan presented the current situation in the field, ongoing programs, and planned directions for further cooperation with EUIPO. Upcoming initiatives were also presented, including the adoption of a new copyright and related rights law, the development of a national strategy for the development of the intellectual property sector, legislative initiatives on geographical indications, and the continued digitalization of the system.
During the meeting, activities planned for 2026 under the “EU4IP” program, as well as opportunities for developing bilateral cooperation, were discussed. It is noteworthy that Armenia joined the “EU4IP” program in the second half of 2025.
The Head of the Intellectual Property Office held a separate meeting with the President of EUIPO. The main discussions focused on enhancing the protection and enforcement of intellectual property rights, developing institutional capacities, and introducing international best practices. At the same time, the importance of the “EU4IP” program as a platform for cooperation, experience exchange, and joint solutions was emphasized.
During the visit, a Memorandum of Understanding was signed between EUIPO and the Intellectual Property Office of the RA, elevating institutional cooperation to a new level.