2026 թվականի մարտի 16-ից 18-ը Իսպանիայի Թագավորության Ալիկանտե քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)) կողմից իրականացվող «EU4IP» ծրագրի շահառու երկրների ներկայացուցիչների հանդիպումը, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության, Ուկրաինայի և Մոլդովայի Հանրապետության ներկայացուցիչները։
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Անուշիկ Ավետյանը։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին Հայաստանի Հանրապետության պետական այլ մարմինների ներկայացուցիչները, որոնք հանդիսանում են «EU4IP» ծրագրի շահառու:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարարը՝ ներկայացնելով մտավոր սեփականության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և կառավարության առաջնահերթությունները, այդ թվում այն, որ մտավոր սեփականության համակարգի զարգացումը կառավարության համար ռազմավարական առաջնահերթություն է՝ հաշվի առնելով դրա կարևոր դերը նորարարության, տնտեսական աճի և ստեղծարար ոլորտների զարգացման գործում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը ներկայացրել է ոլորտի ներկա իրավիճակը, իրականացվող ծրագրերը և EUIPO-ի հետ նախատեսվող հետագա համագործակցության ուղղությունները։ Ներկայացվել են նաև առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին նոր օրենքի ընդունումը, մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման ազգային ռազմավարության մշակումը, աշխարհագրական նշումների վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունները և համակարգի շարունակական թվայնացումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «EU4IP» ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին նախատեսվող միջոցառումները, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Նշենք, որ Հայաստանը միացել է «EU4IP» ծրագրին 2025 թ․-ի երկրորդ կեսին։
Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարը առանձին հանդիպում է ունեցել EUIPO-ի նախագահի հետ։ Հիմնական քննարկումները կենտրոնացած են եղել մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կիրարկման արդյունավետության բարձրացման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և միջազգային լավագույն փորձի ներդրման վրա։ Միաժամանակ ընդգծվել է «EU4IP» ծրագրի կարևորությունը՝ որպես համագործակցության, փորձի փոխանակման և համատեղ լուծումների մշակման հարթակ։
Այցի ընթացքում կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր EUIPO-ի և ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև, ինչի շնորհիվ ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը բարձրացվում է նոր մակարդակի վրա։

С 16 по 18 марта 2026 года в городе Аликанте Королевства Испания состоялась встреча представителей стран-бенефициаров программы «EU4IP», финансируемой Европейским союзом и реализуемой Офисом интеллектуальной собственности Европейского союза (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)), в которой приняли участие представители Республики Армения, Украины и Республики Молдова.
Делегацию Республики Армения возглавила заместитель министра экономики РА Анушик Аветян. В состав делегации также вошли представители других государственных органов Республики Армения, являющихся бенефициарами программы «EU4IP».
С вступительным словом выступила заместитель министра экономики РА, представив проводимые реформы в сфере интеллектуальной собственности и приоритеты правительства, в том числе подчеркнув, что развитие системы интеллектуальной собственности являются стратегическим приоритетом для правительства с учетом ее важной роли в развитии инноваций, экономического роста и креативных отраслей.
Руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики РА Кристине Амбарян представила текущее состояние сферы, реализуемые программы и направления дальнейшего сотрудничества с EUIPO. Были также представлены предстоящие инициативы, в том числе принятие нового закона об авторском праве и смежных правах, разработка национальной стратегии развития сферы интеллектуальной собственности, законодательные инициативы в области географических указаний, а также дальнейшая цифровизация системы.
В ходе встречи были обсуждены мероприятия, запланированные на 2026 год в рамках программы «EU4IP», а также возможности развития двустороннего сотрудничества. Отметим, что Армения присоединилась к программе «EU4IP» во второй половине 2025 года.
Руководитель Офиса интеллектуальной собственности провела отдельную встречу с президентом EUIPO. Основные обсуждения были сосредоточены на повышении эффективности защиты и обеспечения соблюдения прав интеллектуальной собственности, развитии институционального потенциала и внедрении международного передового опыта. В то же время была подчеркнута важность программы «EU4IP» как платформы для сотрудничества, обмена опытом и выработки совместных решений.
В ходе визита был подписан Меморандум о взаимопонимании между EUIPO и Офисом интеллектуальной собственности РА, благодаря которому институциональное сотрудничество выходит на новый уровень.