2026 թ. մայիսի 13-ին Երևան քաղաքում մեկնարկվել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի հետ համատեղ անցկացվող մտավոր սեփականության իրավունքների գրանցման և փորձաքննության հմտությունների կատարելագործմանը նվիրված աշխարհագրական նշումների և ապրանքային նշանների վերաբերյալ եռօրյա աշխատաժողովը։ Աշխատաժողովն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)) կողմից իրականացվող «EU4IP» ծրագրի շրջանակներում։ Ծրագրի նպատակն է խթանել և ամրապնդել մտավոր սեփականության իրավունքների պահպանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ծրագրի երկու տարիների ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել ոլորտի զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ, հանդիպումներ, աշխատաժողովներ, ինչպես նաև օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներ։
Աշխատաժողովի նպատակն է քննարկել Հայաստանի Հանրապետությունում աշխարհագրական նշումների և ապրանքային նշանների իրավունքների ներկա վիճակը, ինչպես նաև ներկայացնել և փոխանակել եվրոպական առաջատար փորձը՝ գնահատելով դրա կիրառման հնարավորությունները Հայաստանում։
Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը և EUIPO-ի ներկայացուցիչը։ Եռօրյա աշխատաժողովի ընթացքում որպես բանախոսներ հանդես են գալու EUIPO-ի ներկայացուցիչները, Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության աշխարհագրական նշումների գծով փորձագետները, EUIPO-ի ապրանքային նշանների գծով փորձագետը, ինչպես նաև Լատվիայի Հանրապետության արտոնագրային գրասենյակի ներկայացուցիչը։ Աշխատաժողովին մասնակցում են Մտավոր սեփականության գրասենյակի ապրանքային նշանների և աշխարհագրական նշումների փորձաքննության բաժնի գլխավոր մասնագետները, արտոնագրային հավատարմատարներ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ԿԳՄՍ նախարարության և այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։

С 13 по 15 мая 2026 года в Ереване проходит трехдневный семинар по географическим указаниям и товарным знакам, посвященный укреплению практики регистрации и экспертизы интеллектуальной собственности, организованный совместно Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения и Офисом интеллектуальной собственности Европейского союза. Семинар проводится в рамках программы «EU4IP», финансируемой Европейским союзом и реализуемой Офисом интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO). Цель проекта – содействие и укрепление защиты прав интеллектуальной собственности в Республике Армения. В течение двух лет реализации проекта планируется проведение мероприятий, встреч, семинаров, направленных на развитие отрасли, а также реформирование законодательной базы.
Целью семинара является обсуждение текущего состояния прав на географические указания и товарные знаки в Республике Армения, а также представление и обмен передовым европейским опытом с оценкой возможностей его применения в Армении.
С приветственными речами на открытии семинара выступили руководитель Офиса интеллектуальной собственности Кристине Амбарян, руководитель отдела сотрудничества Делегации Европейского союза в Республике Армения Франк Хесс и представитель EUIPO. В ходе трёхдневного семинара с докладами выступят представители EUIPO, эксперты Европейского союза и Республики Армения по географическим указаниям, эксперт EUIPO по товарным знакам, а также представитель Патентного ведомства Латвийской Республики. В семинаре принимают участие главные специалисты отдела экспертизы товарных знаков и географических указаний Офиса интеллектуальной собственности, патентные поверенные, а также представители Министерства экономики РА, Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и других заинтересованных ведомств.