2026 թ. մայիսի 13-ին Երևան քաղաքում մեկնարկվել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի հետ համատեղ անցկացվող մտավոր սեփականության իրավունքների գրանցման և փորձաքննության հմտությունների կատարելագործմանը նվիրված աշխարհագրական նշումների և ապրանքային նշանների վերաբերյալ եռօրյա աշխատաժողովը։ Աշխատաժողովն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)) կողմից իրականացվող «EU4IP» ծրագրի շրջանակներում։ Ծրագրի նպատակն է խթանել և ամրապնդել մտավոր սեփականության իրավունքների պահպանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ծրագրի երկու տարիների ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել ոլորտի զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ, հանդիպումներ, աշխատաժողովներ, ինչպես նաև օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներ։
Աշխատաժողովի նպատակն է քննարկել Հայաստանի Հանրապետությունում աշխարհագրական նշումների և ապրանքային նշանների իրավունքների ներկա վիճակը, ինչպես նաև ներկայացնել և փոխանակել եվրոպական առաջատար փորձը՝ գնահատելով դրա կիրառման հնարավորությունները Հայաստանում։
Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը և EUIPO-ի ներկայացուցիչը։ Եռօրյա աշխատաժողովի ընթացքում որպես բանախոսներ հանդես են գալու EUIPO-ի ներկայացուցիչները, Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության աշխարհագրական նշումների գծով փորձագետները, EUIPO-ի ապրանքային նշանների գծով փորձագետը, ինչպես նաև Լատվիայի Հանրապետության արտոնագրային գրասենյակի ներկայացուցիչը։ Աշխատաժողովին մասնակցում են Մտավոր սեփականության գրասենյակի ապրանքային նշանների և աշխարհագրական նշումների փորձաքննության բաժնի գլխավոր մասնագետները, արտոնագրային հավատարմատարներ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ԿԳՄՍ նախարարության և այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։

On May 13, 2026, a three-day workshop on geographical indications and trademarks dedicated to strengthening the IP registration and examination practices, jointly organized by the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the RA and the European Union Intellectual Property Office, commenced in Yerevan. The workshop is being implemented within the framework of the “EU4IP” project funded by the European Union and implemented by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO). The goal of the project is to promote and strengthen the protection of intellectual property rights in the Republic of Armenia. During the two years of the project, it is planned to implement events, meetings, workshops aimed at developing the sector, as well as reforms of the legislative framework.
The purpose of the workshop is to discuss the current state of geographical indications and trademarks rights in the Republic of Armenia, as well as to present and exchange leading European practices while assessing the possibilities for their application in Armenia.
Opening remarks at the workshop were delivered by Kristine Hambaryan, Head of the Intellectual Property Office, Frank Hess, Head of the Cooperation Section of the Delegation of the European Union to the Republic of Armenia, and a representative of the EUIPO. During the three-day workshop, presentations will be delivered by representatives of the EUIPO, the European Union and the Armenian experts on geographical indications, the EUIPO trademark expert, and a representative of the Patent Office of the Republic of Latvia. Participants in the workshop include chief specialists of the Trademark and Geographical Indications Examination Department of the Intellectual Property Office, patent attorneys, and representatives of the Ministry of Economy, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, and other interested agencies.