2026 թվականի հունիսի 15-ից 16-ը Երևան քաղաքում նախատեսվում է անցկացնել «Մտավոր սեփականությունը գործնականում․ Մտավոր սեփականության հիմունքներ ապագա նորարարների համար» (“IP in Action: Basics for Future Innovators”) դասընթացը, որը կազմակերպվում է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության ակադեմիայի (WIPO Academy), Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Բաց կրթության բաժնի (AUA Extension) և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի կողմից։
Մտավոր սեփականությունը կարևոր դեր ունի երկրի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացման գործում։ Գիտակցելով մտավոր գործունեության արդյունքների արդյունավետ օգտագործման և մտավոր սեփականության իրավունքների հուսալի պաշտպանության կարևորությունը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակը շարունակաբար իրականացնում է նպատակային բարեփոխումներ՝ ուղղված ազգային մտավոր սեփականության համակարգի զարգացմանն ու ամրապնդմանը։
Այս նախաձեռնությունների շրջանակում 2023 թվականին Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության ակադեմիայի (WIPO Academy) և ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի համագործակցությամբ ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնը՝ Intellectual Property Training Center (IPTC): 2024 թվականին ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի միջոցով մեկնարկվել է ՀՀ մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի Intellectual Property Training Program (IPTP) ծրագիրը։
Սույն դասընթացը հանդիսանում է ՀՀ մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի մեկնարկային դասընթացը, որով տրվում է դրա պաշտոնական բացումը։ Առաջիկա տարիներին IPTP ծրագրի շրջանակներում կիրականացվեն մտավոր սեփականությանը վերաբերող տարբեր թեմաներով նոր դասընթացներ։ Այս ինտերակտիվ դասընթացի ընթացքում մասնակիցները կսովորեն տարբերակել մտավոր սեփականության իրավունքների տեսակները և հասկանալ դրանց պաշտպանության հիմունքները, բացահայտել մտավոր սեփականության առցանց և իրական խախտումները և դրանց ազդեցությունը, ինչպես նաև ուսումնասիրել մտավոր սեփականության առևտրայնացման հնարավորությունները՝ լիցենզավորման, ֆրանչայզինգի և այլ միջոցներով։ Դասընթացը ներառում է ինտերակտիվ դասախոսություններ և գործնական առաջադրանքներ, որոնք նախատեսված են մտավոր սեփականության ոլորտում սկզբնական գիտելիքներ ունեցող կամ ոլորտին անծանոթ երիտասարդների համար։
Դասընթացը կվարեն ոլորտի փորձառու մասնագետներ և Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) ակադեմիայի կողմից հավաստագրված դասընթացավարներ՝
• Անի Դավթյան – «Lawsuit» փաստաբանական ընկերության գլխավոր տնօրեն, իրավաբան, ՄՍՀԿ Ակադեմիայի հավաստագրված դասընթացավար
• Սանասար Գևորգյան – «Point of Law» փաստաբանական ընկերության կառավարող գործընկեր և գլխավոր տնօրեն, արտոնագրային հավատարմատար, ՄՍՀԿ Ակադեմիայի հավաստագրված դասընթացավար։
Վայրը՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարան (AUA), Բաղրամյան 40 փ․, Երևան
Ամսաթիվը՝ 15-16 հունիս, 2026 թ.
Ժամը՝ 11:00 – 14:00
Լեզու՝ Հայերեն։
Մասնակցության համար խնդրում ենք մինչև հունիսի 12-ը գրանցվել ներկայացված հղումով, հետևելով գրանցման քայլերին։ Դասընթացն անցկացվում է անվճար, սակայն խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ մասնակցության համար պահանջվում է հայտադիմումի վճար (5000 դր)։

The training course “IP in Action: Basics for Future Innovators” is scheduled to take place in Yerevan on June 15–16, 2026. The course is jointly organized by the WIPO Academy, the AUA Extension, and the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
Intellectual property plays an important role in the economic, social, and cultural development of a country. Recognizing the importance of the effective use of intellectual creations and the reliable protection of intellectual property rights, the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia continuously implements targeted reforms aimed at the development and strengthening of the national intellectual property system.
Within the framework of these initiatives, in 2023, the Intellectual Property Training Center (IPTC) of the Republic of Armenia was established through the cooperation between the WIPO Academy and the Intellectual Property Office of the Republic of Armenia. In 2024, a Memorandum of Cooperation was signed between the Intellectual Property Office of the Republic of Armenia and the American University of Armenia, launching the Intellectual Property Training Program (IPTP) under the National Intellectual Property Training Center of the Republic of Armenia.
This course serves as the inaugural course of the National Intellectual Property Training Center of the Republic of Armenia and marks its official opening. In the coming years, additional courses on various intellectual property topics will be organized within the framework of the IPTP program.
During this interactive course, participants will learn to distinguish different types of intellectual property rights and understand the fundamentals of their protection, identify online and offline intellectual property infringements and their impact, and explore opportunities for the commercialization of intellectual property through licensing, franchising, and other mechanisms. The course includes interactive lectures and practical assignments designed for young people with introductory knowledge of intellectual property or those who are entirely new to the field.
The course will be delivered by experienced professionals and WIPO Academy-certified trainers:
• Ani Davtyan – CEO of “Lawsuit” Law Firm, lawyer, WIPO Academy-certified trainer
• Sanasar Gevorgyan – Managing Partner and CEO of “Point of Law” Law Firm, patent attorney, WIPO Academy-certified trainer.
Venue: American University of Armenia (AUA), 40 Baghramyan Ave., Yerevan
Date: June 15–16, 2026
Time: 11:00 AM – 2:00 PM
Language: Armenian
To participate, kindly register by June 12 using the provided registration link and follow the registration instructions.
The course is free of charge; however, please note that an application fee of AMD 5,000 is required for participation.