2026 թվականի հունիսի 15-ից 16-ը Երևան քաղաքում նախատեսվում է անցկացնել «Մտավոր սեփականությունը գործնականում․ Մտավոր սեփականության հիմունքներ ապագա նորարարների համար» (“IP in Action: Basics for Future Innovators”) դասընթացը, որը կազմակերպվում է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության ակադեմիայի (WIPO Academy), Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Բաց կրթության բաժնի (AUA Extension) և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի կողմից։
Մտավոր սեփականությունը կարևոր դեր ունի երկրի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացման գործում։ Գիտակցելով մտավոր գործունեության արդյունքների արդյունավետ օգտագործման և մտավոր սեփականության իրավունքների հուսալի պաշտպանության կարևորությունը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակը շարունակաբար իրականացնում է նպատակային բարեփոխումներ՝ ուղղված ազգային մտավոր սեփականության համակարգի զարգացմանն ու ամրապնդմանը։
Այս նախաձեռնությունների շրջանակում 2023 թվականին Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության ակադեմիայի (WIPO Academy) և ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի համագործակցությամբ ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնը՝ Intellectual Property Training Center (IPTC): 2024 թվականին ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի միջոցով մեկնարկվել է ՀՀ մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի Intellectual Property Training Program (IPTP) ծրագիրը։
Սույն դասընթացը հանդիսանում է ՀՀ մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի մեկնարկային դասընթացը, որով տրվում է դրա պաշտոնական բացումը։ Առաջիկա տարիներին IPTP ծրագրի շրջանակներում կիրականացվեն մտավոր սեփականությանը վերաբերող տարբեր թեմաներով նոր դասընթացներ։ Այս ինտերակտիվ դասընթացի ընթացքում մասնակիցները կսովորեն տարբերակել մտավոր սեփականության իրավունքների տեսակները և հասկանալ դրանց պաշտպանության հիմունքները, բացահայտել մտավոր սեփականության առցանց և իրական խախտումները և դրանց ազդեցությունը, ինչպես նաև ուսումնասիրել մտավոր սեփականության առևտրայնացման հնարավորությունները՝ լիցենզավորման, ֆրանչայզինգի և այլ միջոցներով։ Դասընթացը ներառում է ինտերակտիվ դասախոսություններ և գործնական առաջադրանքներ, որոնք նախատեսված են մտավոր սեփականության ոլորտում սկզբնական գիտելիքներ ունեցող կամ ոլորտին անծանոթ երիտասարդների համար։
Դասընթացը կվարեն ոլորտի փորձառու մասնագետներ և Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) ակադեմիայի կողմից հավաստագրված դասընթացավարներ՝
• Անի Դավթյան – «Lawsuit» փաստաբանական ընկերության գլխավոր տնօրեն, իրավաբան, ՄՍՀԿ Ակադեմիայի հավաստագրված դասընթացավար
• Սանասար Գևորգյան – «Point of Law» փաստաբանական ընկերության կառավարող գործընկեր և գլխավոր տնօրեն, արտոնագրային հավատարմատար, ՄՍՀԿ Ակադեմիայի հավաստագրված դասընթացավար։
Վայրը՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարան (AUA), Բաղրամյան 40 փ․, Երևան
Ամսաթիվը՝ 15-16 հունիս, 2026 թ.
Ժամը՝ 11:00 – 14:00
Լեզու՝ Հայերեն։
Մասնակցության համար խնդրում ենք մինչև հունիսի 12-ը գրանցվել ներկայացված հղումով, հետևելով գրանցման քայլերին։ Դասընթացն անցկացվում է անվճար, սակայն խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ մասնակցության համար պահանջվում է հայտադիմումի վճար (5000 դր)։

С 15 по 16 июня 2026 года в городе Ереване планируется проведение учебного курса «Интеллектуальная собственность в действии: основы интеллектуальной собственности для будущих инноваторов» (“IP in Action: Basics for Future Innovators”), организуемого Академией Всемирной организации интеллектуальной собственности (WIPO Academy), подразделением открытого образования Американского университета Армении (AUA Extension) и Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения.
Интеллектуальная собственность играет важную роль в экономическом, социальном и культурном развитии страны. Осознавая важность эффективного использования результатов интеллектуальной деятельности и надежной защиты прав интеллектуальной собственности, Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения последовательно реализует целевые реформы, направленные на развитие и укрепление национальной системы интеллектуальной собственности.
В рамках данных инициатив в 2023 году в сотрудничестве между Академией ВОИС (WIPO Academy) и Офисом интеллектуальной собственности Республики Армения был создан Национальный учебный центр интеллектуальной собственности Республики Армения — Intellectual Property Training Center (IPTC). В 2024 году между Офисом интеллектуальной собственности Республики Армения и Американским университетом Армении был подписан меморандум о сотрудничестве, в рамках которого была запущена программа Intellectual Property Training Program (IPTP) Национального учебного центра интеллектуальной собственности Республики Армения.
Настоящий курс является первым курсом Национального учебного центра интеллектуальной собственности Республики Армения и знаменует его официальное открытие. В ближайшие годы в рамках программы IPTP будут организованы новые курсы по различным темам, связанным с интеллектуальной собственностью.
В ходе данного интерактивного курса участники научатся различать виды прав интеллектуальной собственности и понимать основы их защиты, выявлять онлайн и офлайн нарушения прав интеллектуальной собственности и их последствия, а также изучат возможности коммерциализации интеллектуальной собственности посредством лицензирования, франчайзинга и других механизмов. Курс включает интерактивные лекции и практические задания, предназначенные для молодежи, обладающей базовыми знаниями в сфере интеллектуальной собственности либо не знакомой с данной областью.
Курс проведут опытные специалисты и сертифицированные Академией ВОИС преподаватели:
• Ани Давтян - генеральный директор юридической компании «Lawsuit», юрист, сертифицированный преподаватель Академии ВОИС
• Санасар Геворгян - управляющий партнер и генеральный директор юридической компании «Point of Law», патентный поверенный, сертифицированный преподаватель Академии ВОИС.
Место проведения: Американский университет Армении (AUA), пр. Баграмяна 40, Ереван
Дата: 15-16 июня, 2026 г.
Время: 11:00–14:00
Язык: армянский.
Для участия просим зарегистрироваться до 12 июня по предоставленной ссылке, следуя инструкциям регистрации.
Курс проводится бесплатно, однако обращаем внимание, что для участия требуется оплата регистрационного взноса (5000 драмов).