2026 թվականի մայիսի 21-ից 22-ը Իսպանիայի Թագավորության Ալիկանտե քաղաքում կայացավ Եվրոպական միության մտավոր սեփականության գրասենյակի (European Union Intellectual Property Office (EUIPO)) Բողոքարկման խորհուրդների կողմից անցկացվող Մտավոր սեփականության (ՄՍ) դատական պրակտիկայի վերաբերյալ համաժողովի վեցերորդ նստաշրջանը, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության Դատական դեպարտամենտի կողմից նշանակված մտավոր սեփականության վերաբերյալ որոշումների կայացման գործընթացում ներգրավված բարձրաստիճան երեք դատավորներ։
Համաժողովն անցկացվել է «EU4IP» ծրագրի շրջանակներում։ 2025 թվականի դեկտեմբերին հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության՝ EUIPO-ի «EU4IP» ծրագրում ընդգրկվելու որոշումը, որի նպատակն է խթանել և ամրապնդել ՄՍ իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում։ Ծրագրի իրականացման երկու տարիների ընթացքում նախատեսվում է անցկացնել ոլորտի զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ, հանդիպումներ, աշխատաժողովներ, ինչպես նաև օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներ։
Մտավոր սեփականության դատական պրակտիկայի վերաբերյալ համաժողովի նպատակն էր համախմբել բարձրաստիճան ՄՍ դատավորներին, փաստաբաններին, գիտնականներին, կազմակերպությունների իրավաբաններին և ներկայացուցիչներին ամբողջ Եվրոպայից՝ խթանելու մտավոր սեփականության դատական պրակտիկայի զարգացման վերաբերյալ քննարկումները և փորձի փոխանակումը։ Համաժողովի օրակարգում ներառված էին հիմնական ելույթներ, պանելային քննարկումներ և նիստեր, որոնք անդրադառնում էին եվրոպական մտավոր սեփականության իրավական դաշտի զարգացումներին։ Համաժողովի շրջանակում քննարկված թեմաներն ընդգրկում էին ապրանքային նշանների նկատմամբ իրավունքների պաշտպանության հիմնահարցերը, արդյունաբերական դիզայնների իրավական պահպանության մեխանիզմները, EUIPO-ի դատավարական պրակտիկան և միջազգային փորձը, ինչպես նաև արհեստական բանականության ազդեցությունը մտավոր սեփականության իրավունքի զարգացման և դատավարական ռազմավարությունների ձևավորման վրա։

6-я сессия конференции по судебной практике в области интеллектуальной собственности, организованная Апелляционными советами Офиса интеллектуальной собственности европейского союза (EUIPO), состоялась в Аликанте, Королевство Испания, 21-22 мая 2026 года. В ней приняли участие три высокопоставленных судьи, участвующих в процессе принятия решений по вопросам интеллектуальной собственности, назначенные Судебным департаментом Республики Армения.
Конференция проходила в рамках программы «EU4IP». В декабре 2025 года было принято решение о включении Республики Армения в программу EUIPO «EU4IP», направленную на содействие и укрепление защиты прав интеллектуальной собственности в Армении. В течение двух лет реализации программы планируется проведение ряда мероприятий, встреч, семинаров, направленных на развитие сферы, а также реформирование законодательной базы.
Целью конференции по судебной практике в сфере интеллектуальной собственности было собрать вместе высокопоставленных судей, юристов, ученых, корпоративных юристов и представителей со всей Европы для содействия обсуждению и обмену опытом в области развития судебной практики в сфере интеллектуальной собственности. Программа конференции включала в себя основные доклады, панельные дискуссии и сессии, посвященные развитию европейской правовой базы в области интеллектуальной собственности. В ходе конференции обсуждались вопросы защиты товарных знаков, механизмы правовой защиты промышленных образцов, судебная практика EUIPO и международный опыт, а также влияние искусственного интеллекта на развитие прав интеллектуальной собственности и формирование стратегий ведения судебных процессов.