2026 թվականի հունիսի 2-ից 4-ը Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում կայացավ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության Իրավակիրարկման խորհրդատվական հանձնաժողովի 18-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցեց Մտավոր սեփականության գրասենյակի աշխատակիցը։
Նստաշրջանի նպատակն էր անդամ պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների և շահագրգիռ կողմերի միջև ապահովել փորձի փոխանակում մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության, իրավակիրարկման քաղաքականությունների կատարելագործման և մտավոր սեփականության նկատմամբ հարգանքի ձևավորման ոլորտներում։ Քննարկումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրեցին ազգային փորձը հանրության շրջանում մտավոր սեփականության մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնությունների և ռազմավարական արշավների իրականացման վերաբերյալ։ Նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված էին մտավոր սեփականության իրավակիրարկման քաղաքականությանը և ինստիտուցիոնալ կարգավորումներին վերաբերող հարցեր, վարչական ու քրեական իրավակիրարկման մոդելներ, մտավոր սեփականության վեճերի լուծման մեխանիզմներ, ինչպես նաև մի շարք այլ թեմաներ։ Առանձին ուշադրություն դարձվեց հեղինակային իրավունքի առցանց խախտումներին, առցանց իրավակիրարկման մարտահրավերներին, միջնորդ կազմակերպությունների պատասխանատվությանը, ինչպես նաև տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության կիրառությանը իրավակիրարկման գործընթացներում:
Նստաշրջանի շրջանակում Գրասենյակի ներկայացուցիչը հանդես եկավ սահիկաշարով՝ անդրադառնալով Գրասենյակի կողմից իրականացվող իրազեկման միջոցառումներին և մտավոր սեփականության նկատմամբ հարգանքի ձևավորմանն ուղղված նախաձեռնություններին։ Ներկայացվեցին հանրության շրջանում մտավոր սեփականության վերաբերյալ գիտելիքների բարձրացման նպատակով իրականացվող ծրագրերը, աշխատաժողովները, տեղեկատվական արշավները, կրթական միջոցառումները և միջազգային համագործակցության շրջանակներում իրականացվող նախագծերը։

The 18th session of the Advisory Committee on Enforcement of the World Intellectual Property Organization (WIPO) was held from June 2 to 4, 2026, in Geneva, Switzerland, and was attended by an employee of the Intellectual Property Office.
The purpose of the session was to ensure the exchange of experience between Member States, international organizations and stakeholders in the areas of intellectual property rights protection, improvement of law enforcement policies and formation of respect for intellectual property. During the discussions, the participants presented national experience in implementing initiatives and strategic campaigns aimed at raising public awareness of intellectual property. The agenda of the session included issues related to intellectual property law enforcement policies and institutional arrangements, administrative and criminal law enforcement models, mechanisms for resolving intellectual property disputes and a number of other topics. Online copyright infringements, challenges to online law enforcement, liability of intermediary organizations, as well as the use of technology and artificial intelligence in law enforcement processes were the subject of separate discussion.
During the session, the representative of the Office made a presentation, highlighting the awareness-raising activities and initiatives aimed at building respect for intellectual property implemented by the Office. The programs, workshops, information campaigns, educational events and projects implemented within the framework of international cooperation aimed at increasing public knowledge about intellectual property were presented.