2026 թվականի հուլիսի 7-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում մեկնարկել են Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերը, որոնց մասնակցում են կազմակերպության անդամ պետությունների պատվիրակությունները, միջազգային կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ։
Վեհաժողովների շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության անունից ընդհանուր հայտարարությամբ։ Իր ելույթի սկզբում նա շնորհավորել է ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դարեն Թանգին պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ և հաջող գործունեություն։
Ելույթի ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանի Հանրապետությունում 2025 թվականի ընթացքում մտավոր սեփականության ոլորտում իրականացված հիմնական բարեփոխումներն ու ձեռքբերումները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել օրենսդրության կատարելագործման, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և ոլորտի նկատմամբ հանրային իրազեկվածության բարձրացման, միջազգային համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև նոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին։ Կարևորվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության և ՄՍՀԿ-ի միջև շարունակական ու արդյունավետ համագործակցությունը, ինչպես նաև կազմակերպության կողմից տրամադրվող տեխնիկական և փորձագիտական աջակցությունը։
ՄՍՀԿ անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերը կշարունակվեն մինչև 2026 թվականի հուլիսի 15-ը, որոնց ընթացքում կքննարկվեն կազմակերպության գործունեությանն առնչվող մի շարք առանցքային հարցեր։

7 июля 2026 года в Женеве (Швейцарская Конфедерация) начала работу 68-я серия заседаний Ассамблей государств – членов Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС), в которой приняли участие делегации государств – членов Организации, представителей международных организаций и других заинтересованных сторон.
В рамках Ассамблей руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения Кристине Амбарян выступила с Общим заявлением от имени Республики Армения. В начале своего выступления она поздравила Генерального директора ВОИС Дарена Танга с переизбранием на должность и пожелала ему дальнейших успехов в его деятельности.
В заявлении были представлены основные реформы и достижения Республики Армения в сфере интеллектуальной собственности, реализованные в 2025 году. В частности, были отмечены совершенствование законодательства, укрепление системы охраны прав интеллектуальной собственности, повышение уровня общественной осведомленности, расширение международного сотрудничества, а также реализация новых инициатив. Особое внимание было уделено эффективному и последовательному сотрудничеству между Республикой Армения и ВОИС, а также технической и экспертной поддержке, оказываемой Организацией.
68-я серия заседаний Ассамблей государств – членов ВОИС продолжит свою работу до 15 июля 2026 года. В ходе заседаний будут рассмотрены ключевые вопросы, связанные с деятельностью Организации.