2026 թվականի հուլիսի 7-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում մեկնարկել են Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերը, որոնց մասնակցում են կազմակերպության անդամ պետությունների պատվիրակությունները, միջազգային կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ։
Վեհաժողովների շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության անունից ընդհանուր հայտարարությամբ։ Իր ելույթի սկզբում նա շնորհավորել է ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դարեն Թանգին պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ և հաջող գործունեություն։
Ելույթի ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանի Հանրապետությունում 2025 թվականի ընթացքում մտավոր սեփականության ոլորտում իրականացված հիմնական բարեփոխումներն ու ձեռքբերումները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել օրենսդրության կատարելագործման, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և ոլորտի նկատմամբ հանրային իրազեկվածության բարձրացման, միջազգային համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև նոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին։ Կարևորվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության և ՄՍՀԿ-ի միջև շարունակական ու արդյունավետ համագործակցությունը, ինչպես նաև կազմակերպության կողմից տրամադրվող տեխնիկական և փորձագիտական աջակցությունը։
ՄՍՀԿ անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերը կշարունակվեն մինչև 2026 թվականի հուլիսի 15-ը, որոնց ընթացքում կքննարկվեն կազմակերպության գործունեությանն առնչվող մի շարք առանցքային հարցեր։

On 7 July 2026, the 68th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO) commenced in Geneva, Swiss Confederation, bringing together delegations of WIPO Member States, representatives of international organizations, and other stakeholders.
During the Assemblies, Ms. Kristine Hambaryan, Head of the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, delivered the General Statement on behalf of the Republic of Armenia. At the outset of her statement, she congratulated WIPO Director General Daren Tang on his re-election and wished him every success in the continued discharge of his duties.
The statement highlighted the key reforms and achievements in the field of intellectual property in the Republic of Armenia during 2025. In particular, it addressed the improvement of the legislative framework, the protection of intellectual property rights, efforts to raise public awareness, the expansion of international cooperation, as well as the implementation of new initiatives. Ms. Hambaryan also emphasized the strong and productive cooperation between the Republic of Armenia and WIPO, expressing appreciation for the technical and expert assistance provided by the Organization.
The 68th Series of Meetings of the WIPO Assemblies will continue until 15 July 2026, during which a number of key issues related to the Organization's activities will be discussed.