Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդիպում է ունեցել ՄՍՀԿ Ակադեմիայի գործադիր տնօրեն Հոնգբինգ Չենի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի ստեղծման ընթացքն ու առաջիկա քայլերը։ Նշվել է, որ կենտրոնի հիմնադրման գործընթացը մեկնարկել է 2023 թվականին՝ ՄՍՀԿ Ակադեմիայի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի հիման վրա։ Ծրագրի շրջանակում իրականացվել են դասընթացավարների վերապատրաստման երկու փուլեր, որոնց արդյունքում որակավորվել են մտավոր սեփականության ոլորտի 16 ազգային դասընթացավարներ։ Քննարկվել են նաև 2026 թվականին նախատեսվող պիլոտային ուսումնական ծրագրերը, որոնցից առաջինը նախատեսվում է իրականացնել սեպտեմբերին Հայաստանում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՄՍՀԿ Ակադեմիայի կողմից առաջարկվող վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման ծրագրերը։ Պարոն Հոնգբինգ Չենը նշել է, որ Հայաստանը լավ հնարավորություններ ունի ընդգրկվելու ՄՍՀԿ Ակադեմիայի կողմից իրականացվող ծրագրերում և ակտիվ մասնակցություն ունենալու դրանց։ Նա նաև վերահաստատել է ՄՍՀԿ Ակադեմիայի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի մտավոր սեփականության ոլորտում կարողությունների զարգացմանը և Ակադեմիայի ծրագրերում երկրի հետագա ներգրավվածությանը։

В рамках 68-й серии заседаний Ассамблей государств – членов Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения Кристине Амбарян провела встречу с Исполнительным директором Академии ВОИС господином Хунбином Ченом.
В ходе встречи был рассмотрен процесс создания Национального учебного центра по интеллектуальной собственности Армении и дальнейшие шаги по его реализации. Было отмечено, что процесс создания Центра начался в 2023 году на основе Меморандума о взаимопонимании, подписанного между Академией ВОИС и Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения. В рамках инициативы были реализованы два этапа программы подготовки преподавателей, по итогам которых квалификацию получили 16 национальных преподавателей в сфере интеллектуальной собственности. Также были обсуждены пилотные учебные программы, запланированные на 2026 год, первая из которых будет реализована в Армении в сентябре.
В ходе встречи также были рассмотрены программы обучения и развития потенциала, предлагаемые Академией ВОИС. Господин Хунбин Чен отметил, что Армения имеет хорошие возможности для включения в программы, реализуемые Академией ВОИС, и активного участия в них. Он также подтвердил готовность Академии ВОИС продолжать оказывать поддержку развитию потенциала Республики Армения в сфере интеллектуальной собственности и дальнейшему участию страны в программах Академии.