Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդիպում է ունեցել ՄՍՀԿ Ակադեմիայի գործադիր տնօրեն Հոնգբինգ Չենի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի ստեղծման ընթացքն ու առաջիկա քայլերը։ Նշվել է, որ կենտրոնի հիմնադրման գործընթացը մեկնարկել է 2023 թվականին՝ ՄՍՀԿ Ակադեմիայի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի հիման վրա։ Ծրագրի շրջանակում իրականացվել են դասընթացավարների վերապատրաստման երկու փուլեր, որոնց արդյունքում որակավորվել են մտավոր սեփականության ոլորտի 16 ազգային դասընթացավարներ։ Քննարկվել են նաև 2026 թվականին նախատեսվող պիլոտային ուսումնական ծրագրերը, որոնցից առաջինը նախատեսվում է իրականացնել սեպտեմբերին Հայաստանում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՄՍՀԿ Ակադեմիայի կողմից առաջարկվող վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման ծրագրերը։ Պարոն Հոնգբինգ Չենը նշել է, որ Հայաստանը լավ հնարավորություններ ունի ընդգրկվելու ՄՍՀԿ Ակադեմիայի կողմից իրականացվող ծրագրերում և ակտիվ մասնակցություն ունենալու դրանց։ Նա նաև վերահաստատել է ՄՍՀԿ Ակադեմիայի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի մտավոր սեփականության ոլորտում կարողությունների զարգացմանը և Ակադեմիայի ծրագրերում երկրի հետագա ներգրավվածությանը։

On the margins of the 68th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO), Ms. Kristine Hambaryan, Head of the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, held a meeting with Mr. Hongbing Chen, Executive Director of the WIPO Academy.
The meeting focused on the progress and further steps related to the establishment of Armenia’s National Intellectual Property Training Center. It was noted that the process of establishing the Center was launched in 2023 based on the Memorandum of Understanding signed between the WIPO Academy and the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia. Within the framework of the initiative, two phases of the Training of Trainers programme were implemented, resulting in the qualification of 16 national trainers in the field of intellectual property. The parties also discussed the pilot training programmes planned for 2026, the first of which is scheduled to take place in Armenia in September.
The meeting also covered the training and capacity-building programmes offered by the WIPO Academy. Mr. Hongbing Chen noted that Armenia has good opportunities to be included in the programmes implemented by the WIPO Academy and to actively participate in them. He also reaffirmed the WIPO Academy’s readiness to continue supporting the development of intellectual property capacities in Armenia and the country’s further engagement in the Academy’s programmes.