Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդիպում է ունեցել ՄՍՀԿ-ի Անցումային և զարգացող երկրների բաժնի տնօրեն պարոն Հաբիպ Ասանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2025 թվականին ՄՍՀԿ-ի հետ համատեղ մեկնարկած և ներկայումս շարունակվող ծրագրերը, ինչպես նաև ընթացիկ համագործակցության շրջանակում իրականացվող և նախատեսվող նախաձեռնությունները։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել «Արժեքի բացահայտում․ մտավոր սեփականությունը՝ որպես հայկական գինեգործության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ» ծրագրին, որի շրջանակում իրականացվում են կարողությունների զարգացման միջոցառումներ և վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև մշակվում է «Մտավոր սեփականություն և բրենդավորում հայկական գինու համար» ուղեցույցը։
Քննարկվել է նաև 2025 թվականին մեկնարկած «Մտավոր սեփականությունը բջջային հավելվածների համար» (IP4Apps Bootcamp) միջազգային դասընթացը, որն իրականացվել է ՄՍՀԿ-ի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի համագործակցությամբ և ուղղված է երիտասարդ ծրագրավորողների ու ուսանողների շրջանում մտավոր սեփականության վերաբերյալ գիտելիքների և գործնական հմտությունների զարգացմանը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև առաջիկա նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ 2026 թվականի սեպտեմբերի 16-17-ը Երևանում նախատեսվող «Մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների ազգային վերապատրաստման դասընթացին», որը կկազմակերպվի ՄՍՀԿ-ի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի համատեղ ջանքերով։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակը մինչև 2026 թվականի ավարտը ՄՍՀԿ-ին կներկայացնի 2027 թվականին ՄՍՀԿ աջակցությամբ նախատեսվող միջոցառումների և ծրագրերի առաջարկները՝ հետագա համագործակցության ուղղությունները ձևավորելու նպատակով։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի Հանրապետության և ՄՍՀԿ-ի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության շարունակական զարգացումը և մտավոր սեփականության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումը։

On the margins of the 68th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO), Ms. Kristine Hambaryan, Head of the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, held a meeting with Mr. Habip Asan, Director of the Division for Transition and Developed Countries (TDC) of WIPO.
The meeting focused on the programmes launched jointly with WIPO in 2025 and currently ongoing, as well as on the initiatives being implemented and planned within the framework of cooperation.
In particular, the parties discussed the project “Unveiling Value: Intellectual Property as a Driver for a Sustainable Armenian Wine Industry”, within the framework of which capacity-building activities and training programmes are being implemented, and the “Intellectual Property and Branding for Armenian Wine” guidebook is being developed.
The meeting also covered the international “IP4Apps Bootcamp” training programme launched in 2025, implemented in cooperation with WIPO, the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, and the Armenian State University of Economics. The programme is aimed at developing knowledge and practical skills in the field of intellectual property among young developers and students.
The parties also addressed upcoming initiatives, including the “National Training on Intellectual Property (IP) Enforcement for Law Enforcement Officials”, scheduled to take place in Yerevan on 16–17 September 2026 and to be organized jointly by WIPO and the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
During the meeting, an agreement was reached that the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia will submit to WIPO, by the end of 2026, proposals for activities and programmes planned to be implemented with WIPO support in 2027, with the aim of defining the future areas of cooperation.
The parties emphasized the importance of further developing the effective cooperation established between the Republic of Armenia and WIPO and continuing the implementation of joint initiatives in the field of intellectual property.