Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդիպում է ունեցել ՄՍՀԿ-ի Անցումային և զարգացող երկրների բաժնի տնօրեն պարոն Հաբիպ Ասանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2025 թվականին ՄՍՀԿ-ի հետ համատեղ մեկնարկած և ներկայումս շարունակվող ծրագրերը, ինչպես նաև ընթացիկ համագործակցության շրջանակում իրականացվող և նախատեսվող նախաձեռնությունները։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել «Արժեքի բացահայտում․ մտավոր սեփականությունը՝ որպես հայկական գինեգործության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ» ծրագրին, որի շրջանակում իրականացվում են կարողությունների զարգացման միջոցառումներ և վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև մշակվում է «Մտավոր սեփականություն և բրենդավորում հայկական գինու համար» ուղեցույցը։
Քննարկվել է նաև 2025 թվականին մեկնարկած «Մտավոր սեփականությունը բջջային հավելվածների համար» (IP4Apps Bootcamp) միջազգային դասընթացը, որն իրականացվել է ՄՍՀԿ-ի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի համագործակցությամբ և ուղղված է երիտասարդ ծրագրավորողների ու ուսանողների շրջանում մտավոր սեփականության վերաբերյալ գիտելիքների և գործնական հմտությունների զարգացմանը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև առաջիկա նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ 2026 թվականի սեպտեմբերի 16-17-ը Երևանում նախատեսվող «Մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների ազգային վերապատրաստման դասընթացին», որը կկազմակերպվի ՄՍՀԿ-ի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի համատեղ ջանքերով։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակը մինչև 2026 թվականի ավարտը ՄՍՀԿ-ին կներկայացնի 2027 թվականին ՄՍՀԿ աջակցությամբ նախատեսվող միջոցառումների և ծրագրերի առաջարկները՝ հետագա համագործակցության ուղղությունները ձևավորելու նպատակով։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի Հանրապետության և ՄՍՀԿ-ի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության շարունակական զարգացումը և մտավոր սեփականության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումը։

В рамках 68-й серии заседаний Ассамблей государств – членов Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения Кристине Амбарян провела встречу с директором Отдела ВОИС по странам с переходной экономикой и развитым странам господином Хабипом Асаном.
В ходе встречи были обсуждены программы, начатые в 2025 году совместно с ВОИС и продолжающиеся в настоящее время, а также реализуемые и планируемые инициативы в рамках сотрудничества.
В частности, стороны обсудили проект «Раскрытие ценности: интеллектуальная собственность как движущая сила устойчивого развития армянского виноделия», в рамках которого реализуются мероприятия по развитию потенциала и обучающие программы, а также разрабатывается руководство «Интеллектуальная собственность и брендинг для армянского вина».
Также была рассмотрена международная учебная программа «Интеллектуальная собственность для мобильных приложений» (IP4Apps Bootcamp), начатая в 2025 году и реализуемая в сотрудничестве с ВОИС, Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения и Армянским государственным экономическим университетом. Программа направлена на развитие знаний и практических навыков в сфере интеллектуальной собственности среди молодых разработчиков и студентов.
Стороны также обсудили предстоящие инициативы, включая «Национальное обучение по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности для представителей правоохранительных органов», которое состоится 16–17 сентября 2026 года в Ереване и будет организовано совместно ВОИС и Офисом интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения.
В ходе встречи была достигнута договоренность о том, что Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения до конца 2026 года представит ВОИС предложения по мероприятиям и программам, планируемым к реализации при поддержке ВОИС в 2027 году, с целью определения дальнейших направлений сотрудничества.
Стороны подчеркнули важность дальнейшего развития эффективного сотрудничества между Республикой Армения и ВОИС, а также продолжения реализации совместных инициатив в сфере интеллектуальной собственности.