Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (ՄՍՀԿ) անդամ պետությունների վեհաժողովների 68-րդ շարքի նիստերի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը հանդիպում է ունեցել ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրեն Դարեն Թանգի հետ։
Հանդիպման սկզբում Գրասենյակի ղեկավարը շնորհավորել է Դարեն Թանգին ՄՍՀԿ գլխավոր տնօրենի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություն իր կարևոր առաքելության իրականացման գործում և ընդգծելով Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու ՄՍՀԿ-ի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։ Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ՄՍՀԿ-ին՝ Հայաստանի մտավոր սեփականության համակարգի զարգացմանն ուղղված շարունակական աջակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանի մտավոր սեփականության ոլորտում իրականացվող հիմնական աշխատանքներն ու ընթացիկ ծրագրերը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ՄՍՀԿ Ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ ստեղծվող Մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնին, ինչպես նաև ՄՍՀԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող կարողությունների զարգացման ծրագրերին, այդ թվում՝ 2026 թվականի սեպտեմբերին Երևանում նախատեսվող՝ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների համար մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ազգային վերապատրաստման դասընթացին։
Քննարկվել են նաև Մտավոր սեփականության գրասենյակի թվայնացման և ծառայությունների արդիականացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաև աշխարհագրական նշումների ոլորտում արձանագրված առաջընթացը։
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել Սինգապուր–Հայաստան–ՄՍՀԿ համագործակցության հնարավորություններին՝ արհեստական բանականության, բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային համակարգերի, գիտահետազոտական գործունեության, նորարարությունների և տեխնոլոգիաների փոխանցման ոլորտներում։ Նշվել է, որ Սինգապուրի փորձը կարող է կարևոր նշանակություն ունենալ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական և նորարարական էկոհամակարգի զարգացման համար։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Նանյան տեխնոլոգիական համալսարանի (Nanyang Technological University) հետ համագործակցության հնարավորությունը՝ համատեղ հետազոտական և նորարարական ծրագրերի իրականացման նպատակով, ինչպես նաև ՄՍՀԿ-ի աջակցությունը՝ նման համագործակցության ձևաչափի ձևավորման գործում։
Կողմերը քննարկել են նաև Եվրոպական միության Մտավոր սեփականության գրասենյակի (EUIPO) հետ իրականացվող համագործակցությունը՝ EU4IP ծրագրի շրջանակում, և կարևորել Հայաստանի Հանրապետության ու ՄՍՀԿ-ի միջև ձևավորված արդյունավետ գործընկերության շարունակական զարգացումը։

В рамках 68-й серии заседаний Ассамблей государств – членов Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) руководитель Офиса интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения Кристине Амбарян провела встречу с Генеральным директором ВОИС Дареном Тангом.
В начале встречи руководитель Офиса поздравила господина Дарена Танга с переизбранием на должность Генерального директора ВОИС, пожелала успехов в выполнении его важной миссии и подчеркнула готовность Армении к дальнейшему укреплению эффективного сотрудничества с ВОИС. Она также выразила благодарность ВОИС за постоянную поддержку в развитии системы интеллектуальной собственности Армении.
В ходе встречи были представлены основные направления деятельности и текущие программы, реализуемые в сфере интеллектуальной собственности в Армении. В частности, были обсуждены создание Национального учебного центра по интеллектуальной собственности в сотрудничестве с Академией ВОИС, а также программы развития потенциала, реализуемые совместно с ВОИС, включая Национальное обучение по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности для представителей правоохранительных органов, запланированное в Ереване в сентябре 2026 года.
Стороны также обсудили проводимую работу по цифровой трансформации и модернизации услуг Офиса интеллектуальной собственности, а также достигнутый прогресс в сфере географических указаний.
Особое внимание было уделено возможностям сотрудничества в формате Сингапур–Армения–ВОИС в областях искусственного интеллекта, высокопроизводительных вычислений, научно-исследовательской деятельности, инноваций и передачи технологий. Было отмечено, что опыт Сингапура может иметь важное значение для развития высокотехнологичной и инновационной экосистемы Армении. В этом контексте были отмечены возможности сотрудничества с Наньянским технологическим университетом (Nanyang Technological University) в целях реализации совместных исследовательских и инновационных программ, а также возможная поддержка ВОИС в формировании такого формата сотрудничества.
Стороны также обсудили сотрудничество с Ведомством интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO) в рамках проекта EU4IP и подчеркнули важность дальнейшего развития эффективного партнерства между Республикой Армения и ВОИС.