Աշխարհագրական նշում՝ տարածքի (բնակավայրի), որոշակի տեղանքի կամ բացառիկ դեպքերում երկրի անվանում, որը ծառայում է այն արտադրանքը նշելու համար, որը ծագել է տվյալ տարածքից, որոշակի տեղանքից կամ երկրից, որի յուրահատուկ որակը, համբավը կամ այլ բնորոշ հատկանիշները հիմնականում պայմանավորված են տվյալ աշխարհագրական ծագմամբ, որը արտադրվել և (կամ) վերամշակվել և (կամ) պատրաստվել է տվյալ աշխարհագրական վայրում:
Աշխարհագրական նշման նպատակը բխում է դրա սահմանումից: Այն նշում է այն վայրը, որը որոշում է այնտեղից ծագող ապրանքների բնորոշ հատկանիշները, ուստի աշխարհագրական նշման նպատակն է սպառողներին տեղեկացնել արտադրանքի ծագման և ծագման վայրի հետ կապված հատկությունների մասին:
Աշխարհագրական նշման իրավունքը թույլ է տալիս դրա օգտագործման իրավունք ունեցող անձանց կանխել նշման օգտագործումը երրորդ անձանց կողմից, որոնց արտադրանքը չի համապատասխանում գործող չափանիշներին: Այնուամենայնիվ, պահպանվող աշխարհագրական նշումը իրավունք չի տալիս օգտագործման իրավունքի իրավատիրոջը խոչնդոտել այլ անձանց կողմից ապրանքների արտադրությանը սույն նշման չափանիշներում նշված տեխնոլոգիայով: Որպես կանոն, աշխարհագրական նշման պահպանությունը հիմնված է նշման գործառույթ կատարող նիշի նկատմամբ իրավունքներ ստանալու վրա։
Աշխարհագրական նշումները սովորաբար օգտագործվում են գյուղատնտեսական արտադրանքի և սննդամթերքի նկատմամբ, բացառությամբ բնական և հանքային ջրերի:
Ապրանքային նշանը նիշ է, որն օգտագործվում է իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից` իրենց ապրանքները կամ ծառայությունները այլ ձեռնարկությունների ապրանքներից և ծառայություններից տարբերելու համար: Մինչդեռ աշխարհագրական նշումը ցույց է տալիս, որ ապրանքը պատրաստվում է որոշակի վայրում և ունի առանձնահատկություններ, որոնք պայմանավորված են արտադրության վայրով:
Ապրանքային նշանի իրավատերը բացառիկ իրավունք ունի արգելել իր ապրանքային նշանի ապօրինի օգտագործումը երրորդ անձանց կողմից, մինչդեռ աշխարհագրական նշումը կարող է օգտագործվել ցանկացած անձի կողմից, որն ապրանքներն արտադրում է աշխարհագրական նշումով սահմանված վայրում, և որի ապրանքների հատկանիշները պետք է բավարարեն սահմանված պահանջներին:
Այսինքն՝ տեղանվան իրավատեր որպես այդպիսին գոյություն չունի, հետևապես՝ տեղանվան նկատմամբ բացառիկ իրավունքների մասին խոսք լինել չի կարող։
Ծագման տեղանուն՝ տարածքի (բնակավայրի), որոշակի տեղանքի կամ բացառիկ դեպքերում երկրի աշխարհագրական անվանում, որը ծառայում է այն արտադրանքը նշելու համար, որը ծագել է տվյալ տարածքից, որոշակի տեղանքից կամ երկրից, և որի յուրահատուկ որակը կամ այլ բնորոշ հատկանիշները գլխավորապես կամ բացառապես պայմանավորված են տվյալ աշխարհագրական բնապայմաններով, ներառյալ՝ բնական և մարդկային գործոնները, և որի արտադրությունը, վերամշակումը և պատրաստումը տեղի են ունենում տվյալ աշխարհագրական վայրում.
Երաշխավորված ավանդական արտադրանք՝ գյուղատնտեսական արտադրանք կամ սննդամթերք, որի յուրահատկությունները ճանաչված են, և որը գրանցված է «Աշխարհագրական նշումների մասին» օրենքի (այսուհետ՝ օրենք) համաձայն:
Որպես աշխարհագրական նշում, ծագման տեղանուն կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանք չեն կարող գրանցվել և չեն պահպանվում այն անվանումները, որոնք՝
1) դարձել են ապրանքի համընդհանուր օգտագործման (ջեներիկ) անվանում.
2) հակասում են հասարակական կարգին, մարդասիրության կամ բարոյականության սկզբունքներին, ինչպես նաև անհարիր են ազգային կամ հոգևոր արժեքներին։
Անվանումը չի կարող գրանցվել որպես աշխարհագրական նշում կամ ծագման տեղանուն, եթե՝
1) որևէ ապրանքային նշանի համբավի ու ճանաչված լինելու, ինչպես նաև դրա տևական օգտագործման պատճառով գրանցումը կարող է մոլորության մեջ գցել սպառողին ապրանքի իսկության հարցում.
2) շփոթություն է առաջացնում բույսի տեսակի, սորտի կամ կենդանու ցեղատեսակի օմոնիմիկ (նույնանուն, համանուն) անվանման հետ համադրելի արտադրանքի հարցում, եթե աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան գրանցման հայտի ներկայացման թվականի դրությամբ բույսի տեսակը կամ կենդանու ցեղատեսակը եղել է առևտրային արտադրության առարկա, որի հետևանքով վտանգ է առաջանում, որ սպառողը կարող է գրանցված անվանումը կրող արտադրանքը շփոթել բույսի տեսակի կամ կենդանու ցեղատեսակի հետ։
Ո՛չ, պահպանվող անվանումները չեն կարող դառնալ համընդհանուր օգտագործման (ջեներիկ)։
Գրանցված աշխարհագրական նշումները և ծագման տեղանունները պաշտպանվում են՝
1) գրանցված անվանման ուղղակի կամ անուղղակի ցանկացած առևտրային օգտագործումից՝ գրանցումով չներառված արտադրանքի համար այնքանով, որքանով այդ ապրանքները համեմատելի են տվյալ անվանմամբ գրանցված արտադրանքի հետ, կամ այնքանով, որքանով այդպիսի օգտագործումը թույլ է տալիս օգտվել պահպանվող անվանման համբավից.
2) ցանկացած ապօրինի յուրացումից, վերարտադրումից, նմանակումից կամ դրանց հիշեցնող (մտաբերող) ցանկացած օգտագործումից (եթե նույնիսկ նշված է ապրանքի իրական ծագումը) կամ պահպանվող անվանման թարգմանաբար օգտագործումից կամ այնպիսի օգտագործումից, երբ պահպանվող անվանումն ուղեկցվում է «սեռ», «տեսակ», «տիպ» «ոճ», «նմանակում» կամ նմանատիպ այլ արտահայտություններով.
3) ցանկացած կեղծ կամ շփոթություն առաջացնող նշումից, որը վերաբերում է ապրանքի ծագմանը, աշխարհագրական վայրին, բնապայմաններին կամ էական որակական հատկություններին, որոնք առկա են ապրանքի կամ դրա փաթեթավորման վրա, գովազդում, տվյալ ապրանքին վերաբերող փաստաթղթերում կամ փաթեթավորման համար նախատեսված բեռնարկղերի վրա, որոնք կարող են մոլորեցնել ապրանքի աշխարհագրական ծագման հարցում.
4) ցանկացած գործողությունից, որը կարող է սպառողի մոտ շփոթություն առաջացնել ապրանքի իրական աշխարհագրական ծագման վերաբերյալ։
Աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան և երաշխավորված ավանդական արտադրանքի պետական գրանցումն իրականացվում են համապատասխանաբար NN 1 (PDF, DOC), 2 (PDF, DOC), 3 (PDF, DOC) ձևերով տրված հայտերի հիման վրա, որը ներկայացվում է մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ՝ Գրասենյակ)։
Աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման հայտ ներկայացնելու իրավունք ունի միայն խումբը, որն իրականացնում է հայտում նշված ապրանքների արտադրական գործունեություն, և այդ գործունեության արդյունքում ստեղծված արտադրանքը համապատասխանում է օրենքի 8-րդ կամ 9-րդ հոդվածների պահանջներին։
Աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան գրանցման հայտ ներկայացնող խմբին՝
1) կարող է հավասարեցվել մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ, եթե հայտ ներկայացնելու թվականի դրությամբ նա միակ անձն է, որն իրականացնում է հայտում նշված ապրանքների արտադրական գործունեությունը.
2) կարող են միանալ նաև այլ շահագրգիռ անձինք։
Հայտատուն կարող է հանդես գալ անձամբ կամ ներկայացուցչի միջոցով։
Հայտը պետական լիազոր մարմին է ներկայացվում հայերեն։ Հայտին կցվող փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել այլ լեզվով։ Կցվող փաստաթղթերն այլ լեզվով ներկայացնելու դեպքում հայտը ներկայացնելու թվականից երկու ամսվա ընթացքում ներկայացվում է դրանց հայերեն թարգմանությունը։
1. Աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան հայտին կցվում են՝
1) Օրենքով նախատեսված տեխնիկական հատկորոշումները, որոնք պետք է ստուգված և հաստատված լինեն իրավասու պետական մարմնի կողմից.
2) միասնական փաստաթուղթը, որը պարունակում է տեխնիկական հատկորոշումների հիմնական տարրերը՝ անվանումը, որի համար հայտարկվում է գրանցումը, արտադրանքի նկարագրությունը, անհրաժեշտության դեպքում նաև՝ փաթեթավորման կամ արտադրանքի պիտակավորման նկատմամբ կիրառվող հատուկ պահանջները, նշված աշխարհագրական գոտու սահմանների հակիրճ նկարագրությունը, ինչպես նաև արտադրանքի և սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի 2-րդ կետերի համաձայն աշխարհագրական միջավայրի կամ աշխարհագրական ծագման միջև եղած կապի նկարագրությունը, ներառյալ՝ անհրաժեշտության դեպքում արտադրանքի նկարագրության հատուկ տարրերը կամ դրա արտադրության մեթոդը, որոնք հաստատում են այդ կապը։
2. Գինիների համար աշխարհագրական նշում կամ ծագման տեղանուն գրանցելու դեպքում միասնական փաստաթուղթը պետք է պարունակի՝
1) անվանումը, որի համար հայտարկվում է գրանցումը.
2) տեխնիկական հատկորոշումների հիմնական տարրերը.
3) գինու անալիտիկ և օրգանոլեպտիկ հիմնական հատկանիշները, իսկ աշխարհագրական նշման դեպքում՝ նաև օրգանոլեպտիկ հատկանիշների գնահատումը,
4) գինեգործական հատուկ եղանակների կիրառման դեպքում՝ գինու պատրաստման համապատասխան առանձնահատկությունները.
5) համապատասխան աշխարհագրական տարածքի սահմանների նշումը.
6) յուրաքանչյուր հեկտարից ստացված բերքի առավելագույն չափը.
7) խաղողի տեսակի կամ տեսակների նշումը, որից պատրաստվել է գինին.
8) օրենքի 8-րդ հոդվածի 6-րդ մասի 1-ին կետին կամ համապատասխան դեպքում՝ 8-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 1-ին կետին վերաբերող մանրամասներ։
3. սպիրտային խմիչքների համար աշխարհագրական նշում գրանցելու դեպքում միասնական փաստաթուղթը պետք է պարունակի՝
1) սպիրտային խմիչքի անվանումը և կատեգորիան, որի համար հայտարկվում է գրանցումը
3) սպիրտային խմիչքի նկարագրությունը, ներառյալ՝ դրա հիմնական ֆիզիկական, քիմիական և օրգանոլեպտիկ հատկանիշները, ինչպես նաև համապատասխան կատեգորիային պատկանող սպիրտային խմիչքների յուրահատուկ հատկանիշները.
4) համապատասխան աշխարհագրական տարածքի սահմանների նշումը.
5) սպիրտային խմիչքի պատրաստման եղանակի նկարագրությունը. համապատասխան դեպքերում՝ տվյալ տեղանքին հատուկ և անփոփոխ եղանակը.
6) աշխարհագրական բնապայմաններին կամ աշխարհագրական ծագմանն առնչվող ցանկացած մանրամասներ.
7) ցանկացած պահանջ, որը սահմանված է տվյալ երկրի և (կամ) ազգային և (կամ) տարածաշրջանային օրենսդրությամբ.
8) աշխարհագրական նշման ցանկացած լրացում և (կամ) տեխնիկական հատկորոշումներով նախատեսված արտադրանքի պիտակավորման ցանկացած հատուկ պահանջ։
4. Երաշխավորված ավանդական արտադրանքի հայտին պետք է կցվեն՝
1) օրենքի 11-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տեխնիկական հատկորոշումները, որոնք պետք է ստուգված և հաստատված լինեն իրավասու պետական մարմնի կողմից.
2) տեխնիկական հատկորոշումների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու իրավասություն ունեցող մարմինների անվանումները, դրանց գտնվելու վայրը (հասցեները) և գործառույթները.
3) փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են արտադրանքի յուրահատուկ և ավանդական բնույթը։
Գրասենյակ ներկայացված հայտով անկացվում է փորձաքննություն, որի ընթացքում ստուգվում է հայտի համապատասխանությունը օրենքի 18-րդ հոդվածի դրույթներին և օրենքով սահմանված պահպանության պահանջներին։ Փորձաքննության տևողությունը չպետք է գերազանցի իննամսյա ժամկետը։ Փորձաքննության գործընթացը ներառում է հայտի ներկայացման պայմանների պահպանման փորձաքննություն և ըստ էության փորձաքննություն։
Աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի իրավական պահպանության հետ կապված իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների համար գանձվում են պետական տուրքեր (Հաշիվ` N 900005016200, կոդ 20, ՀՀ Կենտրոնական բանկ)՝ համաձայն «Պետական տուրքի մասին» օրենքի 18-րդ հոդվածի 4-րդ մասի, մասնավորապես՝
Հայտ ներկայացնելու համար՝ 30000 դրամ
Փորձաքննություն անցկացնելու համար՝ 40000 դրամ
Այս տուրքերը վճարվում և ներկայացվում են հայտ ներկայացնելիս
Աշխարհագրական նշումը աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունը ծագման տեղանունների, երաշխավորված ավանդական արտադրանքը երաշխավորված ավանդական արտադրանքների պետական գրանցամատյանում գրանցելու և հայտատուին աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան օգտագործելու իրավունք տրամադրելու մասին որոշում ստանալու օրվանից եռամսյա ժամկետում վճարվում է գրանցման համար տուրքը՝ 50000 դրամ:
Հայտը կարող է ներկայացվել հետևյալ ձևերով՝
փոստով, թղթային փաստաթղթի ձևով, հետևյալ հասցեով՝ Հայաստանի Հանրապետություն, Երևան 0010, Մ. Մկրտչյան 5/1,
անձամբ, թղթային փաստաթղթի ձևով, հետևյալ հասցեով՝ Հայաստանի Հանրապետություն, Երևան 0010, Մ. Մկրտչյան 5/1:
Աշխարհագրական նշման գրանցումը գործում է անժամկետ, սակայն այն դադարեցվում է, եթե տվյալ աշխարհագրական տարածքի համար հատուկ բնական կամ մարդկային գործոնների փոփոխման կամ վերացման պատճառով անհնար է դառնում արտադրել այնպիսի ապրանքներ, որոնք կունենան գրանցամատյանում նշված որակը և հատկանիշները:
Տեխնիկական հատկորոշումների հաստատման, տեխնիկական հատկորոշումների պահպանման նկատմամբ իրականացվող վերահսկողության ընդհանուր սկզբունքների, փուլերի և ընթացակարգերի սահմանման լիազորությունը վերապահվում է Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությանը։

Географическон указание – наизвание территориии (населенного пункта), определенной местности или, в исключительных случаях, страны, служащее для обозначения продукции, которая происходит из данной территории, определенной местности или страны, специфическое качество, репутация или другие характерные признаки которой в основном обусловлены данным географическим происхождением, которая произведена и (или) переработана, и (или) изготовлена в данной географической местности.
Цель географического указания исходит от его определения. Он указывает местоположение, которое определяет характеристики продуктов, происходящих из него, поэтому цель географического указания состоит в том, чтобы информировать потребителей о свойствах продукта и месте происхождения.
Право на географическое указание позволяет лицам, имеющим право использовать его, предотвращать использование указание третьими сторонами, продукция которых не соответствует применимым стандартам.
Однако охраняемое географическое указание не дает право правообладателю, имеющему право на использование препятствовать производству товаров другими лицами по технологии, указанной в критериях этого указание. Как правило, охрана географического указания основана на приобретении прав на знак, выполняющий функцию маркировки.
Географические указания обычно используются для сельскохозяйственных продуктов, пищевых продуктов, кроме натуральной и минеральной воды.
Товарный знак - это знак, используемый юридическими или физическими лицами, чтобы отличать свои товары или услуги от товаров или услуг других предприятий. Между тем, как географическое указание указывает на то, что продукт изготовлен в определенном месте и он имеет особенности, которые зависят от места производства.
Правообладатель товарного знака имеет исключительное право запретить незаконное использование своего товарного знака третьими сторонами, в то время как географическое указание может использоваться любым лицом, которое производит товары в географически указанной зоне, характеристики продукта которого должны соответствовать установленным требованиям.
То есть нет правообладателя географического указания как такового, следовательно, не может быть и речи об исключительных правах на географическое укзание.
Наименование места происхождения – географическое название территориии (населенного пункта), определенной местности или, в исключительных случаях, страны, служащее для обозначения продукции, которая происходит из данной территории, определенной местности или страны, и специфическое качество или другие характерные признаки которой главным образом или исключительно обусловлены данными географическими природными условиями, включая природные и человеческие факторы, и произведство, переработка и изготовление которой имеет место в данной географической местности.
Гарантированный традиционный продукт – сельскохозяйственный или пищевой продукт, специфичность которого признана и который зарегистрирован согласно Закону о географических указаниях (далее - Закон).
В качестве географического указания, наименования места происхождения или гарантированноого традиционного продукта, не могут регистрироваться и не охраняются названия, которые:
1) стали наименованием общего использования продукта (дженерик);
2) противоречат общественному порядку, принципам гуманизма и морали, а также не сообразуются с национальными или духовными ценностями.
Название не может быть зарегистрировано в качестве географического указания или наименования места происхождения, если:
1) вследствие репутации и известности товарного знака, а также длительности его использования регистрация может ввести потребителя в заблуждение в вопросе подлинности товара;
2) приводит к возникновению заблуждения в вопросе омонимичного названия вида, сорта растения или породы животного для сопоставимого продукта, если вид растения или порода животного по состоянию на дату подачи заявки на регистрацию географического указания или наименования места происхождения являлись предметом коммерческого производства, вследствие чего возникает опасность того, что потребитель может спутать продукт, носящий зарегистрированное название, с видои растения или породой животного.
Нет, охраняемые названия не могут становиться названиями общего использования (дженериками).
Зарегистрированные географические указания и наименования мест происхождения охраняются:
1) от любого прямого или косвенного коммерческого использования зарегистрированного названия для товаров, не покрытых регистрацией, постольку, поскольку эти товары сопоставимы с продуктом, зарегистрированным под данным названием, или постольку, поскольку такое использование позволяет воспользоваться репутацией охраняемого названия;
2) от любого незаконного перенимания, репродуцирования, имитирования или любого напоминающего их использования (даже если указано истинное происхождение товара) либо от использования охраняемого названия в переводе или от такого использлвания, когда охраняемое название сопровождается словами “род”, “вид”, “тип”, “стиль”, “имитация” либо однотипными выражениями;
3) от любого ложного или вводящего в заблуждение указания, относящегося к происхождению товара, географической местности, природным условиям или существенным качественным свойствам товара, которые имеются на товаре или его упаковке, в рекламе, в относящихся к товару документах или на предусмотренных для упаковки контейнерах, которые могут вводить в заблуждение в вопросе географического происхождения товара;
4) от любых действий, которые могут вводить потребителя в заблуждение относительно истинного географического происхождения товара.
Государственная регистрация географического указания, наименования места происхождения или гарантированного традиционного продукта осуществляется на основании заявок, поданных соответственно NN 1 (PDF, DOC), 2 (PDF, DOC), 3 (PDF, DOC), который представляется в Офис интеллектуальной собственности (далее - Офис).
Заявку на регистрацию географического указания, наименования места происхождения или гарантированного традиционного продукта вправе подать только группа, осуществляющая производственную деятельность в отношении товаров, указанных в заявке, и созданный в результате этой деятельности продукт соответствует требованиям статей 8 или 9 Закона.
К группе, подающей заявку на регистрацию географического указания, наименования места происхождения:
1) может приравниваться одно физическое или юридическое лицо, если оно по состоянию на дату подачи заявки является единственным лицом, осуществляющим производственную деятельность в отношении товаров, указанных в заявке;
2) могут присоединяться также другие заинтересованные лица.
Заявитель может подать заявку лично или через представителя.
Заявка подается в уполномоченный государственный орган на армянском языке. Прилагаемые к заявке документы могут подаваться на другом языке. В случае подачи прилагаемых документов на другом языке в течение двух месяцев с даты подачи заявки представляется их перевод на армянский язык.
1. К заявке на географическое указание или наименование места происхождения прилагаются:
1) Предусмотренные Законом технические спецификации, которые должны быть проверены и утверждены компетентным государственным органом;
2) единый документ, содержащий основные элементы технических спецификаций: название, для которого испрашивается регистрация, описание продукта, при необходимости – также специальные требования, применяемые к упаковке или этикированию продукта, краткое описание границ указанной географической зоны, а также описание связи продукта с географической средой или с географическим происхождением согласно пункту 2 частей 1 и 2 статьи 8 настоящего Закона, включая, в случае необходимости, специфические элементы описания продукта или метод его производства, которые подтверждают эту связь.
2. В случае регистрации географического указания или наименования места происхождения для вин единый документ должен содержать:
1) название, для которого исправшивается регистрация;
2) основные элементы технических спецификаций;
3) основные аналитические и органолептические свойства, а в случае географического указания – также оценку органолептических свойств вина;
4) соответствующие особенности изготовления вина – в случае применения специальных винодельческих способов;
5) указание границ соответствующей географической местности;
6) максимальный размер урожая, полученного с каждого гектара;
7) указание сорта или сортов винограда, из которых изготовлено вино;
8) подробности, касающиеся пункта 1 части 6 статьи 8 или, в соответствующеи случае, пункта 1 части 7 статьи 8 настоящего Закона.
3. В случае регистрации географического указания или наименования места происхождения для спиртных напитков единый документ должен содержать:
1) название и категорию спиртного напитка, для которого исправшивается регистрация;
3) соответствующие особенности изготовления спиртного напитка, включая его основные физические, химические и органолептические свойства, а также специфические свойства спиртных напитков, принадлежащих к соответствующей категории;
4) указание границ соответствующей географической местности;
5) описание способа изготовление спиртного напитка, в соответствующих случаях – способа, специфичного и неизменного для данной местности;
6) любые подробности, касающиеся географических природных условий или географического происхождения;
7) любое требование, установленное законодательством данной страны и (или) национальным и (или) региональным законодательством;
8) любое дополнение географического указания и (или) любое специальное требование к этикированию продукта, предусмотренное техническими спецификациями.
4. К заявке на гарантированный традиционный продукт должны прилагаться:
1) предусмотренные частью 3 статьи 11 Закона технические спецификации, которые должны быть проверены и утверждены компетентным государственным органом;
2) наименования органов, имеющих полномочие на осуществление контроля в отношении технических спецификаций, их местонахождение (адреса) и функции;
3) документы, доказывающие специфичный и традиционный характер продукта.
Уполномоченный государственный орган проводит экспертизу полученной заявки, в ходе которой проверяет соответствие заявки положениям статьи 18 Закона и установленным Законом требованиям к охране. Продолжительность экспертизы не должна превышать девятимесячный срок.
Процесс экспертизы включает экспертизу соблюдения условий подачи заявки и экспертизу по существу.
Государственные пошлины (счет N 900005016200, код 20, Центральный банк Республики Армения) взимаются за действия, имеющие юридическое значение, связанные с правовой защитой географического указания, наименования места происхождения или гарантированной традиционной продукции, в соответствии со статьей 18, части 4 Закона «О государственной пошлине», в частности:
30,000 драм при подаче заявления
40,000 драм за проведение экспертизы
Пошлины оплачиваются и предоставляются при подаче заявки.
Пошлина за регистрацию в размере 50 000 драмов РА уплачивается в течение трех месяцев со дня получения решения о предоставлении заявителю права использовать географическое указание и наименование места происхождения товара и права зарегистрировать географическое указание в реестре географических указаний, наименования места происхождения товаров в реестре наименований мест происхождения товаров, гарантированные традиционные продукты в государственном реестре гарантированных традиционных продуктов.
Заявку можно подать в следующих формах: по почте, на бумажном носителе по адресу: Республика Армения, Ереван ул. Мгера Мкртчяна 5/1, лично, на бумажном носителе, по адресу: Республика Армения, Ереван 0010, ул. Мгера Мкртчяна 5/1.
Регистрация географического указания действительна на неопределенный срок, но она прекращается, если из-за изменения или устранения природных или человеческих факторов, характерных для данной географической зоны, становится невозможным производить продукцию, которая будет иметь атрибуты качества и особенности, указанные в реестре.
Министерство сельского хозяйства Республики Армения наделено полномочиями устанавливать общие принципы, этапы и процедуры утверждения технических условий, соблюдения и поддержания технических условий.