Ընդհանրապես գյուտ ասելով հասկանում են որևիցե խնդրի նոր լուծում, որը տեխնիկապես իրագործված է, ավելի ընդհանուր՝ մարդկային գործունեության որևէ բնագավառին վերաբերող նոր տեխնիկական լուծում։
«Արտոնագրերի մասին» օրենքի համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում տրվում են՝ գյուտի արտոնագիր և գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր:
Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու համար ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ՝ Գրասենյակ) կարող է դիմել (ներկայացնել հայտ)՝ հեղինակը, գործատուն կամ նրանց իրավահաջորդը, այսինքն այն անձը, ում պատկանում է արտոնագիր ստանալու իրավունքը (այսուհետ նաև՝ հայտատու)։ Հայտատուն՝ այն ֆիզիկական անձն է, անհատ ձեռնարկատեր կամ կազմակերպություն, որի անունով խնդրարկվում է արտոնագիրը։ Արտոնագիր ստանալու իրավունքը հավաստող որևէ փաստաթուղթ չի պահանջվում։
Նշված անձինք հայտ կարող են ներկայացնել անձամբ, Գրասենյակում գրանցված արտոնագրային հավատարմատարի կամ այլ ներկայացուցչի միջոցով։
Համաձայն գործող օրենսդրության, օտարերկրյա իրավաբանական անձինք և Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս մշտապես բնակվող ֆիզիկական անձինք Գրասենյակի հետ գործավարությունն իրականացնում են Գրասենյակում գրանցված արտոնագրային հավատարմատարների միջոցով, եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով այլ բան նախատեսված չէ։ Նման մոտեցումը կարևորվում է նրանով, որ վերը նշված հայտատուների հայտերով իրականացվող գործավարությունը դառնում է ավելի դյուրին և տնտեսապես ավելի նպատակահարմար։ Մյուս կողմից նման մոտեցումը հիմք է ծառայում, որպեսզի անմիջականորեն հայտ ներկայացնելու և արտոնագիր ստանալու հետ կապված գործերը վարելու հարցում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերում կիրառվի փոխադարձության սկզբունքը, ըստ որի Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնակության վայր ունեցող անձինք և Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձինք ևս տվյալ պայմանագրի կողմ հանդիսացող երկրում ստանան նույնպիսի իրավունքներ։ Նման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայումս ունի ԱՊՀ մի շարք երկրների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի հետ։ Մյուս կողմից պարզ է, որ օրենքը հնարավորություն է տալիս Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց` անմիջականորեն հայտ ներկայացնելու Գրասենյակ, առանց արտոնագրային հավատարմատարի օգնությանը դիմելու, եթե նրանք բավականին փորձ ու հմտություն ունեն արտոնագիր ստանալու հետ կապված գործերն ինքնուրույն վարելու հարցում։
«Արտոնագրերի մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի համաձայն արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու մասին դիմումը ներկայացվում է հայերեն:
Հայտի մյուս փաստաթղթերը ներկայացվում են հայերեն: Այլ լեզվով դրանք ներկայացնելու դեպքում, հայտատուն պարտավոր է Գրասենյակ ներկայացնել դրանց հայերեն թարգմանությունը` հայտը ներկայացնելու օրվանից՝ եռամսյա ժամկետում:
Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու հայտը ներառում է՝
1) դիմում՝ արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու մասին (դիմումի ձևը տես՝ Ձևաթղթեր բաժնում).
2) գյուտի նկարագրությունը.
3) գյուտի հավակնության սահմանումը, որը ներառում է առնվազն մեկ անկախ կետ.
4) գծագրեր և այլ նյութեր, եթե դրանք անհրաժեշտ են գյուտի էությունը հասկանալու համար.
5) գյուտի համառոտ շարադրանքը (ռեֆերատ):
Հայտին կցվում են՝
1) լիազորագիր, եթե այն ներկայացվել է հավատարմատարի կամ ներկայացուցչի միջոցով, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ.
2) հայտի փաստաթղթերի հայերեն թարգմանությունը, եթե դրանք ներկայացվել են այլ լեզվով.
3) սահմանված պետական տուրքի վճարումը հաստատող փաստաթուղթը, իսկ եթե պետական տուրքը վճարվել է նվազեցված դրույքաչափով, նաև նվազեցված դրույքաչափով վճարման հիմքերը հաստատող փաստաթուղթ` պետական տուրքի վճարման օրվա դրությամբ:
Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջներին կարելի է ծանոթանալ այս հղումով՝ «Գյուտի հայտի ձևակերպման, ներկայացման և քննարկման Կարգ»:
Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու մասին դիմումը լրացնելու կարգին կարող եք ծանոթանալ Գյուտի հայտի ձևակերպման, ներկայացման և քննարկման կարգի 50-89-րդ կետերում:
:
Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու հայտ ձևակերպելուն կարող են օգնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակում գրանցված արտոնագրային հավատարմատարները, որոնց ցանկը կարող եք գտնել այստեղ
Արտոնագիր ստանալու գործընթացն սկսվում է՝ անհրաժեշտ փաստաթղթերը լրացնելով և համապատասխան հայտը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակ ներկայացնելով։
Հայտը կարող է ներկայացվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակ անմիջականորեն (առձեռն), փոստային առաքմամբ կամ Գրասենյակի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:
Գրասենյակի հասցեն է՝ Հայաստանի Հանրապետություն, Երևան 0010, Մ. Մկրտչյան 5/1:
Միևնույն գյուտը կարող է լինել գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտի և գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր ստանալու հայտի առարկա:
Երկու պահպանական փաստաթղթերի խնդրարկումը կարող է իրականացվել միևնույն հայտատուի կողմից համապատասխան հայտերը միաժամանակ ներկայացնելու միջոցով:
Եթե հայտատուն ներկայացրել է միևնույն գյուտի համար գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտ և գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր ստանալու հայտ, ապա`
1) գյուտի կարճաժամկետ արտոնագրի գործողությունը համարվում է դադարեցված գյուտի արտոնագիր տալուց հետո.
2) գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր ստանալու հայտը, որով գործավարությունը շարունակվում է գյուտի արտոնագիր տալու մասին որոշման կայացման թվականի դրությամբ, համարվում է հետկանչված այդ թվականից:
Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու հայտի, այդ թվում՝ ազգային փուլ փոխադրված միջազգային հայտի, գրանցման և նախնական փորձաքննության արդյունքներով որոշում կայացնելու համար «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված է պետական տուրք՝
• ֆիզիկական անձանց և մինչև 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար՝ 5000 (հինգ հազար) դրամ.
• 25-ից մինչև 100 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար՝ 10000 (տասը հազար) դրամ.
• 100 և ավել աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար՝ 20000 (քսան հազար) դրամ:
Ներկայացված հայտում առկա՝ հավակնության սահմանման 5-ից ավելի կետերից յուրաքանչյուրի համար՝ լրացուցիչ պետք է վճարվի վերը նշված պետական տուրքերի 25% չափին հավասար պետական տուրք:
Օրինակ՝ եթե հայտը ներկայացվում է ֆիզիկական անձի կողմից և հավակնության սահմանումը պարունակում է 6 կետ (անկախ և կախյալ), ապա գյուտի արտոնագրի հայտ ներկայացնելու համար պետական տուրքը կկազմի՝ 5000 դրամ + 1250 դրամ (5000 դրամի 25%-ը) = 6250 դրամ:
Սահմանված պետական տուրքը պետք է վճարվի պետական բյուջե՝ N 900005016200 բանկային հաշվին:
Արտոնագրային պահպանություն նշանակում է, որ առանց արտոնագրատիրոջ համաձայնության գյուտն առևտրային նպատակներով չի կարող պատրաստվել, օգտագործվել, տարածվել կամ վաճառվել։ Այս արտոնագրային իրավունքները, սովորաբար, պաշտպանվում են դատական կարգով։ Շատ երկրների դատարաններն իրավունք ունեն դադարեցնել արտոնագիրը խախտող գործողությունները։ Եվ հակառակը, դատարանը կարող է արտոնագիրն անվավեր ճանաչել երրորդ կողմի հիմնավորված ապացույցների հիման վրա։
Արտոնագիրը բացառիկ իրավունք է տալիս գյուտի նկատմամբ, որը ցանկացած բնագավառի արտադրանք կամ եղանակ է, կամ առաջարկում է խնդրի նոր տեխնիկական լուծում։ Արտոնագիրը պահպանում է արտոնագրատիրոջ իրավունքը գյուտի նկատմամբ։
Արտոնագրատերն իրավունք ունի թույլատրելու կամ արգելելու երրորդ անձանց արտոնագրված գյուտի օգտագործումը մինչև արտոնագրի պահպանության ժամկետի ավարտը։ Արտոնագրատերը կարող է թույլատրել կամ լիցենզիա տալ այլ անձանց օգտագործելու գյուտը՝ փոխհամաձայնեցված պայմաններով։ Արտոնագրատերը կարող է նաև վաճառել գյուտի նկատմամբ իր իրավունքները մեկ ուրիշի, ով տվյալ դեպքում կդառնա արտոնագրի նոր սեփականատերը (արտոնագրատերը)։ Արտոնագրի ժամկետը լրանալուն պես, պաշտպանությունն ավարտվում է, և գյուտը դառնում է հանրային սեփականություն, այսինքն, սեփականատերն այլևս զրկվում է գյուտի նկատմամբ բացառիկ իրավունքներից, իսկ գյուտը մատչելի է դառնում երրորդ անձանց՝ արդյունաբերական շահագործման համար։
Գյուտի արտոնագիրը գործում է 20 տարի, որը հաշվարկվում է հայտը ներկայացնելու օրվանից: Գյուտի արտոնագրի գործողության ժամկետին վերաբերող առանձնահատկությունները սահմանված են «Արտոնագրերի մասին» օրենքով:
Գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիրը գործում է 10 տարի, որը հաշվարկվում է հայտը ներկայացնելու օրվանից:
Արտոնագիրը գործողության մեջ պահելու համար վճարվում են տարեկան պետական տուրքեր, որոնց չափերն ու վճարման ժամկետները սահմանվում են «Պետական տուրքի մասին» օրենքով:
Տարեկան պետական տուրքերը վճարվում են յուրաքանչյուր հաջորդ տարվա համար մինչև գործողության ընթացիկ տարվա ավարտը: Տարեկան պետական տուրքը կարող է վճարվել նաև նշված ժամկետի ավարտից հետո` վեց ամսվա ընթացքում: Այս դեպքում տարեկան պետական տուրքի չափն ավելանում է 50 տոկոսով:
Տարեկան պետական տուրքերը վճարվում են արտոնագրի գործողության երկրորդ տարվանից:
Եթե գյուտի հայտի ներկայացման թվականից մինչև «Արտոնագրերի մասին» օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 28-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նշված գյուտի առարկաների օգտագործման համար առաջին թույլտվության տրման թվականն անցել է ավելի քան հինգ տարի, ապա համապատասխան գյուտի նկատմամբ բացառիկ իրավունքի գործողության ժամկետը երկարաձգում է Գրասենյակը` արտոնագրատիրոջ դիմումի համաձայն:
Դիմումը համարվում է ներկայացված օրենքով սահմանված՝ 50 000 դրամի չափով պետական տուրքի վճարման դեպքում:
Գյուտի նկատմամբ բացառիկ իրավունքի գործողության ժամկետը երկարաձգվում է գյուտի հայտի ներկայացման թվականից մինչև արտադրանքի օգտագործման համար առաջին թույլտվության տրման թվականն ընկած ժամանակահատվածի չափով` հանած հինգ տարի, բայց ոչ ավելի քան, հինգ տարով:
Լրացուցիչ իրավական պահպանություն խնդրարկելու մասին դիմումը, որին կցվում է Օրենքի 28-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նշված իրավասու մարմնի տված թույլտվությունը, Գրասենյակ է ներկայացվում արտադրանքի օգտագործման համար առաջին թույլտվության տրման օրվանից՝ վեցամսյա ժամկետում, կամ մինչև արտոնագիր տալու թվականից վեց ամիսը լրանալը՝ կախված նրանից, թե նշված ժամկետներից որն է լրանում ավելի ուշ:

Изобретение – в широком смысле, это новое решение какой-либо задачи, которое реализовано технически, в более общем плане - новое техническое решение, относящееся к любой области человеческой деятельности.
Согласно Закону РА “O патентах” в Республике Армения выдаются: патент на изобретение и краткосрочный патент на изобретение.
Автор, работодатель или их правопреемник, т.е. лицо, имеющее право на получение патента (далее - заявитель), может подать заявку на патент на изобретение (краткосрочный патент) в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения (далее - Офис). Заявитель - это физическое, частный предпринимател или организация, на имя которых испрашивается патент на изобретение или полезную модель. Никаких документов, подтверждающих право на получение патента, не требуется. Указанные лица могут подать заявку лично, через зарегистрированного в Офисе патентного поверенного или другого представителя.
Согласно действующему законодательству, иностранные юридические лица и физические лица, постоянно проживающие за пределами Республики Армения, делопроизводство с Офисом осуществляют через зарегистрированных в Офисе патентных поверенных, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Армения. Такой подход важен тем, что упрощается делопроизводство по заявкам таких заявителей и становится экономически более целесообразным.
С другой стороны, такой подход служит основанием, чтобы в вопросах делопроизводства, связанных с непосредственной подачей заявки и получением патента, в международных договорах Республики Армения применялся принцип взаимности, согласно которым лица, постоянно проживающие в Республике Армения и юридические лица Республики Армения также получали те же права в стране, являющейся стороной договора.
В настоящее время Республика Армения имеет такое соглашение с рядом стран СНГ, в том числе с Российской Федерацией и Грузией. С другой стороны, очевидно, что закон позволяет юридическим и физическим лицам Республики Армения подавать заявку непосредственно в Офис без помощи патентного поверенного, если они имеют достаточный опыт и навыки для самостоятельного ведения дел, связанный с получением патента.
В соответствии с частями 1 и 2 статьи 42 Закона РА “О патентах” заявление на получение патента (краткосрочного патента) подается на армянском языке.
Остальные документы заявки должны быть на армянском языке. В случае подачи их на другом языке заявитель обязан предоставить их армянский перевод в Офис в течение трех месяцев с даты подачи заявки.
Заявка на получение патента на изобретение (краткосрочный патент) включает:
1) Заявление на получение патента (бланк заявления см. в разделе Заявочные бланки);
2) описание изобретения;
3) формула изобретения, включающее хотя бы один независимый пункт;
4) чертежи и другие материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
5) реферат изобретения.
К заявке прилагаются:
1) доверенность, если она подана через патентного поверенного или представителя, если иное не предусмотрено законом;
2) перевод на армянский язык документов заявки, если заявка была подана на другом языке;
3) документ, подтверждающий оплату установленной государственной пошлины, а если государственная пошлина уплачивалась со сниженной ставкой, документ на день оплаты государственной пошлины, подтверждающий основания для оплаты со сниженной ставкой.
С требованиями, предъявляемыми к документам, необходимым для подачи заявки на получения патента (краткосрочного патента) на изобретение можно ознакомиться по данной ссылке: “Порядок оформления, подачи и рассмотрения заявки на изобретение”.
С порядком заполнения заявление на получение патента (краткосрочного патента) можно ознакомится в пунктах 50-89 Порядка составления, подачи и рассмотрения заявки на изобретение.
В вопросе оформления заявки на патент на изобретение могут помочь патентные поверенные, зарегистрированные в Офисе интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения, список которых можно найти здесь.
Процесс получения патента начинается с заполнения необходимых документов и подачи соответствующей заявки в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения.
Заявку можно подать в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения напрямую (лично), по почте или через систему электронной подачи заявок на сайте Офиса.
Адрес Офиса: Республика Армения, г. Ереван, 0010, М. Мкртчяна 5/1 .
Одно и то же изобретение может быть предметом заявки на патент на изобретение и заявки на краткосрочный патент на изобретение.
Один и тот же заявитель может запросить два охранных документа, подав соответствующие заявки одновременно.
Если заявитель на одно и то же изобретение подал заявку на патент на изобретение и заявку на краткосрочный патент на изобретение, то:
1) действие краткосрочного патента на изобретение считается прекращенным после выдачи патента на изобретение;
2) заявка на выдачу краткосрочного патента на изобретение, делопроизводство по которой продолжается на дату принятия решения о выдаче патента на изобретение, считается отозванной с этой даты.
За подачу заявки на получение патента на изобретение (краткосрочный патент), в том числе для перевода на национальную фазу международной заявки Законом РА «О государственной пошлине» предусмотрена государственная пошлина:
• Для физических лиц и юридических лиц, имеющих до 25 сотрудников - 5000 (пять тысяч) драм.
• Для юридических лиц с числом сотрудников от 25 до 100 - 10 000 (десять тысяч) драм.
• Для юридических лиц с числом сотрудников более 100 - 20 000 (двадцать тысяч) драм.
За каждый пункт формулы изобретения более 5 пунктов должна быть уплачена дополнительная государственная пошлина в размере 25% от указанной выше государственной пошлины.
Например, если заявка подана физическим лицом и формула изобретения имеет6 пунктов (независимые и зависимые), то государственная пошлина за подачу заявки на патент на изобретение составит 5000 драм + 1250 драм (25% от 5000 драм) = 6250 драм.
Установленная государственная пошлина должна быть уплачена в государственный бюджет, на банковский счет N 900005016200.
Патентная защита означает, что без согласия патентообладателя изобретение в коммерческих целях не может быть изготовлено, использовано, распространено или продано. Эти патентные права обычно защищаются в судебном порядке. Во многих системах суды имеют право пресекать действия, нарушающие патентные права. И наоборот, суд может признать патент недействительным на основании убедительных доказательств третьей стороны.
Патент дает исключительное право на изобретение, которое является продуктом в любой области или способом выполнения чего-либо, или предлагает новое техническое решение проблемы. Патент защищает право патентообладателя на изобретение.
Патентообладатель имеет право разрешить или запретить использование запатентованного изобретения третьими лицами до истечения срока действия патента. Патентообладатель может разрешить или выдать лицензию на использование изобретения другими лицами на взаимосогласованных условиях. Патентообладатель может также продать свои права на изобретение другому лицу, которое в этом случае станет новым владельцем патента (патентообладателем). По истечении срока действия патента защита истекает, и изобретение становится общественным достоянием, то есть владелец лишается исключительных прав на изобретение, и изобретение становится доступным третьим лицам для промышленного использования.
Срок действия патента на изобретение - 20 лет, который исчисляется с даты подачи заявки. Особенности, относящиеся к сроку действия патента на изобретение, определены Законом РА «О патентах».
Краткосрочный патент на изобретение действует в течение 10 лет, который исчисляется с даты подачи заявки.
За поддержание патента в силе уплачиваются годовые государственные пошлины, размер и сроки уплаты которых определяются Законом РА “О государственной пошлине”.
Годовые государственные пошлины уплачиваются за каждый последующий год до конца текущего года. Годовая государственная пошлина также может быть уплачена в течение шести месяцев после истечения указанного срока. В этом случае размер годовой государственной пошлины увеличивается на 50%.
Годовые государственные пошлины уплачиваются со второго года действия патента.
Если между датой подачи заявки на изобретение и датой выдачи первого разрешения на использование предмета изобретения, указанного в статье 28 (3) Закона РА “О патентах” (далее - Закон), прошло более пяти лет, Офис по заявлению патентообладателя продлевает срок действия исключительного права на соответствующее изобретение. сок действия исключительного права на изобретение продлевается. Ведомство по заявлению патентообладателя.
Заявление считается поданным в случае уплаты установленной законом государственной пошлины в размере 50 000 драм.
Срок действия исключительного права на изобретение продлевается с даты подачи заявки на изобретение до даты первого разрешения на использование продукта минус пять лет, но не более пяти лет.
Заявление об испрашивании дополнительной правовой охраны, сопровождаемое разрешением, выданным компетентным органом, указанным в статье 28 (3) Закона, должно быть подано в Офис в течение шести месяцев с даты первого разрешения на использование продукта или шести месяцев с даты выдачи патента, в зависимости какой из указанных сроков истекает позже.