1. Հայաստանի Հանրապետությունում տրվող պահպանական փաստաթղթերը
Հայաստանի Հանրապետությունում տրվում են երկու տեսակի արտոնագրեր՝ գյուտի արտոնագիր և գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր:
2. Հայտը և կից փաստաթղթերը
Գյուտի հայտը պետք է վերաբերի մեկ գյուտի կամ միասնական գյուտարարական մտահղացում կազմող գյուտերի խմբի (գյուտի միասնության պահանջ)։
Արտոնագիր ստանալու համար անհրաժեշտ է Մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ՝ Գրասենյակ) ներկայացնել գյուտի արտոնագիր ստանալու կամ գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր ստանալու հայտ, որը ներառում է՝
1) դիմում` արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու մասին.
2) գյուտի նկարագրությունը.
3) գյուտի հավակնության սահմանումը, որը ներառում է առնվազն մեկ անկախ կետ.
4) գծագրեր և այլ նյութեր, եթե դրանք անհրաժեշտ են գյուտի էությունը հասկանալու համար.
5) գյուտի համառոտ շարադրանքը (ռեֆերատ):
Հայտին կցվում են`
1) լիազորագիր, եթե այն ներկայացվել է արտոնագրային հավատարմատարի կամ ներկայացուցչի միջոցով, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ.
2) հայտի փաստաթղթերի հայերեն թարգմանությունը, եթե «Արտոնագրերի մասին» օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, հայտը ներկայացվել է այլ լեզվով.
3) «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարումը հաստատող փաստաթուղթը, իսկ եթե պետական տուրքը վճարվել է նվազեցված դրույքաչափով, նաև նվազեցված դրույքաչափով վճարման հիմքերը հաստատող փաստաթուղթ` պետական տուրքի վճարման օրվա դրությամբ:
3. Երկու պահպանական փաստաթղթերի խնդրարկումը
Միևնույն գյուտը կարող է լինել գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտի և գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր ստանալու հայտի առարկա: Երկու պահպանական փաստաթղթերի խնդրարկումը կարող է իրականացվել միևնույն հայտատուի կողմից համապատասխան հայտերը միաժամանակ ներկայացնելու միջոցով (յուրաքանչյուր հայտի համար առանձին վճարելով հայտ ներկայացնելու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքը):
4. Հայտի լեզուն
Արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու մասին դիմումը ներկայացվում է հայերեն:
Հայտի մյուս փաստաթղթերը ներկայացվում են հայերեն: Այլ լեզվով դրանք ներկայացնելու դեպքում, հայտատուն պարտավոր է Գրասենյակ ներկայացնել դրանց հայերեն թարգմանությունը` հայտը ներկայացնելու օրվանից՝ եռամսյա ժամկետում:
5. Հայտի ներկայացման ձևերը
Հայտը Գրասենյակ ներկայացվում է գրավոր, առձեռն կամ փոստային առաքմամբ, կամ Գրասենյակի պաշտոնական ինտերնետային կայքում գործող՝ հայտերի էլեկտրոնային ընդունման համակարգի միջոցով:
6. Հայտի փորձաքննությունը
Գրասենյակը ստուգում է հայտի և դրա առարկա հանդիսացող գյուտի համապատասխանությունը «Արտոնագրերի մասին» օրենքով սահմանված պահանջներին: Այդ նպատակով Գրասենյակն անցկացնում է հայտի ձևական (սահմանվում է հայտի ներկայացման թվականը) և նախնական փորձաքննություն, իսկ գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտով՝ նաև գյուտի ըստ էության փորձաքննություն (հայտատուի կամ ցանկացած երրորդ անձի ներկայացրած գրավոր դիմումի հիման վրա):
Գրասենյակը հայտի ներկայացման թվականը սահմանում է հայտի ստացման թվականով և հայտին տալիս է գրանցման հերթական համար, եթե այն պարունակում է առնվազն`
1) հիշատակում (դիմում) այն մասին, որ հայտով խնդրարկվում է գյուտի արտոնագիր կամ գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր,
2) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հայտատուին կամ հաղորդակցվել նրա հետ,
3) տարր, որն արտաքնապես հիշեցնում է գյուտի նկարագրություն:
Միջազգային հայտի ներկայացման թվականը սահմանվում է ԱՀՊ-ին համապատասխան:
7. Հայտի նախնական փորձաքննությունը
Հայտի ներկայացման թվականը սահմանելուց հետո Գրասենյակը եռամսյա ժամկետում անցկացնում է հայտի նախնական փորձաքննություն:
Եթե նախնական փորձաքննության ընթացքում պարզվում է, որ հայտում կամ լրացուցիչ նյութերում առկա են բացակայող մասեր կամ փաստաթղթեր, ապա Գրասենյակը հայտատուին ուղարկում է հարցում` ուղղված կամ բացակայող մասերը կամ փաստաթղթերը հարցումն ուղարկելու օրվանից՝ եռամսյա ժամկետում, ներկայացնելու առաջարկությամբ: Այս դեպքում նախնական փորձաքննության համար սահմանված ժամկետի ընթացքը կասեցվում է մինչև հարցման պատասխանի ստացումը, բայց ոչ ավելի, քան հարցման պատասխանի ներկայացման ժամկետի ավարտը:
8. Գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտի հրապարակումը
Նախնական փորձաքննության արդյունքներով գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտի հրապարակման մասին որոշման կայացման դեպքում Գրասենյակը հրապարակում է հայտը` այն ներկայացնելու թվականից, իսկ խնդրարկված առաջնության դեպքում` առաջնության թվականից հաշված՝ 18 ամիս լրանալուց հետո:
Միջազգային հայտերի մասին տեղեկությունները հրապարակվում են ազգային փուլ փոխադրման օրվանից վեց ամիս լրանալուց հետո:
Հայտատուի դիմումի համաձայն՝ օրենքով սահմանված (10000 դրամ) պետական տուրքի վճարման պայմանով, հայտը կարող է հրապարակվել մինչև նշված տասնութամսյա ժամկետը լրանալը, բայց ոչ շուտ, քան մինչև հայտը ներկայացնելու թվականից երեք ամիս լրանալը:
9. Երրորդ անձանց առարկությունները
Հայտի հրապարակման օրվանից հետո, բայց ոչ ուշ, քան մինչև հայտարկված գյուտի ըստ էության փորձաքննության արդյունքներով Գրասենյակի կողմից որևէ որոշման կայացումը, ցանկացած երրորդ անձ կարող է Գրասենյակ առարկություն ներկայացնել տվյալ հայտով գյուտի արտոնագիր տալու դեմ` «Արտոնագրերի մասին» օրենքի 65-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-3-րդ կետերում նշված հիմքերով:
Ստացված առարկության մասին Գրասենյակը ծանուցում է հայտատուին` դրա վերաբերյալ իր նկատառումները ծանուցագիրն ուղարկելու օրվանից՝ երկամսյա ժամկետում, ներկայացնելու առաջարկությամբ:
Ստացված առարկությունը և հայտատուի ներկայացված նկատառումները Գրասենյակը հրապարակում է դրանց ստացման օրվանից հետո` մեկամսյա ժամկետում:
Ստացված առարկություններն ու հայտատուի նկատառումները հաշվի են առնվում տվյալ հայտով անցկացվող գյուտի ըստ էության փորձաքննության ընթացքում:
10. Գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու վերաբերյալ Գրասենյակի որոշումը
Գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր ստանալու հայտի դեպքում, եթե Գրասենյակը համարում է, որ հայտի փաստաթղթերն ու լրացուցիչ նյութերն իրենց բովանդակությամբ և ձևով համապատասխանում են սահմանված պահանջներին, և գյուտի առարկան արտոնագրաունակ է «Արտոնագրերի մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի իմաստով, ապա Գրասենյակը` հաշվի առնելով իր տրամադրության տակ գտնվող հանրամատչելի դարձած տեխնիկայի համապատասխան բնագավառի լուծումները, ստուգում է գյուտի համապատասխանությունը կարճաժամկետ արտոնագրով պահպանվող գյուտի արտոնագրաունակության պայմաններին, որի արդյունքներով որոշում է կայացնում գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու կամ գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալը մերժելու մասին:
11. Գյուտի ըստ էության փորձաքննությունը
Հայտի հրապարակումից հետո հայտատուի կամ ցանկացած երրորդ անձի ներկայացրած գրավոր դիմումի հիման վրա, որը կարող է Գրասենյակ ներկայացվել հայտի ներկայացման թվականից կամ միջազգային հայտի ազգային փուլ փոխադրման թվականից հետո՝ հինգ տարվա ընթացքում, գյուտի արտոնագիր ստանալու հայտով անցկացվում է գյուտի ըստ էության փորձաքննություն:
Գյուտի ըստ էության փորձաքննության անցկացման շրջանակներում մասնավորապես ստուգվում է գյուտի համապատասխանությունը «Արտոնագրերի մասին» օենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված գյուտի արտոնագրաունակության պայմաններին:
Գյուտի ըստ էության փորձաքննության արդյունքներով Գրասենյակը կայացնում է որոշում գյուտի արտոնագիր տալու կամ արտոնագիր տալը մերժելու մասին:
12. Արտոնագիր տալու համար պետական տուրքի վճարման պայմանները
Գյուտի արտոնագիր կամ գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու մասին կայացված որոշումը Գրասենյակն ուղարկում է հայտատուին՝ այն ուղարկելու օրվանից՝ եռամսյա ժամկետում, արտոնագիր տալու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման առաջարկությամբ: Նշված պետական տուրքը կարող է վճարվել նաև սահմանված ժամկետի ավարտից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, որի դեպքում տուրքի չափն ավելանում է 50 տոկոսով:
13. Արտոնագիր տալը և դրա մասին տեղեկությունների հրապարակումը
Արտոնագիր տալու մասին որոշման հիման վրա արտոնագիր տալու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման դեպքում Գրասենյակը գյուտը գրանցում է համապատասխան պետական գրանցամատյանում և տալիս է արտոնագիր: Եթե արտոնագիրը խնդրարկվում է մի քանի անձանց անունով, ապա նրանց բոլորին տրվում է մեկ արտոնագիր:
Գյուտը գրանցամատյանում գրանցելու հետ միաժամանակ Գրասենյակն իր պաշտոնական տեղեկագրում տեղեկություններ է հրապարակում արտոնագիր տալու մասին:
Գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու մասին տեղեկությունների հրապարակումը պաշտոնական տեղեկագրում և գյուտի գրանցումը գրանցամատյանում իրականացվում է ոչ շուտ, քան հայտը ներկայացնելու թվականից, ինչպես նաև` միջազգային հայտի ազգային փուլ փոխադրման օրվանից երեք ամիս լրանալուց հետո:
Արտոնագիր տալու մասին տեղեկությունների հրապարակման հետ միաժամանակ Գրասենյակը հրապարակում է արտոնագրին կից գյուտի լրիվ նկարագրությունը (գյուտի նկարագրությունը, հավակնության սահմանումը, համապատասխան դեպքերում` գծագրերը և այլ նյութեր):

Порядок получения патента
В Республике Армения выдаются два типа патентов: патент на изобретение и краткосрочный патент на изобретение.
2. Заявление и прилагаемые документы
Заявка на изобретение должна относиться к одному изобретению или группе изобретений, образующих единую изобретательскую идею (требование единства изобретения).
Для получения патента необходимо подать в Офис интеллектуальной собственности (далее – Офис) заявку на получение патента на изобретение или краткосрочного патента на изобретение, которая включает в себя:
1) заявление на получение патента (краткосрочного патента);
2) описание изобретения;
3) формулы изобретения, включающее не менее одного независимого пункта;
4) чертежи и другие материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
5) краткое описание изобретения (реферат).
К заявлению прилагаются:
1) доверенность, если она подана через патентного поверенного или представителя, если иное не установлено законом;
2) перевод документов заявки на армянский язык, если в соответствии с частью 2 статьи 42 закона «О патентах» заявка подана на другом языке;
3) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины, установленной законом "О государственной пошлине", а в случае уплаты государственной пошлины по пониженной ставке - также документ, подтверждающий основания уплаты по сниженной ставке, на дату уплаты государственной пошлины.
3. Запрос двух охранных документов
Одно и то же изобретение может быть предметом заявки на выдачу патента на изобретение и заявки на выдачу краткосрочного патента на изобретение. Один и тот же заявитель может запросить два охранных документа, подав соответствующие заявки одновременно (с оплатой установленной государственной пошлины за каждую заявку отдельно).
4. Язык заявки
Заявление на получение лицензии (краткосрочной лицензии) подается на армянском языке.
Остальные документы заявки подаются на армянском языке. В случае подачи их на другом языке заявитель обязан представить в Офис их перевод на армянский язык в течение трех месяцев с даты подачи заявки.
5. Формы подачи заявок
Заявка подается в Офис в письменной форме, лично или почтовым отправлением, либо через систему электронного приема заявок, действующую на официальном сайте Офиса.
6. Экспертиза заявки
Офис проверяет соответствие заявки и изобретения, являющегося ее предметом, требованиям, установленным законом «О патентах». С этой целью Офис проводит формальную экспертизу заявки (устанавливается дата подачи заявки) и предварительную экспертизу, а в случае заявки на выдачу патента на изобретение - экспертизу по существу изобретения (на основании письменного заявления заявителя или третьего лица).
Офис устанавливает дату подачи заявки по дате поступления заявки и присваивает заявке очередной регистрационный номер, если она содержит как минимум:
1) указание (заявление), что в заявке испрашивается патент на изобретение или краткосрочный патент на изобретение,
2) информацию, позволяющую персонализировать заявителя или связаться с ним,
3) элемент, внешне напоминающий описание изобретения.
Дата подачи международной заявки определяется в соответствии с Договором о патентной кооперации (PCT).
7. Предварительная экспертиза заявки
После установления даты подачи заявки Oфис проводит предварительную экспертизу заявrb в течение трех месяцев.
Если в ходе предварительной экспертизы обнаружено отсутствие в заявке или дополнительных материалах недостающих частей или документов, Управление направляет заявителю запрос с рекомендацией исправить или представить недостающие части или документы в течение трех месяцев со дня направления. запроса. В этом случае течение срока, установленного для проведения предварительной экспертизы, приостанавливается до момента получения ответа на запрос, но не позднее срока подачи ответа на запрос.
8. Публикация заявки на патент на изобретение
В случае принятия решения о публикации заявки на патент на изобретение по результатам предварительной экспертизы Офис публикует заявку по истечении 18 месяцев - с даты ее подачи, а в случае испрашивания приоритета - с даты испрашиваемого приоритета.
Информация о международных заявках публикуется через шесть месяцев после даты перевода на национальную фазу.
По заявлению заявителя, при условии уплаты установленной законом государственной пошлины (10 000 драмов), заявка может быть опубликована до истечения указанных восемнадцати месяцев, но не ранее, чем до истечения трех месяцев с даты подачи заявки.
9. Возражения третьих лиц
После даты публикации заявки, но не позднее, чем до принятия Офисом решения по результатам экспертизы по существу заявленного изобретения, любое третье лицо может подать в Офис возражение против выдачи патента на изобретение по данной заявке по основаниям, указанным в пунктах 1-3 1-ой части статьи 65 закона «О патентах».
Ведомство уведомляет заявителя о полученном возражении с рекомендацией представить свои комментарии по нему в течение двух месяцев со дня направления уведомления.
Ведомство публикует поступившее возражение и комментарии заявителя в течение одного месяца со дня их получения.
Поступившие возражения и комментарии заявителя учитываются при проведении экспертизы по существу изобретения по данной заявке.
10. Решение Офиса о выдаче краткосрочного патента на изобретение
В случае подачи заявки на выдачу краткосрочного патента на изобретение, если Офис сочтет, что документы заявки и дополнительные материалы по своему содержанию и форме соответствуют установленным требованиям, а объект изобретения патентоспособен по смыслу статьи 13 Закона «О патентах», то Офис с учетом находящихся в его распоряжении решениями в соответствующей области техники, доведенными до всеобщего сведения, проверяет соответствие изобретения условиям патентоспособности изобретения, охраняемого краткосрочным патентом, по результатам которого принимается решение о выдаче краткосрочного патента на изобретение или об отказе в выдаче краткосрочного патента на изобретение.
11. Экспертиза по существу изобретения
После публикации заявки, на основании письменного заявления, поданного заявителем или любым третьим лицом, которое может быть подано в Офис в течение пяти лет с даты подачи заявки или даты перехода международной заявки на национальную фазу, по заявке на получение патента проводится экспертиза по существу изобретения.
В рамках экспертизы по существу изобретения. В частности, проверяется соответствие изобретения условиям патентоспособности изобретения, определенных в части 2 статьи 12 Закона «О патентах».
По результатам экспертизы по существу изобретения Офис принимает решение о выдаче патента на изобретение или об отказе в выдаче патента.
12. Условия уплаты государственной пошлины за выдачу патента
Решение о выдаче патента на изобретение или краткосрочного патента на изобретение Офис направляет заявителю, с рекомендацией уплаты в течение трех месяцев со дня его направления государственной пошлины за выдачу патента. Указанная государственная пошлина может быть уплачена и после окончания указанного срока, в течение шести месяцев, в этом случае размер пошлины увеличивается на 50 процентов.
13. Выдача патента и публикация информации об этом
На основании решения о выдаче патента после уплаты установленной законом государственной пошлины за выдачу патента Офис регистрирует изобретение в соответствующем государственном реестре и выдает патент. Если патент испрашивается на имя нескольких лиц, им всем выдается один патент.
Одновременно с регистрацией изобретения в реестре Офис публикует информацию о выдаче патента в своем официальном бюллетене.
Публикация сведений о выдаче краткосрочного патента на изобретение в официальном бюллетене и регистрация изобретения в реестре осуществляются не ранее трех месяцев - с даты подачи заявки, или с даты перевода международной заявки на национальную фазу.
Одновременно с публикацией сведений о выдаче патента Офис публикует полное описание изобретения, прилагаемое к патенту (описание изобретения, формулу изобретения, чертежи и другие материалы, если они имеются).