Արդյունաբերական դիզայնը որևէ իրի արտաքին տեսքի զարդանախշային կամ գեղագիտական լուծումն է։ Դիզայնը կարող է ծավալային լինել, ինչպես, ասենք, իրի ձևը կամ մակերևույթը, կամ երկչափ հատկանիշներ ունենալ, ինչպես, օրինակ՝ նախշեր, գծեր կամ գույներ։ Արդյունաբերական դիզայններ են արդյունաբերական և տնայնագործական բազմազան արտադրանքները՝ տեխնիկական և բժշկական սարքավորումներից մինչև ժամացույցները, զարդերը և այլ թանկարժեք իրերը, տնային օգտագործման առարկաներից և էլեկտրական սարքավորումներից մինչև ավտոմեքենաներն ու ճարտարապետական կառույցները։
Արդյունաբերական դիզայնն իրը գրավիչ և հետաքրքիր են դարձնում, արդյունքում բարձրանում է ապրանքի առևտրային արժեքը և շուկայում դրա իրացման հավանականությունը։ Երբ արդյունաբերական դիզայնը պահպանվում է, արտոնագրատերը՝ ֆիզիկական անձը, անհատ ձեռնարկատերը կամ կազմակերպությունը, ով արտոնագրել է դիզայնը, բացառիկ իրավունք է ձեռք բերում արգելելու երրորդ անձանց դիզայնի անօրինական վերարտադրումը կամ նմանակումը։ Դա նպաստում է կատարած ներդրման դիմաց արդարացի վարձատրություն ստանալուն։ Պահպանության արդյունավետ համակարգն օգտակար է նաև սպառողների և հանրության լայն շրջանակների համար, քանի որ ապահովում է բարեխիղճ մրցակցություն և արդար առևտուր, ինչպես նաև նպաստում է ստեղծագործական գործունեության զարգացմանն ու գրավում սպառողի ուշադրությունը գեղագիտական ապրանքների նկատմամբ։ Արդյունաբերական դիզայնների պահպանությունը նպաստում է տնտեսության զարգացմանը՝ խրախուսելով ստեղծագործական գործունեությունը արդյունաբերական և տնայնագործական արտադրության ճյուղերում, ինչպես նաև ավանդական արվեստի և արհեստների բնագավառներում։ Դրանք էլ, իրենց հերթին, նպաստում են առևտրային գործունեության ընդլայնմանն ու ազգային արտադրատեսակների արտահանմանը։
Հայտը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ՝ Գրասենյակ) ներկայացնում է հեղինակը, գործատուն կամ նրանց իրավահաջորդը, այսինքն այն անձը, ում պատկանում է արտոնագիր ստանալու իրավունքը, և որի անունով խնդրարկվում է արտոնագիրը (այսուհետ նաև՝ հայտատու)։
Նշված անձինք հայտ կարող են ներկայացնել անձամբ կամ լիազոր մարմնում գրանցված արտոնագրային հավատարմատարի միջոցով։
Համաձայն գործող օրենսդրության, օտարերկրյա իրավաբանական անձինք և Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս մշտապես բնակվող ֆիզիկական անձինք Գրասենյակի հետ գործավարությունն իրականացնում են Գրասենյակում գրանցված արտոնագրային հավատարմատարների միջոցով, եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով այլ բան նախատեսված չէ։ Նման մոտեցումը կարևորվում է նրանով, որ վերը նշված հայտատուների հայտերով իրականացվող գործավարությունը դառնում է ավելի դյուրին և տնտեսապես ավելի նպատակահարմար։ Մյուս կողմից նման մոտեցումը հիմք է ծառայում, որպեսզի անմիջականորեն հայտ ներկայացնելու և արտոնագիր ստանալու հետ կապված գործերը վարելու հարցում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերում կիրառվի փոխադարձության սկզբունքը, ըստ որի Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնակության վայր ունեցող անձինք և Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձինք ևս տվյալ պայմանագրի կողմ հանդիսացող երկրում ստանան նույնպիսի իրավունքներ։ Նման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայումս ունի ԱՊՀ մի շարք երկրների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի հետ։ Մյուս կողմից պարզ է, որ օրենքը հնարավորություն է տալիս Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց` անմիջականորեն հայտ ներկայացնելու Գրասենյակ, առանց արտոնագրային հավատարմատարի օգնությանը դիմելու, եթե ինքը բավականին փորձ ու հմտություն ունի արտոնագիր ստանալու հետ կապված գործերն ինքնուրույն վարելու հարցում։
«Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-3-րդ մասերի համաձայն արտոնագիր ստանալու մասին դիմումը ներկայացվում է հայերեն:
Հայտի մյուս փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել նաև այլ լեզվով։ Այս դեպքում հայտատուն պարտավոր է Գրասենյակ ներկայացնել դրանց հայերեն թարգմանությունը՝ հայտը ներկայացնելու օրվանից հետո` եռամսյա ժամկետում:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է վերաբերել մեկ կամ մի քանի արդյունաբերական դիզայնի, պայմանով, որ դրանք վերաբերում են ԱԴՄԴ մեկ դասին, բացառությամբ զարդանախշերի։
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը ներառում է՝
1) դիմում՝ արտոնագիր ստանալու մասին (դիմումի ձևը տես՝ Ձևաթղթեր բաժնում).
2) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հայտատուին.
3) հայտում ներառված իրի կամ մի քանի իրերի արտաքին տեսքն ամբողջությամբ բացահայտող և վերարտադրման հնարավորություն ունեցող լուսանկարը (լուսանկարները) կամ գրաֆիկական պատկերը (պատկերները).
4) արտադրանքի նշումը, որում արդյունաբերական դիզայնը կարող է մարմնավորվել կամ օգտագործվել:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է ներառել՝
1) տեղեկություններ, որոնք թույլ են տալիս անհատականացնել հեղինակին (հեղինակներին)։ Հայտում նշվելուց հեղինակի հրաժարվելու դեպքում՝ հայտատուի հայտարարությունն այն մասին, որ հեղինակը հրաժարվել է որպես այդպիսին հայտում նշված լինելուց.
2) տեղեկություններ, որոնք անհատականացնում են արտոնագրային հավատարմատարին կամ հայտատուի այլ ներկայացուցչին (ներկայացուցչի առկայության դեպքում).
3) տեղեկություններ՝ խնդրարկվող առաջնության մասին (համապատասխան դեպքում).
4) ԱԴՄԴ ցուցիչը՝ Լոկառնոյի համաձայնագրին համապատասխան.
5) խնդրանք՝ արդյունաբերական դիզայնի հայտի հրապարակումը հետաձգելու մասին «Արդյունաբերական դիզայնի մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն:
Արդյունաբերական դիզայնի հայտին կցվում են՝
1) լիազորագիրը՝ հայտը արտոնագրային հավատարմատարի կամ այլ ներկայացուցչի միջոցով ներկայացնելու դեպքում.
2) արդյունաբերական դիզայնի նկարագրությունը՝ հայտատուի ցանկությամբ.
3) արդյունաբերական դիզայնի առաջնությունը հաստատող փաստաթուղթը՝ առաջնություն խնդրարկելու դեպքում.
4) օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը, համապատասխան դեպքում նաև նվազեցված դրույքաչափով վճարման հիմքերը` համաձայն «Պետական տուրքի մասին» օրենքի 28-րդ հոդվածի։
Արդյունաբերական դիզայնի հայտ ձևակերպելուն կարող են օգնել Գրասենյակում գրանցված արտոնագրային հավատարմատարները, որոնց ցանկը կարող եք գտնել այստեղ
Արտոնագիր ստանալու գործընթացն սկսվում է՝ անհրաժեշտ փաստաթղթերը լրացնելով և համապատասխան հայտը Գրասենյակ ներկայացնելով։
Արդյունաբերական դիզայնի հայտը կարող է ներկայացվել Գրասենյակ անմիջականորեն (առձեռն), փոստային առաքմամբ կամ Գրասենյակի կայքի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:
Գրասենյակի հասցեն է՝ Հայաստանի Հանրապետություն, Երևան 0010, Մ. Մկրտչյան 5/1:
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր տալու հայտը գրանցելու, հայտի նախնական փորձաքննություն անցկացնելու և դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված է պետական տուրք՝
• ֆիզիկական անձանց և մինչև 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար՝ 5000 (հինգ հազար) դրամ.
• 25-ից մինչև 100 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար՝ 10000 (տասը հազար) դրամ.
• 100 և ավել աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար՝ 20000 (քսան հազար) դրամ:
Ներկայացված հայտում ներառված մեկից ավելի յուրաքանչյուր արդյունաբերական դիզայնի համար՝ լրացուցիչ 8000 (ութ հազար) դրամ (գործում է զեղչերի համակարգ):
Վերը նշված պետական տուրքի հետ միաժամանակ վճարվում է՝
• արդյունաբերական դիզայնի հայտի ըստ էության փորձաքննության անցկացման և դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար սահմանված պետական տուրքը՝ 30000 (երեսուն հազար) դրամ (նշված պետական տուրքը չի զեղչվում), իսկ
• հայտում ներառված մեկից ավելի յուրաքանչյուր արդյունաբերական դիզայնի համար սահմանված պետական տուրքը՝ լրացուցիչ 20000 (քսան հազար) դրամ (նշված պետական տուրքը չի զեղչվում):
Օրինակ՝ եթե հայտը ներկայացվում է ֆիզիկական անձի կողմից և հայտում ներառված է 3 արդյունաբերական դիզայն, ապա հայտը գրանցելու համար սահմանված պետական տուրքը կկազմի՝ 5000 դրամ + 1250 դրամ + 1250 դրամ = 7500 դրամ:
Իսկ ըստ էության փորձաքննության անցկացման համար սահմանված պետական տուրքը կկազմի՝ 30000 դրամ + 20000 դրամ + 20000 դրամ = 70000 դրամ:
Սահմանված պետական տուրքը պետք է վճարվի պետական բյուջե՝ № 900005016200 բանկային հաշվին:
Արտոնագրի պահպանություն նշանակում է, որ առանց արտոնագրատիրոջ համաձայնության արդյունաբերական դիզայնն առևտրային նպատակներով չի կարող պատրաստվել, օգտագործվել, տարածվել կամ վաճառվել։ Այդ իրավունքները, սովորաբար, պաշտպանվում են դատական կարգով։ Շատ համակարգերում դատարաններն իրավունք ունեն դադարեցնել արտոնագիրը խախտող գործողությունները։ Եվ հակառակը, դատարանը կարող է արտոնագիրն անվավեր ճանաչել երրորդ կողմի հիմնավորված ապացույցների հիման վրա։ Արտոնագիրը բացառիկ իրավունք է տալիս արդյունաբերական դիզայնի նկատմամբ, այն պահպանում է արտոնագրատիրոջ իրավունքն արդյունաբերական դիզայնի նկատմամբ։
Արդյունաբերական դիզայնի պահպանության` արտոնագրի գործողության ժամկետը հինգ տարի է` հայտի ներկայացման թվականից հաշված:
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել մեկ կամ մի քանի անգամ, յուրաքանչյուր անգամ հինգ տարի ժամկետով` ընդհանուր առմամբ մինչև հայտի ներկայացման թվականից քսանհինգ տարին լրանալը։
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման համար վճարվում են պետական տուրքեր, որոնց չափերն ու վճարման ժամկետները սահմանվում են «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով :
Համալիր (բարդ) իրի արտոնագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ինչպես ամբողջությամբ,
այնպես էլ մասնակիորեն՝ միայն դրանց որոշ բաղադրիչների նկատմամբ:
Մեկից ավելի արդյունաբերական դիզայնների արտոնագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել նաև դրանց մի մասի համար:
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման դիմումը Գրասենյակ ներկայացվում է արտոնագրի գործողության ընթացիկ հնգամյա ժամկետի վերջին տարվա ընթացքում:
Արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել նաև սահմանված
ժամկետի ավարտից հետո` վեց ամսվա ընթացքում, ներկայացված դիմումի հիման վրա՝ լրացուցիչ (սահմանված պետական տուրքի 50%-ի չափով) պետական տուրքի վճարման դեպքում:
Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծված արդյունաբերական դիզայնը կարող է արտոնագրվել օտարերկրյա պետություններում՝ հայտ ներկայացնելով անմիջականորեն այն երկրի գերատեսչություն, որտեղ խնդրարկվում է արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր, կամ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան՝ Հաագայի համաձայնագրի կամ Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիային կից արձանագրության համաձայն:
Օտարերկրյա պետություններում արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրման վերաբերյալ մանրամասներին ծանոթանալու համար կարող եք դիմել Գրասենյակի գյուտերի և արդյունաբերական դիզայնների փորձաքննության բաժին

Промышленный дизайн - это декоративное или эстетическое решение внешнего вида предмета. Дизайн может быть объемным, например формой или поверхностью предмета, или иметь двухмерные элементы, такие как узоры, линии или цвета. Промышленные дизйны - это разнообразные промышленные и самодельные изделия, от технического и медицинского оборудования до часов, ювелирных изделий и других ценностей, от предметов домашнего обихода и электрооборудования до автомобилей и архитектурных сооружений.
Промышленный дизайн делает товар привлекательным и интересным, в результате чего товар имеет коммерческую ценность и вероятность его продажи на рынке увеличивается. Когда промышленный дизайн сохраняется, патентообладатель - физическое лицо, индивидуальный предприниматель или организация, запатентовавшая дизайн, - имеет исключительное право запретить незаконное воспроизведение или имитацию образца третьей стороны. Это способствует получить справедливое вознаграждение за вложения. Эффективная система охраны также выгодна для потребителей и широкой общественности, поскольку она обеспечивает честную конкуренцию и добросовестную торговлю, а также способствует развитию творческой активности и привлекает внимание потребителей к эстетичным товарам. Охрана промышленных дизайнов способствует развитию экономики, поощряя творческую деятельность в области промышленного и домашнего производства, а также в области традиционных искусств и ремесел. Это, в свою очередь, способствует расширению торговой деятельности и экспорту национальной продукции.
Заявка подается в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения (далее - Офис) автором, работодателем или их правопреемником, то есть лицом, имеющим право на получение патента, на имя которого подан патент (далее - заявитель).
Указанные лица могут подать заявку лично или через зарегистрированного в уполномоченном органе патентного поверенного.
Согласно действующему законодательству, иностранные юридические лица и физические лица, постоянно проживающие за пределами Республики Армения, обращаются в Офис через зарегистрированных в Офисе патентных поверенных, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Армения. Такой подход обусловлен тем, что оформление документов по заявкам вышеупомянутых заявителей становится проще, экономически более целесообразным. С другой стороны, такой подход служит основой для применения принципа взаимности в международных договорах Республики Армения при рассмотрении заявок непосредственно на получение патента, согласно которым лица, проживающие в Республике Армения, юридические лица Республика Армения получает такие же права в стране, являющейся участником договора. В настоящее время Республика Армения имеет такое соглашение с рядом стран СНГ, в том числе с Российской Федерацией и Грузией. С другой стороны, очевидно, что закон позволяет юридическим и физическим лицам Республики Армения подавать заявку непосредственно в Офис без помощи патентного поверенного, если они обладают достаточным опытом и навыками для самостоятельного ведения дел, связанными с получением патента.
Заявка на получение патента в соответствии с частью 2-3 статьи 42 Закона РА «О промышленном дизайне» подается на армянском языке.
Другие документы заявки могут быть поданы на другом языке. В этом случае заявитель обязан предоставить перевод на армянском языке в Офис в течение трех месяцев после подачи заявки.
Заявка на промышленный дизайн может касаться одного или нескольких промышленных дизайнов, при условии, что они относятся к одному классу МКПД, за исключением узоров.
Заявка на промышленный дизайн должна включать в себя:
1) заявление о получении патента (см. форму заявки в разделе «Формы»),
2) информацию, позволяющую идентифицировать заявителя,
3) фотографию (фотографии) или графическое изображение (изображения), полностью выявляющее внешний вид изделия или нескольких изделий, включенных в заявление и имеющих возможность воспроизведения,
4) указание продукции, в котором промышленный дизайн может воплощаться или использоваться.
Заявка на промышленный дизайн может включать в себя:
1) сведения, которые позволяют идентифицировать автора (авторов); В случае отказа автора быть указанным в заявке — заявление заявителя о том, что автор отказался быть упомянутым в заявке в качестве такового;
2) сведения, которые идентифицируют патентного поверенного или иного представителя заявителя (при наличии представителя);
3) сведения об испрашиваемом приоритете (в соответствующем случае);
4) показатель МКПД в соответствии с Локарнским соглашением;
5) просьбу о продлении опубликования заявки на промышленный дизайн — согласно части 2 статьи 44 Закона РА «О промышленном дизайне» (ссылка).
К заявке на промышленный дизайн прилагаются:
1) доверенность — в случае представления заявки через патентного поверенного или иного представителя;
2) описание промышленного дизайна — по желанию заявителя;
3) документ, подтверждающий приоритет промышленного дизайна, — в случае испрашивания приоритета;
4) квитанция об уплате установленной законом государственной пошлины, в соответствующем случае также основания уплаты по сниженным ставкам — согласно статье 28 Закона "О государственной пошлине".
С оформлением заявки на промышленный дизайн могут помочь зарегистрированные в Офисе патентные поверенные, список которых можно найти здесь.
Процесс получения патента начинается с заполнения необходимых документов и подачи соответствующего заявления в Офис.
Заявку на промышленный образец можно подать в Офис напрямую (вручную), по почте или через электронную систему Офиса.
Адрес Офиса: Республика Армения, Ереван 0010, М. Мкртчяна 5/1.
Закон РА «О государственной пошлине» определяет государственную пошлину за регистрацию заявки на патент на промышленный дизайн, проведение предварительной экспертизы заявки и принятие решения по ее результатам:
• для физических лиц и для юридических лиц с численностью сотрудников до 25 человек - 5000 (пять тысяч) драмов;
• для юридических лиц с числом сотрудников от 25 до 100 - 10,000 (десять тысяч)драмов;
• для юридических лиц с численностью сотрудников более 100 человек - 20 000 (двадцать тысяч) драмов.
Дополнительные 8000 (восемь тысяч) драмов за каждый из более чем одного промышленного дизайна, указанного в поданной заявке (действует система скидок).
Одновременно с указанной государственной пошлиной уплачиваются:
государственная пошлина за проведение экспертизы по существу заявки на промышленный дизайн и принятие решения по ее результатам составляет 30 000 (тридцать тысяч) драмов (указанная государственная пошлина не дисконтируется), и
государственная пошлина за более чем один промышленный дизайн, включенный в заявку, - дополнительно 20 000 (двадцать тысяч) драмов (указанная государственная пошлина не дисконтируется).
Например, если заявка подана физическим лицом, заявка включает 3 промышленных дизайна, то государственная пошлина за регистрацию заявки составит: 5000 драм + 1250 драм + 1250 драм = 7500 драм.
А государственная пошлина за проведение экспертизы по существу составит 30 000 драмов + 20 000 драмов + 20 000 драмов = 70 000 драмов.
Установленная государственная пошлина должна быть уплачена в государственный бюджет на банковский счет 900005016200.
Патентная охрана означает, что промышленный дизайн нельзя изготавливать, использовать, распространять или продавать в коммерческих целях без согласия патентообладателя. Эти права обычно защищаются в судебном порядке. Во многих системах суды имеют право пресекать нарушение патентных прав. И наоборот, суд может признать патент недействительным на основании обоснованных доказательств третьей стороны. Патент дает исключительное право на промышленный дизайн, он защищает право патентообладателя на промышленный дизайн.
Патент на охрану промышленного дизайна действителен в течение пяти лет с даты подачи заявки.
Патент на промышленный дизайн может быть продлен один или несколько раз, на период в пять лет каждый, в общей сложности на двадцать пять лет с даты подачи заявки.
За продление срока действия патента на промышленный дизайн уплачиваются государственные пошлины, размер и сроки уплаты которых определяются Законом РА «О государственной пошлине».
Срок действия патента на комплексное (сложное) изделие может быть продлен как полностью, так и частично — только в отношении некоторых его компонентов.
Срок действия патента на более чем один промышленный дизайн может быть продлен также для их части.
Заявление о продлении срока действия патента на промышленный дизайн подается в Офис в течение последнего года текущего пятилетнего срока действия патента.
Срок действия патента на промышленный дизайн может быть продлен также в течение шести месяцев после завершения установленного срока — в случае уплаты дополнительной государственной пошлины (в размере 50% установленной госпошлины) на основании поданного заявления.
Промышленный образец, учрежденный в Республике Армения, может быть запатентован в зарубежных странах путем подачи заявления непосредственно в ведомство страны, где запрошен патент на промышленный образец, или в соответствии с международными договорами Республики Армения в соответствии с Гаагским соглашением или Протоколом к Евразийской патентной конвенции.
Для получения подробной информации о патентовании промышленных дизайнов в зарубежных странах, можете обращаться в отдел экспертизы изобретений и промышленного дизайна Офиса.